Sari la conținut
Forum Roportal
mariuschm

MIRON COZMA A FOST GRATIAT DE ION ILIESCU

A gresit Ion Iliescu in momentul semnarii decretului de gratiere?  

3 membri au votat

  1. 1. A gresit Ion Iliescu in momentul semnarii decretului de gratiere?

    • DA
      21
    • NU
      3


Postări Recomandate

.... Nu cred ca vom vedea un exod de la PSD-isti la PUR,dar cu siguranta vom vedea o scindare a PSD-ului,o divizare a sa! Iliescu isi va face, un alt partid luand cu el acea parte de oameni pe care-i considera fideli!

 

Este doar parerea mea... ::):  ::):  ::):

 

 

... o viziune realista ... aceeasi parere o impartasesc si eu ...

 

... cred ca la ora actuala in PSD sunt doua curente ... pe care le pot numi Iliescu .... si Nastase ... respectiv vechi ... si nou ... sau ... batrini ... si tineri ... oameni care conduc prin dezinformare ... si oameni care conduc prin "mesaje" (important e doar ca acestea sa se si concretizeze ... nu doar vorbe) ... poate ar fi mai multe de spus despre cele doua "aripi" ... dar deoacmdata cred ca e suficient ... :) :dee

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu de ce il mai includeti pe Iliescu in orice mai tine de PSD.Parerea mea e ca el nu mai poate sa faca parte din partid dar mai sa-la si conduca.Ar fi pacat pentru cei care sunt social-democratia..ar fi pacat pentru Romania.Vine un timp cand trebuie sa ne retragem.Cel mai bine este sa te retrage in momentul de glorie...dar cine ii poate rezista?!

Iliescu si-a pierdut momentul de glorie,daca macar la-o fi avut vreodata...A inceput sa faca greseli..sau sa zic continua sa faca greseli.De la o anumita varsta unii oameni ar trebui "convinsi" sa se pensioneze spre binele lor si al altora.

Iliescu stia ca "merge pe barna" cand a semnat actul de gratiere...sa-a gandit ca ar putea sa fie un "exercitiu reusit" chiar acum la sfarsit de mandat dar precis a luat in considerare si varianta ca ar putea cadea de pe barna.Cel mai sigur e ca anumiti oameni la-au sfatuit sa-la gratieze.In fine..Iliescu se aventureaza pe barna...barna e ingusta.Isi da seama ca nu mai e tanar si ca e un exercitiu prea greu pentru el si coboara.

Revoca gratierea.Ne face de rusine...isi bate joc de simtirile unui OM (Miron Cozma)...V-ati pus in situatia lui Miron C.?Dupa atatia ani in inchisoare ai parte de libertate...o noapte si cateva ore (si alea cu politia la geam) si apoi esti inhatat fara nici un act,fara nici o explicatie.ASTA NU E DEMOCRATIE !!!Asta e circ.

Si NU,nu sunt adeptul lui Basescu. :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
....Nu stiu de ce il mai includeti pe Iliescu in orice mai tine de PSD.

 

... e prea versat sa renunte la ceea ce a creeat ... si oricum ai lua-o ... jumatate din PSD sunt oamenii lui ... :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
....Nu stiu de ce il mai includeti pe Iliescu in orice mai tine de PSD.

 

... e prea versat sa renunte la ceea ce a creeat ... si oricum ai lua-o ... jumatate din PSD sunt oamenii lui ... :)

 

Acum este randul meu sa subscriu la spusele dumneavoastra! :winca:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Iliescu stia ca "merge pe barna" cand a semnat actul de gratiere...sa-a gandit ca ar putea sa fie un "exercitiu reusit" chiar acum la sfarsit de mandat dar precis a luat in considerare si varianta ca ar putea cadea de pe barna.Cel mai sigur e ca anumiti oameni la-au sfatuit sa-la gratieze.In fine..Iliescu se aventureaza pe barna...barna e ingusta.Isi da seama ca nu mai e tanar si ca e un exercitiu prea greu pentru el si coboara.

 

Perfect de acord cu tine. Ce este bizar in toata aceasta afacere este faptul ca dupa ce a reusit sa-si amelioreze considerabil imaginea (vezi relatiile cu regele Mihai, cu comunitatea ebraica prin recunoasterea holocaustului si alte asemenea lovituri de imagine abil regizate si oportun prezentate) vine cu aceste "contre-emploi-uri" care pur si simplu darama ca pe un castel de carti de joc tot ce a construit cu migala inainte. Si cum Iliescu pe care la-am cunoscut cu totii pana acum nu este omul reactiilor spontane ca sa nu le spunem pripite inseamna ca aceste decizii au avut la baza presiuni mari ,pe care le recunoaste si el astazi, din partea unor grupuri de interese ,presiuni care sa-au dovedit mai mari decat instinctul de conservare politica tinand cont de ambitiile ulterioare mandatului prezidential. Faptul ca a revenit asupra decretului de gratiere insemna ca ori a reusit sa contraatacareze presiunile sau santajul la care a fost supus sau sa nu-i mai pese pur si simplu.Sau ceea ce ar fi mai grav este sa fi avut " o pierdere temporara de constiinta"( vezi cartea "Acei bolnavi care au condus lumea")

Ar mai fi multe de analizat dar pentru astazi ajunge..Astept raspuns.

 

:dee :dee Craciun Fericit

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Manipuleare la care a fost supus Iliescu e evidenta.Cel putin in acest caz se poate vedea in ambele cazuri.El isi termina mandatul.Chiar credeti ca il interesa ca Miron Cozma e in inchisoare??NU.Poate a si uitat.Doar ca i sa cerut acest lucru de anumiti oameni.sa-a gandit probabil ca isi va face o imagine de om "care iarta"....A dat decretul si i-au sarit in cap alti oameni.Oameni mult mai influenti si in plus se poate sa i se fi oferit "ceva" in schimbul revocarii.

Ceea ce mi se pare foarte grav in momentul de fata este modul in care Miron C. a fost rearestat.Am vazut toti la televizor ca a fost suit in duba fara nici o explicatie.Poate maine ma ia pe mine sau pe tine...Aste nu e normal.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ce ar mai fi de spus? Deja sunt lucruri trecute. Nu prea mai intereseaza pe cineva. Acum altele sunt la ordinea zilei cum ar fi de exemplu formarea guvernului care se vede a fi foarte dificila dupa ultimele evenimente din camere. Cu toata forta de convingere a presedintelui Basescu nu cred ca se va reusi o formula guvernamentala care sa ignore PSD-ul> In cazul in care se va reusi acest lucru intr-adevar Basescu este un geniu al combinatiilor si nu ne-ar ramane altceva decat sa ne scoatem palaria.

Pana atunci :dee :dee :dee Craciun Fericit

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Se pare ca eu am prevestit asta cu doua saptamini inaite . Va amintiti "Iliescu la-a gratiat pe Leo barosan " , Dar nimeni nu m-a luat in serios :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×