Sari la conținut
Forum Roportal
atentiune

Piraterie software - sau cum sunt umiliti cei saraci

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Sa dea 200$ pe os , 50$ pe game shi 20$ pe movie cine are salariul de la 1500$ in sus.eu unul nu am shi deci prefer sa le iau la 5 ron/cd sau moka de pe retzea sau torrent!!!!!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Sa dea 200$ pe os , 50$ pe game shi 20$ pe movie cine are salariul de la 1500$ in sus.eu unul nu am shi deci prefer sa le iau la 5 ron/cd sau moka de pe retzea sau torrent!!!!!!!

Pai trebuie sa cumparam acestea chiar daca sunt scumpe. Altfel cum mai putem mentine pe soclu pe cel mai bogat om din lume?

De ce acei care promoveaza LINUX nu se mai omoara cu licentele si cu pirateria?

Va spun eu. Pentru ca se multumesc cu putin. Nu jefuesc pe ceilalti pentru propria lor bogatie.

De ce s-au imbogatit manelistii? Pentru ca muzica lor s-a vindut mult si ieftin.

Daca veti face o analiza, daca 200$ este un OS acesta se vinde la un singur om. Sunt altii 100 pe linga acesta care il procura la 5$ asta insemnind 500$ paguba. Pai nu mai bine ar vinde la 3$ = 300$ si ar cistiga mai mult 100$ si in felul acesta ar da in cap piratilor.

 

Am noroc ca m-am orientat spre linux. In felul acesta nu ma costa mai nimic, imi fac treaba si sunt si in legalitate.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sunt si altii mai ghinionisti ca si tine care depind de Windows pentru simplul fapt ca marea majoritate a producatorilor de software isi dezvolta produsul doar pentru platforma de Windows neglijand total Linuxul. (cazul meu: AutoCAD, ArhiCAD, Moss, Plateia).

Luand in calcul si cele scrise de tine mai sus zic eu asa: DE CE ?

Editat de ALX

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Sunt si altii mai ghinionisti ca si tine care depind de Windows pentru simplul fapt ca marea majoritate a producatorilor de software isi dezvolta produsul doar pentru platforma de Windows neglijand total Linuxul. (cazul meu: AutoCAD, ArhiCAD, Moss, Plateia).

Luand in calcul si cele scrise de tine mai sus zic eu asa: DE CE ?

Sunt si pe Linux GCAD, QCAD si mai sunt si cele pe bani dar mult mai ieftine decit cele de la AUTODESK.

Stiu vei spune, dar nu la fel de performante.

Eu am lucrat in autocad 10, 11, 12 sub DOS care erau de departe mai putin performante decit Autocadul de ultima ora.

Sunt si pe linux foarte multe softuri destul de bune care pot inlocui cu succes pe cele de la M$.

Sigur ca un artist invatat cu sintetizatorul se va simti mai putin confortabil daca va trebui sa se multumeasca sa cinte la pian, dar, si la pian se pot cinta capodopere

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Sunt si altii mai ghinionisti ca si tine care depind de Windows pentru simplul fapt ca marea majoritate a producatorilor de software isi dezvolta produsul doar pentru platforma de Windows neglijand total Linuxul. (cazul meu: AutoCAD, ArhiCAD, Moss, Plateia).

Luand in calcul si cele scrise de tine mai sus zic eu asa: DE CE ?

Dintr-un motiv nu foarte simplu, dar de inteles:

 

De Windows se ocupa o singura firma, exista o viziune unitara, se stiu problemele si ponderea lor in exploatarea practica, dar unele nu sunt rezolvate pentru ca nu se aloca banii necesari, iar altele nu se pot rezolva, fiindca fiecare salariat isi stie doar "patratica" lui, iar din milioanele de linii de cod ale XP-ului, unele sunt mostenite din NT 4.0, de acum 10 ani.

 

De Linux se ocupa zeci de mii de entuziasti, dar o viziune de ansamblu n-are nimeni cu-adevarat (desi exista o oarecare coordonare, dar nu foarte eficienta). Daca unul are o problema, isi scrie singur secventa de cod care ii trebuie, dupa care o ofera gratis si la altii. Dar pentru alte situatii, pot exista mii de utilizatori a caror problema ramane nerezolvata, pentru ca nu se gaseste nimeni care sa o rezolve gratis. Gratuitatea Linux-ului are si un revers al medaliei.

 

Daca Autodesk ar decide sa ofere si versiuni pentru Linux, ar trebui sa le ofere tot gratuit, cred eu.

Si-atunci, de unde entuziasm :ok: ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

oricum cred ca in Romania 90% din softurile, muzica, filmele si cam tot ce e pt PC este procurat prin piraterie. Asta e... daca suntem o tara saraca. Si spun eu asa: cui nu i-ar place sa aiba OS cu licenta, soft cu licenta, muzica de pe cd-uri originale etc.... mie unul mi-ar place sa am pentru tot ce folosesc licenta. Dar pana vom ajunge sa avem salarii de mii de dollari si sa putem sa cumparam tot ce dorim va mai trece poate 50-100 de ani. Pana atunci vom folosi crack-uri sau o varianta foarte buna softul freeware si opensource, ma bucur ca exista si asa ceva.

Dar pentru piraterie nu se fac arestari prea mari, pentru ca daca ar trebui sa ii ia pe toti un sfert din Romania ar fii la inchisoare sau sa plateasca amenzi mari.

Editat de bai3tzash

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Dar pentru piraterie nu se fac arestari prea mari, pentru ca daca ar trebui sa ii ia pe toti un sfert din Romania ar fii la inchisoare sau sa plateasca amenzi mari.

Legislatia actuala din Ro. e destul de severa, dar pentru utilizare de produse piratate in scop personal , nu risti nimic, nu-ti face prea multe probleme.

Dar daca dai anunt in ziar pentru inscriptionari CD si obtii venituri copiind CD-uri cu soft-uri si filme piratate, atunci e destul de mare riscul sa-ti bata cineva la usa ca sa te-ntrebe ce faci :flowers:

Firmele au probleme mai mari pentru soft-uri fara licenta, dar si aici sunt controlate in special salile de Internet si cele de jocuri. Iar cifrele oficiale mentionate referitoare la piraterie sunt in jurul a 75 - 77 % , nu 90 %, asta era cifra corecta acum 5-6 ani.

 

Se vand surprinzator de multe Windows-uri XP cu licenta ;)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Hai sa fim seriosi dragilor.

 

Ne trezim ca ne sunt ridicate calculatoarele fara a fi intrebati DE CE? nu avem licente pe programele utilizate; ne trezim peste noapte cu dosare penale foarte simandicos create si instrumentate de procurori care nu au auzit de "contributors"; ne trezim, ca dupa ani de munca gratuita pentru comunitatile de programatori si/sau designeri, fara drept la replica.

 

Am renuntat la serviciile Microsoft de peste 3 ani pentru ca inca in Romania nu-ti poti permite sa cumperi un software.

Am renuntat la serviciile Adobe dupa ce timp de aproape 5 ani am creat pluginuri pentru Photoshop.

Am renuntat sa mai lucrez cu diferite comunitati dupa ce mi s-a "furat" efectiv dreptul de a mai construi fara nici o pretentie materiala.

 

Stiti ce?

 

Am regasit linistea dupa ce m-am imprietenit cu animalutul SUSE. E frumos, e usor, e in legalitate iar daca avem nevoie sa utilizam vreun program care de obicei ruleaza sub Windows poate ne ajuta Bunul Dumnezeu sa gasim un compilator.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

cred ca la un moment dat, orice soft gratuit ajunge sa aiba o licenta, chiar daca e suse sau linux.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pentru HARALD si nu numai...

Am gasit pe net un articol foarte interesant: http://wiki.lug.ro/mediawiki/index.php/Linux_nu_este_Windows

Toata lumea le confunda sau le amesteca. In acel articolse da o explicatie foarte plastica.

Nu obliga nimeni pe nimeni sa stearga W$ si sa puna linux. Este o alternativa.

Nimic in lume nu trebuie sa fie unic, singular. Creaza monopolul.

Daca ar fi numai M$, nimeni nu ar sti altceva decit tot ce e legat de acest nume.

Vrei, nu vrei, iti place sau nu faci asa cum esti obligat sa faci.

Maninci numai ciorba daca bucatarul nu stie sa faca si altceva, chiar daca una e de burta, alta e de legume alta e de rosii. Tot ciorba e. Friptura nu exista, gratarul nu exista, inghetata nu exista.

Iar daca cineva indrazneste sa apara cu o fleica la gratar incep nemultumirile: ca nu poate fi mincata cu lingura, ca trebuie sa mesteci (pentru unii e greu sa mestece linux!), ca nu are gust de leustean etc.

Dar, poate cineva mai vrea si altceva si atunci...

Cine nu a lucrat in linux, cine nu a prins microbul, virusul pinguinesc, nici nu poate aprecia diferenta.

Eu mi-am spus numai parerea, nu vreau sa influientez pe nimeni, nu vreau sa critic pe nimeni si daca cineva s-a simtit deranjat, imi cer scuze.

Mie imi place linuxul, asa cum e el, facut de "neprofesionisti" (sanky! ar vrea M$ asa neprofesionisti), fara corel si photoshop, fara jocurile pe care le are W$. Dar imi place. E un sistem curat, rapid, pot lucra MULTITASKING destul de facil, nu trebuie sa stau la coada pentru a lucra intr-un proces pina se termina altul, ocupa spatiu relativ mic pe sistem, nu am treaba cu virusii, are suficiente aplicatii cu care sa pot lucra fara teama de piraterie, dar ce-i mai important, il instalez in 40' cu toate aplicatiile in functiune si asta cind vreau eu nu atunci cind ma obliga el sa-l instalez caci nu mai merge din diverse motive. Are o paleta foarte larga de SO-uri, daca ma plictisesc de Fedora, pun SuSE, daca nu-mi place SuSE, pun Slackware si asa mai departe. Asa imi place mie. Sa fiu liber, sa nu ma tem ca incalc legi, sa nu fiu constrins de programele proprietare. Iar daca am chef, imi bag nasul si in codul sursa chiar daca nu stiu sa fac ceva anume, macar am satisfactia ca am vazut cum a fost facut si ce are inauntru.

Mentionez inca odata. ESTE OPINIA MEA>

 

Am renuntat la serviciile Adobe dupa ce timp de aproape 5 ani am creat pluginuri pentru Photoshop.

Am renuntat sa mai lucrez cu diferite comunitati dupa ce mi s-a "furat" efectiv dreptul de a mai construi fara nici o pretentie materiala.

Daca stii, spune-mi si mie cum se fac. Am si surse de filtre Ph dar imi mai trebuie ceva. Cum se compileaza sa ajunga la extensia *.8B*?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×