Sari la conținut
Forum Roportal
fire

Eat Right, For Your Type?

Postări Recomandate

Grupa 0

Cu aproximativ 40 de mii de ani in urma, stramosii nostri aveau un mod de viata bazat pe vinatoare. Ei consumau in exclusivitate carne. Grupa sanguina 0 a aparut ca rezultat al acestui mod de viata. Organismul s-a adaptat unei alimentatii compuse majoritar din carne, sintetizind structura glucidica elementara caracteristica grupei 0. Asadar, cei cu grupa sanguina 0 ar trebui sa consume si ei cantitati considerabile de carne pentru a-si mentine sanatatea. Aceasta inseamna ca vor consuma cu preponderenta vitamine liposolubile, vitamina C, fier. De asemena, persoanel cu aceasta grupa sanguina vor trebui sa foloseasca in special suplimente cu continut de vitamina B, pentru a elimina efectele nedorite ale consumului masiv de carne (artrita, de exemplu).

 

Grupa A

Datorita faptului ca numarul oamenilor era in crestere, iar cel al animalelor in descrestere, cu 15-20 de mii de ani in urma, stramosii nostri cu grupa 0 au fost nevoiti sa gaseasca noi surse de hrana. Astfel a aparut alimentatia bazata pe vegetale, iar un numar mare de oameni s-a orientat spre agricultura, ca sursa de obtinere a alimentelor. Ei au pus bazele grupei A, avind caracteristicile genetice ale vegetarianului. Alimentatia adecvata pentru purtatorii grupei sanguine A ar trebui sa se bazeze pe vegetale. Organismul lor va fi aprovizionat cu suficiente vitamine si minerale, iar eventuala carenta de fier sau de proteine poate fi rezolvata cu ajutorul suplimentelor.

 

Grupa B

Citeva mii de ani mai tirziu, in timpul migrarilor, a aparut grupa sanguina B, datorita modului nomad de viata, adaptarii la diversi factori de clima si unei alimentatii modificate. Purtatorii grupei B pot consuma orice fel de mincare si pot minca mai multa carne decit cei cu grupa A. Doar ei pot face cu adevarat fata produselor lactate.

 

Grupa AB

Aceasta grupa exista doar de 1.500 de ani si este rezultatul mixajului dintre grupele A si B. Alimentatiile recomandate grupelor A si B se potrivesc si grupei AB, deci purtatorii acesteia vor obtine cu siguranta destule vitamine si minerale. Cu toate acestea, ar fi folositor pentru ei sa consume mai multa vitamina C, dat fiind nivelul scazut al acidului gastric in cazul lor. De asemena, purtatorii grupei sanguine AB nu sint prea mari consumatori de carne.

 

In articolul viitor va vom dezvalui care sunt cele mai benefice produse naturale pentru fiecare grupa sanguina.

Sursa: http://www.planetafitness.go.ro/articole/s...in_articol.html

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cartea se gaseste la urmatoarea adresa:

http://www.cartea-mea.ro/R/P-product/products_id-183

 

Dar prin simplul fapt ca am pus aceasta adresa aici nu inseamna ca o si recomand. Nu am citit-o si, in consecinta, nu am nici o opinie formata despre ea. Stiu ca s-a facut o emisiune pe baza acestei carti la telivizor, dar aceasta nu inseamna neaparat ca nu este o gogoasa ca si multe altele care sunt vandute prin intermediul 'cutiii magice' catre masele mari de oameni creduli.

 

In schimb, daca ar fi sa recomand cateva carti bune despre alimentatie, atunci acestea ar fi:

 

- Start nou (Valentin Nădăşan şi Leonard Azamfirei)

- Tablete de stil de viaţă (H. Diehl şi A. Ludington)

- Fără stres (Dr. Julian Melgosa)

- Ceva in plus despre surplus (Dr. Emil Radulescu)

 

Am citit 3 din cele 4 carti afisate mai sus si pot spune ca sunt scrise intr-o maniera simpla, practica si credibila. Le recomand avand toata increderea ca fac un lucru bun.

 

Acestea pot fi comandate online de la urmatoarea adresa:

http://www.viatasisanatate.ro/

 

Sper ca aceste informatii sa fie de folos cuiva.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Grupa 0

Cu aproximativ 40 de mii de ani in urma, stramosii nostri aveau un mod de viata bazat pe vinatoare. Ei consumau in exclusivitate carne.

 

Gogosi de adormit copiii!!!

 

Alimentatia initiala a omului a fost una vegetariana asa cum reese din raportul creatiunii relatat in Biblie, Geneza 1:29:

Şi Dumnezeu a zis: "Iată că v-am dat orice iarbă care face săm

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Om bun sau nebun?! :yahoo: rogu-te mult unde pot gasi cartea aia ...ca geme scaunul sub mine si m-am saturat sa-mi brutalizez mobila. Arunca un ochi si daca o vezi claxoneaza. Fac cinste mare.

stima mare si respect

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Este interesant cum eu fiind grupa zero intr-adevar nu-mi fac bine branzeturile, laptele si cerealele. Ma ingrasa instant.

Dar de asemenea sunt o vegetariana, nu mananc carne si iaca sunt sanatoasa.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
carnea de miel, oaie,

 

:x nu mananc nici batuta asa ceva.

Editat de Amarena

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Foarte buna :yes:

O aroma ancestrala, un gust deosebit.

Cu cat e mai simplu pregatita.

Sunt fanul oilor.

 

Cand eram mica am primit un crestet de la un berbec exact cand ma asteptam mai putin de am zburat vo 2 metri iar caderea n-a fost musai pe moale. Asta ar fi un motiv sa le urasc. Sau poate chiar o fac din moment ce-mi place mult carnea lor jester.gif

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Fulgi de Ovaz ... pentru toate grupele sanguine ... glumesc ... eu ma leg de mancarea asta usoara doar cand sint bolnava sau daca poftesc!!!

 

Precum este sezonul de gripa si raceli si tot ce nu vrea omul sa-l aibe, este excelent macar odata pe zi de consumat o farfurie de terci cu scortisoara, miere si coaja de lamaie rasa pentru aroma, se poate aduga banana sau mere fierte sau mere razuite in felioare subtiri sa fie mai bogata sau decorat cu fructe de padure sau ce are fiecare sa fie mai placut si atractiv de mancat.   Un bolnav este mereu scortos si greu de pleased, dar cu asta se poate momi cand n-are chef de nici un fel de mancare.   Daca aveam puneam si un cardamom dar s-a terminat ... ii da o aroma ca si la orezul cu lapte de tot ai manca, si mai decorez si cu fistic prajit si macinat amestecat cu coaja de lime si lamaie si zahar alb ... sint inventii personale pentru bolnavul meu de sot dar si copiii cand erau mici mancau mai bine bolnavi fiind daca era decorat farfuria si mai povesteam ceva sa uite de boala.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×