Sari la conținut
Forum Roportal
yoghy

Romanii din Irlanda

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Uk, Londra

Am prieteni in Londra si sunt multumiti,chiar vroiam sa o intind acolo cu ceva timp in urma...cand ma saturasem sa bat la toate portile si sa aud ca sunt roman si nu am drept de lucru in Irlanda,cum e cu munca acolo?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Am prieteni in Londra si sunt multumiti,chiar vroiam sa o intind acolo cu ceva timp in urma...cand ma saturasem sa bat la toate portile si sa aud ca sunt roman si nu am drept de lucru in Irlanda,cum e cu munca acolo?

 

gasesti, dar trebuie sa ai rabdare sa iti iei actele sa apari ca self employed, ca legile nu sunt diferite. Ca self employed gasesti de lucru relativ usor.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
gasesti, dar trebuie sa ai rabdare sa iti iei actele sa apari ca self employed, ca legile nu sunt diferite. Ca self employed gasesti de lucru relativ usor.

Interesant... si aici poti munci cu self employed dar doar in constructii.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Sa revenim la Irlanda.. nu de alta.. dar o sa ajung pe insula... si vreau sa stiu.. ce-i de vazut. :jester:

 

So.. ceva indrumari?

Depinde in ce zona vei veni,daca vi in Dublin s-au in zona Dublinului unde stau eu prea multe nu ai de vazut s-au nu am apucat eu sa le vad fiind ocupat cu munca de cand am venit aici cu o mica exceptie cu cateva luni in urma,daca i-ti plac cluburile de noapte puburile i-ti recomand Temple Bar unde poti gasi un numar nesfarsit de puburi restaurante si cluburi.

 

Doar aici am vazut prima data in viata mea ambulanta venind dupa femei care erau in coma alcoolica,tineri alergand in pielea goala in jurul discotecii si multe alte tampenii cu care te obisnuiesti si ti se par normale dupa un timp aici,daca iesi intr-un pub aici femeile beau la cot cu barbatii poate chiar mai mult cel putin eu nu am vazut nici o salvare inca sa vina dupa un barbat dar doua cazuri cu femei implicate am vazut.

 

Mancarea e scumpa,chiriile sunt foarte scumpe :P viata e foarte scumpa.Salariile sunt relativ mari pentru a face fata preturilor de aici.

Irlandezii ca oameni sunt super de treaba,foarte comunicativi si politicosi.

Ploua mai tot timpul :bye: si cam atat daca vrei sa afli mai multe intreaba-ma si i-ti voi raspunde daca voi putea.

Daca vi in vizita neaparat sa vizitezi Slygo am inteles ca e foarte frumos acolo,e situat pe malul oceanului si ai ce vedea.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pai cand o sa ajung eu in Dublin.. aproape miezul noptii.. n-o sa prea am ce vedea.. si oricum, nu stau acolo peste noapte, o iau spre Belfast. Dar din cate mi-a povestit un prieten.. as avea ce vedea acolo.. si cred ca intr-una din zile.. o sa o iau spre sud. :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×