Sari la conținut
Forum Roportal
atentiune

Piraterie software - sau cum sunt umiliti cei saraci

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Multam la toata lumea pt raspunsuri, nu ma asteptam la un feed back asa rapid!

Asta-i comunitatea linux.

Daca se poate da cuiva o mina de ajutor atunci musai trebuie data la timp.

Succes.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Multam la toata lumea pt raspunsuri, nu ma asteptam la un feed-back asa rapid. Aproape ca sunt convins sa folosesc linuxul si spun aproape doar pt ca stiu ca sunt dependent de ferestre (W$)

Oricum lupta dintre cele 2 sisteme de operare nu poate decat sa ajute atat pe cei ce folosec Linux cat si pe cei ce folosesc W$ cum ai spus si tu e concurenta si concurenta inseamna calitate mai buna la un pret mai mic (atat timp cat este o concurenta loiala bineinteles, sa speram ca asa o sa fie)

In ceea ce priveste pirateria nu trebuie sa-i vaitam pe producatorii de soft, are cine sa le cumpere softurile....e adevarat ca daca esti un producator mai mic risti sa dispari de pe piata dar dc stam sa ne gandim bine nu numao pirateria are efecte negative asupra micilor producatori de soft ci un afect negativ il au chiar producatorii de soft (cei mai mari) care dc nu te pot cumpara te *****.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Asta-i comunitatea linux.

Daca se poate da cuiva o mina de ajutor atunci musai trebuie data la timp.

Succes.

 

Trebuie sa precizez, cu o oarecare parere de rau, ca nu in toate cazurile suportul comunitatii linux este foarte prompt. Am intampinat probleme multe, inepator fiind cu mandriva. Si in incercarile mele de a afla mai multe am postat intrebari pe diverse forumuri si m-am lovit de persoane care ajunse la un anumit nivel de cunoastere nu se coboara intr-atat ca sa ajute pe unul care nu stie nimic sau daca se coboara renunta repede cand vede ca are mult de lucru. Nu spun ca este o chestie generala, am avur eu ghinionul sa dau de astfel de oameni, dar e un lucru care ... ar fi de dorit sa dispara.

Editat de MasterOfDisaster

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Trebuie sa precizez, cu o oarecare parere de rau, ca nu in toate cazurile suportul comunitatii linux este foarte prompt. Am intampinat probleme multe, inepator fiind cu mandriva. Si in incercarile mele de a afla mai multe am postat intrebari pe diverse forumuri si m-am lovit de persoane care ajunse la un anumit nivel de cunoastere nu se coboara intr-atat ca sa ajute pe unul care nu stie nimic sau daca se coboara renunta repede cand vede ca are mult de lucru. Nu spun ca este o chestie generala, am avur eu ghinionul sa dau de astfel de oameni, dar e un lucru care ... ar fi de dorit sa dispara.

Macar din multitudinea de foruri ai de unde alege, ceea ce nu am intilnit in windows. E drept ca sunt multi care deja se cred zei in domeniu. Asta e lumea. Unii sunt mari si ajuta pe cei mici, altii "se dau mari" si nu ajuta pe nimeni, luati la bani marunti se constata ca nu se ridica la valoarea pe care si-o atribuie.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Micro$oft nu va reduce preturile in veci pentru ca ii merge bine asa. Problema cea mare este intr-adevar faptul ca multe programe depind de acest sistem de operare.

In mare parte M$ traieste de pe urma banilor castigati de la corporatii la care asigura si asistenta tehnica . Adica fac chestii cu bug-uri si mai cer si bani ca sa rezolve bug-urile.

Probabil ca ati auzit cu totii de noua versiune de windows ce se tot lasa asteptata si care este iarasi plina de probleme. Variantele de windows fiind realizate prin carpirea variantei precedente..nu avem de ce sa ne asteptam la ceva bun. Utilizatorii de win for fi obligati la un moment dat sa adopte si aceasta noua versiune indiferent cat de proasta este ea pentru ca rand pe rand versiunile mai vechi sunt declarate obsolete si nu se mai asigura nici un fel de suport pt ele si nici nu se mai gasesc de vanzare.

Linuxul este o idee buna. Am incercat de multe ori sa trec definitiv la Linux, dar lipsa anumitor programe de care am avut nevoie m-a determinat sa-mi las instalat si windows-ul.

 

 

Pana nu da faliment M$ nu o sa se schimbe absolut nimic :lol2:

Poti pentru inceput sa iti iei livecd-uri de pe la uibuntu, kubuntu, mandriva, suse si vezi care iti place mai mult, cu care te intelegi mai bine si apoi de abia te sfatuiesc sa-ti instalezi. Pe masura ce il vei utiliza mai mult vei citi si despre celelalte distributii ce ofera si iti vei daseama care se potriveste cel mai bine cu ce vrei tu sa faci.

 

Am deja varianta UBUNTU dar sincer... e atat de diferit incat nu mai am puterea sa o iau de la capat. E la fel cun ai avea pentru prima data calculator. Plus de asat e o varianta mult pre-a simpla in comparatie cu Windows iar programele sunt greu de gasit si putine cu denumiri ciudate. E greu pentru o persoana care a folosit ani si ani la rand toate versiunile de windows sa treaca brusc pe linux.

 

Cartea "Primii paşi

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Am deja varianta UBUNTU dar sincer... e atat de diferit incat nu mai am puterea sa o iau de la capat. E la fel cun ai avea pentru prima data calculator. Plus de asat e o varianta mult pre-a simpla in comparatie cu Windows iar programele sunt greu de gasit si putine cu denumiri ciudate. E greu pentru o persoana care a folosit ani si ani la rand toate versiunile de windows sa treaca brusc pe linux.

Va multumesc tuturor pentru amabilitate si va urez succes in Linux Unix etc. pentru mine e deja prea tarziu nu mai am timp de joaca :tease:

M-ar interesa citi ani ai si cu ce te ocupi, pentru a-mi face o impresie daca afirmatiile tale se sprijina pe ceva real sau sunt simple temeri de ceva necunoscut.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Am deja varianta UBUNTU dar sincer... e atat de diferit incat nu mai am puterea sa o iau de la capat. E la fel cun ai avea pentru prima data calculator. Plus de asat e o varianta mult pre-a simpla in comparatie cu Windows iar programele sunt greu de gasit si putine cu denumiri ciudate. E greu pentru o persoana care a folosit ani si ani la rand toate versiunile de windows sa treaca brusc pe linux.

Va multumesc tuturor pentru amabilitate si va urez succes in Linux Unix etc. pentru mine e deja prea tarziu nu mai am timp de joaca :tease:

 

Aici sunt de acord cu tine, de fapt pe asta se bazeaza si cei de la M$ doar au avantajul primului venit si vad ca acest avantaj e folosit din plin, dar astia suntem noi generatia mai "batrana" (vorba vine) cu timpul lucrurile se vor schimba insa. Cat despre puterea de a o lua de la capat, aceasta exista in fiecare din noi, vointa lipseste nu puterea! (E si nu numai vointa pot fi o multitudine de alte motive pt mine de ex TIMPUL)

 

E greu pentru o persoana care a folosit ani si ani la rand toate versiunile de windows sa treaca brusc pe linux.

 

Bine spus "pentru o persoana care a folosit ani si ani la rand toate versiunile de W$ " dar linuxul din perioada noastra nu oferea ceea ce ofera linuxul din ziua de azi si plus de asta era mult mai usor sa faci rost de W$ decat de linux dar azi daca te duci sa cumperi un pc cu sistem de operare instalat acesta este in proportie f mare Linuxul (ca de e gratis)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
M-ar interesa citi ani ai si cu ce te ocupi, pentru a-mi face o impresie daca afirmatiile tale se sprijina pe ceva real sau sunt simple temeri de ceva necunoscut.

 

Am 26 de ani lucrez in electronica inventiva si informatica in domeniul grafic . Am invatat PC-ul in 1999-2000 nu am lucrat in linux niciodata (din neatentie)

 

Aici sunt de acord cu tine, de fapt pe asta se bazeaza si cei de la M$ doar au avantajul primului venit si vad ca acest avantaj e folosit din plin, dar astia suntem noi generatia mai "batrana" (vorba vine) cu timpul lucrurile se vor schimba insa. Cat despre puterea de a o lua de la capat, aceasta exista in fiecare din noi, vointa lipseste nu puterea! (E si nu numai vointa pot fi o multitudine de alte motive pt mine de ex TIMPUL)

Bine spus "pentru o persoana care a folosit ani si ani la rand toate versiunile de W$ " dar linuxul din perioada noastra nu oferea ceea ce ofera linuxul din ziua de azi si plus de asta era mult mai usor sa faci rost de W$ decat de linux dar azi daca te duci sa cumperi un pc cu sistem de operare instalat acesta este in proportie f mare Linuxul (ca de e gratis)

 

Sincer acum cateva zile a fost pentru prima uara cand am instalat linux in Calc. insa mi-a lasat o impresie buna as putea spune, din punct de vedere al procesarii e destul de reusit dar da senzatia unui soft incalcit asemanator telefoanelor SAGEM.Nu am nimic impotriva acestui sistem de operare sincer chear ma fascineaza unele lucruri legate de el insa este W$ este mult mai complex si lejer fata de linux din maj punctelor de vedere, cei drept la W$ securitatea e egal cu (0) insa exista programe destul de powerful in ziua de astazi care le pot proteja impresionant. Pana la urma in 34 de minute poti face o reinstalare a sistemului si gata> DAR TOTI AVEM CE AVEM SI DIN OBISNUINTA SAU "LIPSA VE VOINTA" NU NE PUTEM APUCA DE ASA CEVA E MULT MAI USOR SA TRECI DE LA LINUX LA W$ DECAT INVERS :tease: DE CE??? :lol2:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Oau de cand nu am mai vizitat forumul credeam ca o sa am de citit o gramada de mesaje dar se pare ca nu!!! STiu ca majoritate de aici agreeaza linuxul (si mi se pare normal) dar as vrea si eu dc se poate cateva impresii despre W$Vistax64 pt ca l-am vazut eu pe undeva pe net si ma gandeam sa-l incerc! Ma ajuta cineva?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×