Sari la conținut
Forum Roportal
steve-bv

Izolatie cu spuma poliuretanica

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

DA spuma este afectata daca sta mult timp in soare direct, mult timp insemnind 3-4 luni, si este afectat doar stratul superior in prima faza (se face ca praful) doar in proportie de 1-2 mm ,si nu recomand nimanui s-o lase mai mult de 3-4 saptamini deoarece va fi mai greu de finisat in sensul ca pe praf nu prea prinde nimic. am vazut case facute si cu polistiren expandat si are cam acelasi efect lasatul asta la soare, la extrudat nu stiu, poate stie careva sa ne spuna si noua

 

 

Salut

 

Am vazut ca esti priceput in aceasta problema .

 

Am construit o casa din beton si caramida ( P+2 ) , care , bineanteles ca nu este perfect dreapta , asa ca trebuie tencuita .

Care ar fi succesiunea operatiilor in cel mai corect mod posibil ?

 

Tencuiala , spuma , si tencuiala decorativa ?

 

Spuma , adeziv polistiren , tencuiala normala si apoi tencuiala decorativa ?

 

Ca metraj ar fi in jur de 500 mp .

 

Multumesc anticipat .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu sint chiar pe dinafara de domeniu.

Am facut niste calcule termice ptr mai multe materiale izolante termice, acum vreo 20 ani. POLISTIRENUL EXPANDAT avea atunci cel mai bun coeficient de izolare dintre toate materialele solide. Dar este practic higroscopic. Deci la exterior e nul. Polistirenul este si printre cei mai buni izolanti electrici organici.

Daca aveti niste indici comparativi de izolare termica intre polistirenul expandat si spuma poliuretanica?

Oricum la interior eu consider ca tot polistirenul expandat e mai bun, daca nu am date de izolare termica.

 

Poate stiti o metoda in care la exterior sa se foloseasca spuma poliuretanica iar stratul sub el polistirenul expandat.

Stiu ca singurul punct slab la polistiren este higroscopicitatea care anuleaza, mai ales la exterior izolarea termica.

Eu mi-am facut izolare la interior la bloc cu polistiren de ma sufoc de caldura. Un strat de doar 8-10 mm. Asa ca sint greu de convins, fara date ale coeficientul de transmisie a caldurii.

 

Ce denumire de material plastic are spuma poliuretanica? Ca sa caut eu datele tehnice.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
materialul il iau mai ieftin de afara decit in tara...pretul este de 2,80 euro /kg la brasov la sinaqua ,iar la Bayer este de 2.75/kg si eu il aduc direct din spania la 2.60 livrat la cluj si da este in termen de valabilitate , ei bine pretul nostru este de 7.50 euro/mp la cantitate mai mare,iar la cantitate mica pretul este pina la 9 euro/mp fiindca asa consideram noi ca e normal ...sa nu omori clientul ci sa-l satisfaci. de exemplu in spania lucram cu 5.60 euro /mp si eram cei mai scumpi din zona linga madrid. deci se poate lucra si mai ieftin in tara asta cu aceleasi materiale ca si afara. nici investitia nu a fost mica dar avem rabdare sa o recuperam nu o vrem inapoi peste noapte.initial am vrut sa luam utilajul din tara dar pretul oferit de distribuitorul din tara a fost aproape dublu fata de distribuitorul din strainatate.si de aici poate fi un pret ridicat la Dv. reflectati putin la preturi poate imi dati dreptate, cu stima

 

si hadeti Domnule amedeo sa nu ne "sicanam" ci sa raspundem celor care pot fi potentiali clienti pina la urma. este concurenta de piata.

 

buna ziua.ma numesc alexandra si de curind ne-am costruit o casa in cimpenesti jud cluj.casa are suprafata de 300 mp si ne gindeam sa ne izolam exteriorul pt inceput insa as vrea sa aflu unde este mai indicata izolatia la acest tip de costtructie deorece este inca in stare de rosu,acoperisul este deja pus.care ar fi costul pt inceput la exterior doar,nu ma pricep sa spun citi mp ar fii dar stiu doar ca suprafata casei este de 300mp.multumesc

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Imi cer scuze ca raspund mai greu dar sint prins cu alte treburi si intru mai rar pe internet.

Dupa ce ai verificat deficientele de constructie la un perete cu o ata cu plumb se pun marcaje de nivel pe perete pt ca cel care aplica spuma sa stie cit sa incarce in anumite zone.Cel care aplica spuma trebuie sa stie cum sa pregateasca lucrarea.Finisajul e urmatorul: peste spuma se aplica un strat subtire de adeziv de polistiren care joaca rol de strat suport pentru tencuiala ,dupa care se da amorsa pentru tencuiala se pun stilpisorii si se tencuieste manual sau mecanizat.Stratul de tencuiala sa fie macar de 1 cm.Din spuma se poate indrepta un perete cu o diferenta de max 3-4 mm, dar asta depinde de experienta celui ce aplica.

Daca va mai pot fi de folos trimiteti va rog mailuri pe adresa mea sau contact telefonic. mihai.kovaci@gmail.com

 

pentru nastyprimul

va rog lasati o adresa de mail sa va trimit o fisa tehnica completa a materialului pe care il folosesc eu, poate va ajuta pe viitor.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am adaugat niste poze cu etapele de finisare poate va ajuta mai mult.undefined.jpg

 

sper sa apara ca nu stiu ce am facut (w00t) ceva greseala poate :crazy:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am reusit sa postez ceva poze in album sper sa va faceti o idee.Nu stiu cum pot posta fisa tehnica a materialului folosit de mine poate ma ajuta admin sau careva.

Si inco o chestie f importanta: spuma poliuretanica se aplica ca hidroizolant pe acoperisuri CU INCLINATIE MINIMA de 4-5% nicidecum pe planuri orizontale.De ce? Simplu.Spuma se poate aplica cu succes ca hidroizoant in locuri unde nu sta apa,adica pe planuri cu inclinatie minima.Stiu ca multi se gindesc ca se poate aplica si pe plan orizontal fara probleme si apoi sa se dea o sapa de panta dar nu e destul, deoarece prin sapa ,beton etc apa va trece intr-o anumita masura si spuma avind coeficient de 96-97% celule inchise mai ramin alea 3-4 % prin care apa va trece in timp.Daca se aplica asa spuma nu e izolant hidro ci numai termic fiind necesara o "a2-a" hidroizolatie,asta ca sa nu apara probleme de infiltratie.Si e de preferat densitati mai mari la terase acoperisuri ceva gen 50-55kg/mc.Spun asta deoarece multi confunda spuma cu un materia minune.Intradevar este f bun dar aplicat corect.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Am facut niste calcule termice ptr mai multe materiale izolante termice, acum vreo 20 ani. POLISTIRENUL EXPANDAT avea atunci cel mai bun coeficient de izolare dintre toate materialele solide.

...

 

Oricum la interior eu consider ca tot polistirenul expandat e mai bun, daca nu am date de izolare termica.

 

....

 

Ce denumire de material plastic are spuma poliuretanica? Ca sa caut eu datele tehnice.

 

Sa traiti!

 

Bine ati spus. PE ATUNCI, polistirenul avea cel mai bun coeficient. ACUM poliuretanul este si mai bun. http://es.wikipedia.org/wiki/Coeficiente_d...ad_t%C3%A9rmica

aici gasiti poliuretanul relationat la alte materiale.

cat despre polistirenl expandat are coeficientul de 0.038 si cel extrudat are coeficientul de 0,028. In centimetrii asta se traduce in felul urmator. 1 cm de poliuretan echivaleaza cu 1,5-2 cm de polistiren extrudat sau cu 2-3 cm polistiren expandat.

 

La interior eu as prefera poliuretanul mai repede decat pe exterior pentru faptul ca exista metode mai bune de finisaj: Placile de gips-carton.

 

nu are o alta denumire decat aceasta: spuma de poliuretan rigid. Exista si spuma de poliuretan elastic care difera ca si procentaje in compozitia fata de cea rigida si pe romaneste se numeste BURETE, care este unul dintre cei mai buni izolatori termici si fonici dar nu si impermeabilizant. Noi romanii nu stim dar in spania (si toata UE) acest burete se foloseste in constructii. este lipit pe pereti tavane sau pe soluri, sub shape, ca sa reduca poluarea fonica a spatiilor comperciale in zona urbana. Datorita normelor impuse de UE in curand va trebui aplicat si la noi in tara.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna ziua,

 

Doresc sa izolez mansarda, insa am o mansarda f.inalta - elevatie minima 1,70, maxima 3,50 - si deci voi monta cam peste tot tavan din gips-carton. Intrebarea mea este daca pe langa spuma PU mai trebuie sa montez si un sistem de hidroizolatie, dat fiind faptul ca nu am inclinatie. Daca da, care ar fi acesta si in ce ordine trebuie aplicat.

 

Mersi,

Paul

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Sa traiti!

 

Bine ati spus. PE ATUNCI, polistirenul avea cel mai bun coeficient. ACUM poliuretanul este si mai bun. http://es.wikipedia.org/wiki/Coeficiente_d...ad_t%C3%A9rmica

aici gasiti poliuretanul relationat la alte materiale.

cat despre polistirenl expandat are coeficientul de 0.038 si cel extrudat are coeficientul de 0,028. In centimetrii asta se traduce in felul urmator. 1 cm de poliuretan echivaleaza cu 1,5-2 cm de polistiren extrudat sau cu 2-3 cm polistiren expandat.

 

La interior eu as prefera poliuretanul mai repede decat pe exterior pentru faptul ca exista metode mai bune de finisaj: Placile de gips-carton.

 

nu are o alta denumire decat aceasta: spuma de poliuretan rigid. Exista si spuma de poliuretan elastic care difera ca si procentaje in compozitia fata de cea rigida si pe romaneste se numeste BURETE, care este unul dintre cei mai buni izolatori termici si fonici dar nu si impermeabilizant. Noi romanii nu stim dar in spania (si toata UE) acest burete se foloseste in constructii. este lipit pe pereti tavane sau pe soluri, sub shape, ca sa reduca poluarea fonica a spatiilor comperciale in zona urbana. Datorita normelor impuse de UE in curand va trebui aplicat si la noi in tara.

Multumesc. E bine de retinut.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

haideti s-o luam de la inceput!

spuma poliuretanica are caracteristici principale-termoizolator

-hidroizolator

pt termoizolare se poate aplica atit la exterior cit si la interior,iar pt partea de hidroizolator asta e mai complicat in sensul ca spuma poliuretanica sa devina hidroizolator este necesar si obligatoriu sa se aplice pe exterior. de ex. la o mansarda aplicata spuma pe interior are efect doar termic deoarece apa se poate infiltra prin mai multe zone intrucit vine aplicata pe astereala de obicei si nu stii ce este dupa astereala deci nu ai control total,in schimb aplicata pe exterior inainte sa se puna tigla,tabla sau ce optiuni are fiecare ,spuma devine si hidroizolant.DAR atentie sa fie aplicata pe un acoperis sau terasa cu inclinatie minima de 5-6% si treaba asta scrie f clar in orice fisa tehnica a spumei poliuretanice exceptind cele de densitati mari care ajung pina la 1000 dar astea de densitati mari nu mai au proprietate termica ele sint doar hidro. revenind la partea de fono spuma de termoizolatie are un procent destul de mic de absorbtie fonica undeva la 9-11 db asta la densitati clasice sa-i zicem de la 30 pina pe la 45-50. exista spuma poliuretanica fonica dar asta nu are proprietati nici termice dar nici hidro.in concluzie spuma poliuretanica trebuie aplicata corect pt a fi eficienta. stiu ca multi zic ca aplicata la mansarda pe interior este hidro ca inchide tot ce se vede dar sinteti absolut siguri ca se inchide tot? dar ce nu se vede din mansarda? caci sint zone prin mansarde unde nu se vad toate colturile.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×