Sari la conținut
Forum Roportal
atentiune

Piraterie software - sau cum sunt umiliti cei saraci

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Ba exista solutii, adaptarea preturilor la nivelul de cumparare al tarii respective plus modificarea licentelor. Acestea pot capata lesne inca un atribut, sa devena si nationale, nu doar nominale, cu drept de folosire doar pe teritoriul tarii respective si drept de instrainare exclusiv nationala. Deci cumperi windows-ul cu 5 dolari si il folosesti doar in Romania, sau poti sa il vinzi doar la un cetatean rom

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ne trezim ca ne sunt ridicate calculatoarele fara a fi intrebati DE CE? nu avem licente pe programele utilizate; ne trezim peste noapte cu dosare penale foarte simandicos create si instrumentate de procurori care nu au auzit de "contributors"; ne trezim, ca dupa ani de munca gratuita pentru comunitatile de programatori si/sau designeri, fara drept la replica.

 

Am găsit un citat interesant:

 

"Atunci cand vine vorba de software, orice utilizare in afara prevederilor licentei impuse de producator este ilegala" - Varujan Pambuccian, presedintele Comisiei IT&C a Camerei Deputatilor

 

http://www.jurnalul.ro/articol_54071/opera..._bucuresti.html

 

Poate Varujan Pambuccian ar trebui sa mai citească niste EULA (acorduri de licenta) si sa vada ca aproape toate contin mentiunea ca prevederile din respectivul acord sunt valabile atunci c

Editat de harald

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

HEI dar de o delimitare intre preturile pentru PF(persoana fizica) si PJ(persoana juridica, in general firmele) ce spuneti?? Pana la urma cele mai multe licente sunt vandute firmelor si cum spunea cineva pirateria in acest domeniu s-a redus simtitor, cu simplul utilizator sunt probleme si deci aici cred ca ar trebui intervenit. Nu stiu sigur dc este posibila o asemenea masura dar cred ca si acesta optiune trebuie totusi luata in considerare, NU? Pana la urma vorba aceea daca se vrea se poate doar interesele altora mai puternici (care sunt destui dar cu care putem lupta) te pot opri!!

Editat de *ALLin*

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Am gasit pe net un articol foarte interesant: http://wiki.lug.ro/mediawiki/index.php/Linux_nu_este_Windows

Toata lumea le confunda sau le amesteca. In acel articolse da o explicatie foarte plastica.

Nu obliga nimeni pe nimeni sa stearga W$ si sa puna linux. Este o alternativa.

Nimic in lume nu trebuie sa fie unic, singular. Creaza monopolul.

Daca ar fi numai M$, nimeni nu ar sti altceva decit tot ce e legat de acest nume.

Vrei, nu vrei, iti place sau nu faci asa cum esti obligat sa faci.

Maninci numai ciorba daca bucatarul nu stie sa faca si altceva, chiar daca una e de burta, alta e de legume alta e de rosii. Tot ciorba e. Friptura nu exista, gratarul nu exista, inghetata nu exista.

Iar daca cineva indrazneste sa apara cu o fleica la gratar incep nemultumirile: ca nu poate fi mincata cu lingura, ca trebuie sa mesteci (pentru unii e greu sa mestece linux!), ca nu are gust de leustean etc.

Dar, poate cineva mai vrea si altceva si atunci...

Cine nu a lucrat in linux, cine nu a prins microbul, virusul pinguinesc, nici nu poate aprecia diferenta.

Eu mi-am spus numai parerea, nu vreau sa influientez pe nimeni, nu vreau sa critic pe nimeni si daca cineva s-a simtit deranjat, imi cer scuze.

Mie imi place linuxul, asa cum e el, facut de "neprofesionisti" (sanky! ar vrea M$ asa neprofesionisti), fara corel si photoshop, fara jocurile pe care le are W$. Dar imi place. E un sistem curat, rapid, pot lucra MULTITASKING destul de facil, nu trebuie sa stau la coada pentru a lucra intr-un proces pina se termina altul, ocupa spatiu relativ mic pe sistem, nu am treaba cu virusii, are suficiente aplicatii cu care sa pot lucra fara teama de piraterie, dar ce-i mai important, il instalez in 40' cu toate aplicatiile in functiune si asta cind vreau eu nu atunci cind ma obliga el sa-l instalez caci nu mai merge din diverse motive. Are o paleta foarte larga de SO-uri, daca ma plictisesc de Fedora, pun SuSE, daca nu-mi place SuSE, pun Slackware si asa mai departe. Asa imi place mie. Sa fiu liber, sa nu ma tem ca incalc legi, sa nu fiu constrins de programele proprietare. Iar daca am chef, imi bag nasul si in codul sursa chiar daca nu stiu sa fac ceva anume, macar am satisfactia ca am vazut cum a fost facut si ce are inauntru.

Mentionez inca odata. ESTE OPINIA MEA>

Daca stii, spune-mi si mie cum se fac. Am si surse de filtre Ph dar imi mai trebuie ceva. Cum se compileaza sa ajunga la extensia *.8B*?

 

Sincer mi-ai trezit un interes aparte pentru Linux as vrea sa te intreb dara ar fi sa folosesc si eu linux ce versiune imi recomanzi ???

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Micro$oft nu va reduce preturile in veci pentru ca ii merge bine asa. Problema cea mare este intr-adevar faptul ca multe programe depind de acest sistem de operare.

In mare parte M$ traieste de pe urma banilor castigati de la corporatii la care asigura si asistenta tehnica . Adica fac chestii cu bug-uri si mai cer si bani ca sa rezolve bug-urile.

Probabil ca ati auzit cu totii de noua versiune de windows ce se tot lasa asteptata si care este iarasi plina de probleme. Variantele de windows fiind realizate prin carpirea variantei precedente..nu avem de ce sa ne asteptam la ceva bun. Utilizatorii de win for fi obligati la un moment dat sa adopte si aceasta noua versiune indiferent cat de proasta este ea pentru ca rand pe rand versiunile mai vechi sunt declarate obsolete si nu se mai asigura nici un fel de suport pt ele si nici nu se mai gasesc de vanzare.

Linuxul este o idee buna. Am incercat de multe ori sa trec definitiv la Linux, dar lipsa anumitor programe de care am avut nevoie m-a determinat sa-mi las instalat si windows-ul.

 

Pana nu da faliment M$ nu o sa se schimbe absolut nimic :crazy:

 

Sincer mi-ai trezit un interes aparte pentru Linux as vrea sa te intreb dara ar fi sa folosesc si eu linux ce versiune imi recomanzi ???

 

Poti pentru inceput sa iti iei livecd-uri de pe la uibuntu, kubuntu, mandriva, suse si vezi care iti place mai mult, cu care te intelegi mai bine si apoi de abia te sfatuiesc sa-ti instalezi. Pe masura ce il vei utiliza mai mult vei citi si despre celelalte distributii ce ofera si iti vei daseama care se potriveste cel mai bine cu ce vrei tu sa faci.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Sincer mi-ai trezit un interes aparte pentru Linux as vrea sa te intreb dara ar fi sa folosesc si eu linux ce versiune imi recomanzi ???

Cartea "Primii paşi

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

P.S. Şi nu trebuie omis un fapt deloc de neglijat, şi anume că imediat ce l-ai instalat (W$) trebuie neapărat să-l garniseşti cu o serie de programe bodyguard, care să-l apere de

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
P.S. Şi nu trebuie omis un fapt deloc de neglijat, şi anume că imediat ce l-ai instalat (W$) trebuie neapărat să-l garniseşti cu o serie de programe bodyguard, care să-l apere de

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Poate tu ai idee (ca vad ca te pricepi cu linuxul) trebuie vreo versiune speciala pentru procesoarele la 64b (cum are de ex W$ si daca da are aceleasi probleme cu driverele)

Pe mine unu chiar m-a incantat ideea cu linuxul la inceput dar ce m-a determinat atunci sa nu-l folosesc - in afara de faptul ca nu imi oferea o platforma pt toate programele cu care eram obisnuit - a fost faptul ca formatul partitiilor era diferit (nu ma deranja asta) dar nici unul din sistemele de operare nu vedea partitiile celuilalt, atunci inca nu aparusera programele cu ajutorul carora puteam face acest lucru posibil..... si poate ca trebuia sa-l incerc ceva mai mult timp pt ca vad ca e laudat din ce in ce mai mult si de mai multa lume...... A si in ceea ce priveste virusii, adware, spyware samd nu "te teme" cu cat linuxul o sa devina mai popular cu atat mai mult o sa ia si "sansa" sa gasesti si ceva virusi pe acolo prin PCul tau - nu vrau sa apăr W$ ul dar asta e mersul vietii cu cat sunt mai multi utilizatori de linux cu atat mai repede producatori de antivirus isi vor arunca "o privire" si asupra acestora si cum poti sa vinzi un antivirus ? Dc useri au probleme cu virusii atunci trebuie sa-l cumpere nu? LINUXUL e free dar programele NU deci pana la urma nimic nu e gratis si pana la urma ajungem tot la concluzia ca...: "Traiasca pirateria"!

 

Din cate stiu eu cam toate distributiile au si varianta pt procesoare pe 64 biti. Acuma linuxul sigur recunoaste partitiile de win si o facea si inainte doar ca poate nu ain mod automat. Trebuia sa-ti modifici tu fisierul fstab.

Leat de virusi...se prea poate sa fie asa cum zici, dar oricum nu se compara securitatea oferita de linux chiar si fara programe instalate aditional pt protecxtie cu protectia data de win cu tot cu protectie....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Poate tu ai idee (ca vad ca te pricepi cu linuxul) trebuie vreo versiune speciala pentru procesoarele la 64b (cum are de ex W$ si daca da are aceleasi probleme cu driverele)

 

Merge şi recunoaşte aproape toate perifericele iar daca nu le recunoaşte nu-i bai. Comunitatea linux e dornică să te ajute.

 

 

Linuxul vede partiţiile W$. Poate şi să scrie SIGUR pe partiţiile FAT şi cu oarecare riscuri pe NTFS.

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×