Sari la conținut
Forum Roportal
steve-bv

Izolatie cu spuma poliuretanica

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Salut :P

Cu scuzele de rigoare incerc si eu sa aflu ceva informatii despre sistemele de termoizolatii. trebuie sa va spun ca este prima data cind scriu pe forum. Nu prea le am nici cu calculatorul, nici cu limba engleza (ca la batrinete), asa ca va cer sa aveti ingadunta cu mine, daca mai gresesc.

Revenind la subiect, eu am gasit pe niste sit-uri ca tehnologie utilizata in occident de f mult timp IZOLATIA CELULOZICA Stie cineva care este mai eficienta si mai buna (calitate/pret)?

Stimat Domn

 

Izolatia celulozica nu bate in caracteristici tehnice(calitati) spuma poliuretanica!Mai cautati pe internet informatii legate de spuma poliuretanica.Aceasta a fost inventata in anul 1937 iar din anii 50 este folosita pe scara larga si in uzul civil,iar pana la aceasta ora nu exista alt material de izolatii mai eficient,numai ca la noi in tara a aparut doar de cativa ani iar lumea e reticenta din necunostinta informatiilor si din lipsa promovarii facute in mod profesionist.Deocamdata la noi in tara spuma poliuretanica nu se doreste a fi popularizata datorita investitiilor de milioane de euro in fabrici de polistiren sau vata minerala care trebuie sa-si scoata investitiile.Cei care se ocupa cu spuma poliuretanica la noi in tara inca nu sunt atat de puternici financiar incat sa combata prin publicitate polistirenul ci o fac cu pasi marunti dar siguri prin lucrari de calitate si prin calitatile poliuretanului care precum v-am mai spus,este cel mai eficient material de izolatii existent la aceasta ora.

 

 

Stimati Domni

 

 

Referitor la preturi materie prima si utilaje pt aplicat prin sprayere spuma poliuretanica rigida sa stiti ca la noi in tara exista variante la ceea ce s-a scris aici pana azi.Nu exista numai Graco,Tecnopol sau BASF.Exista si reprezentantii altor fabricanti de utilaje mult mai fiabile mai moderne si la preturi mai accesibile cat si pentru materie prima daca nu mai calitativa cel putin la fel de calitativa.

In toamna acestui an se va organiza un simpozion(nu stiu inca locul sau data)la care vor participa alaturi de reprezentantii acestor fabrici de origine,invitati din randul arhitectilor,proiectantilor,constructorilor,INCERC,Ministerul Mediului.Guvernul Romaniei etc.

 

Va multumesc

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc euniflor 1. M-am convis ca este cea mai eficienta procedura de izolatie. Am contactat citeva firme de pe internet si se pare ca pretul este de la 14 euro+ tva/mp in sus. Eu vreu sa fac aceasta izolare in luna august- septembrie. Daca cunoaste cineva o firma din Bucuresti care face izolatii cu spuma poliuretanica, v-as ramine indatorat daca imi spuneti.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

O fi bun cel mai bun frate ca si eu sunt "obsedat' de izolare si economie de curent si gaze ca ne "usuca" dar am facut un calcul si..la 300 de mpatrati..iti pui mainile in cap...ma refer la noi, astia care castigam, pana in 1500 ROn pe luna, nu euro...asa ca, tot polistirenul de exterior BASF e mai bun...poti lua de 3,4 sau 5 si grosime..n-ai traba..., una e sa dai 12 lei pe placa de extrudat si alta e sa dai in 4 ore...cat?3000 de euro...daca ai de unde..e bine, dar cum romanii multi saracii nici nu stiu ce e aia izolatie, ...fara suparare,oricum, multumim de informatie..asteptam..scaderea preturilor, ca la orice tehnologie noue, pretul mi se pare imens

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna Ziua

 

Va rog sa-mi raspundeti si mie la urmatoarele intrebari:

-ce materie prima folositi = Cine este producatorul?

-ce densitati folositi?

-ce grosimi folositi?

-aveti Aviz tehnic de la INCERC?

 

Va multumesc

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Buna Ziua

 

Va rog sa-mi raspundeti si mie la urmatoarele intrebari:

-ce materie prima folositi = Cine este producatorul?

-ce densitati folositi?

-ce grosimi folositi?

-aveti Aviz tehnic de la INCERC?

 

Va multumesc

 

buna,

 

eu nu stiu ce materiale folosesc cei de la firma de la care ati solocitat dar grosimea stratului in care se da in general este de 2,5- 3 cm

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sunt nou in bransa

As vrea sa-mi spuna cineva daca se poate cam cat costa o masina completa pt aplicat spuma poliuretanica, un pret informativ macar, pls si daca sunt mai multe tipuri de astfel de masini

Multumesc

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Sunt nou in bransa

As vrea sa-mi spuna cineva daca se poate cam cat costa o masina completa pt aplicat spuma poliuretanica, un pret informativ macar, pls si daca sunt mai multe tipuri de astfel de masini

Multumesc

un kit complet, minim 50000 euro.....am studiat problema fffff in amanunt.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Spuma poliuretanica rigida este ideala pentru izolatii intrucat are mai multe calitati:

 

izoleaza termic - izolatii case, cladiri industriale, hale metalice

izoleaza hidro - ideala pentru hidroizolatia fundatiei, a subsolurilor

izoleaza fonic

este ignifuga

este ecologica

adera la orice tip de material (beton, metal, lemn, sticla) actionand la nivel molecular

 

Pentru mai multe informatii cautati pe google " izolatii cu spuma poliuretanica rigida "

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×