Sari la conținut
Forum Roportal
albella

Viata ne alege pe noi sau noi ne alegem destinul?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

nu te cred :P

 

nu cred ca sunt chiar asa de pacatos :roll:

Editat de Crusher

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Analizind punctul de vedere al "maselor" constat o tendinta a gindului uman orientata spre fabula, paranormal etc. atunci cind nu avem suficiente date sau cunostinte. TOATE actiunile noastre in viata ni le facem cu capul si cu corpul, bineinteles influientati si de alti factori externi, dar sintem in totalitate raspunzatori de propriul "destin". Pentru a aprecia ceea ce spun este suficient sa ne imaginam cum era lumea cu milenii in urma, orice fenomen atmosferic sau astronomic era interpretat ca fiind semn divin. Legile fizicii mai mult sau mai putin cunoscute stau la baza fiecarui fenomen real.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Analizind punctul de vedere al "maselor" constat o tendinta a gindului uman orientata spre fabula, paranormal etc. atunci cind nu avem suficiente date sau cunostinte. TOATE actiunile noastre in viata ni le facem cu capul si cu corpul, bineinteles influientati si de alti factori externi, dar sintem in totalitate raspunzatori de propriul "destin". Pentru a aprecia ceea ce spun este suficient sa ne imaginam cum era lumea cu milenii in urma, orice fenomen atmosferic sau astronomic era interpretat ca fiind semn divin. Legile fizicii mai mult sau mai putin cunoscute stau la baza fiecarui fenomen real.

este o diferenta intre a fabula si a extrapola

A fabula inseamna sa-ti imaginezi orice iti trece prin cap

A extrapola inseamna sa studiezi realitatea si apoi sa tragi concluzii despre cum ar continua dincolo de cunoscut aceasta realitate , in baza observatiilor facute asupra realitatii

 

Nimeni n-a vazut vreodata un atom dar totusi am creat un model matematic despre acesta.

Teoria atomica este fabulatie sau stiinta ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

sunt sigura ca exist o soarta si nu poti sa mai faci nimic

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mi-am amintit ca am citit pe undeva (din Feng Shui cetire) ca fiecare dintre noi are un noroc al cerului, Norocul personal si norocul pamantului sau al mediului inconjurator. Si ca singurul pe care il puten influenta este cel ce tine de mediu (avand grija sa asezam lucrurile in armonie, dupa criterii feng shui)

 

Poate ca se poate interpreta lucrul asta si dintr-o alta perspectiva: viata noastra urmeaza drumul (pre)scris de cer, in functie de norocul care ne-a fost dat, dar si de ajutorul oferit prin actiunile noastre in mediu. :think:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

din moment ce ne-am nascut atunci viata ne-a ales nu?:think: ..fiecare isi face propriul destin nu exista soarta.ajutor divin sau tampenii de genu asta , ca mai pica din cer cate o picatura de ploaie sau te mai loveste norocul e alta problema..fiecare si-o face cu mana lui desi cei mai multi prefera sa o faca cu mana altora...iar va ganditi la prostii :crazy:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Interesanta dezbatere!M-am gandit si eu la asta si n-am ajuns la

o concluzie clara.Dar totusi...M-am gandit sa fac un experiment

dar nu am toate datele necesare.Ma gandeam sa-i fac o farsa

celui care ipotetic imi conduce viata si sa ma sinucid...luandu-i-o

inainte,dar n-am de unde sa stiu,poate, ca tocmai asta e ceea ce El

intentiona sa faca cu mine, si n-am sa stiu niciodata...asa ca am

renuntat la experiment.Dar totusi e ciudat,mi s-a dat o viata deci...

cineva a intervenit pentru mine.Cine?Poate eu am cerut o viata

sa experimentez,sa simt sa mor...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Interesanta dezbatere!M-am gandit si eu la asta si n-am ajuns la

o concluzie clara.Dar totusi...M-am gandit sa fac un experiment

dar nu am toate datele necesare.Ma gandeam sa-i fac o farsa

celui care ipotetic imi conduce viata si sa ma sinucid...luandu-i-o

inainte,dar n-am de unde sa stiu,poate, ca tocmai asta e ceea ce El

intentiona sa faca cu mine, si n-am sa stiu niciodata...asa ca am

renuntat la experiment.Dar totusi e ciudat,mi s-a dat o viata deci...

cineva a intervenit pentru mine.Cine?Poate eu am cerut o viata

sa experimentez,sa simt sa mor...

 

 

cam sinistru acest experiment.....dar pentru cei care adera la teoria metempsihozei, lucrurile sunt mai simple, nu? Ne nastem pentru ca mai avem ceva de contiunuat, corectat, platit, dezvoltat si mai stiu eu ce ....din viata anterioara

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×