Sari la conținut
Forum Roportal
Crusher

Daca totul este o minciuna .. ?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Daca nu exista Dumnezeu... ? Daca nu exista nimic legat de religie ?

Eu mi-am pus acest intrebari + multe altele de acest gen .. si sunt confuz.. vreau sa cred ca exista Dumnezeu si ca a existat Adam si Eva si ca D-zeu a creat totul.. dar daca nu este asa ?!

 

Daca totul chiar este o reactie chimica intre niste acumulari de subsante chimice (big bang) .. si nu a existat acea scanteie data de D-zeu.

 

Daca totul chiar este o creatie a unui scriitor din acele vremuri ..

 

Sincer nu as vrea sa fie asa pentru ca totul .. pur si simplu' ar fi lipsit de sens. Oameni au murit pentru aceasta cauza, chiar foarte multi...

 

As vrea sa stiu si parerea voastra despre aceste lucruri si va rog sa nu va simtiti cumva ofensati de acest topic.

Stiu ca daca gandim asa, nu mai avem credinta.. dar totusi..

Nu cred ca esti lipsit de credinta daca iti pui aceste intrebari...daca nu te-ai intreba ai fi lipsit de inteligenta, nu?

Cred ca fiecare crestin adevarat si le-a pus insa eu cred ca exista Dumnezeu si nu pot dovedi aces lucru nimanui, asa cum nu pot dovedi persoanei iubite ca o iubesc cu adevarat, doar daca si ea crede acelasi lucru...

Dumnezeu exista si orice ipoteza stiintifica ce incearca sa ne spuna ca nu se loveste de multe necunoscute ce nu poate sa le explice in niciun fel...spre exemplu Big Bang...ce anume a facut ca acea planeta colosala sa explofdeze, de unde o enwergieatat de imensa incat sa creeeze o explozie atat de mare?

Eu cred in Dumnezeu si imi place sa cred ca El crede in mine....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu cred ca esti lipsit de credinta daca iti pui aceste intrebari...daca nu te-ai intreba ai fi lipsit de inteligenta, nu?

Cred ca fiecare crestin adevarat si le-a pus insa eu cred ca exista Dumnezeu si nu pot dovedi aces lucru nimanui, asa cum nu pot dovedi persoanei iubite ca o iubesc cu adevarat, doar daca si ea crede acelasi lucru...

Dumnezeu exista si orice ipoteza stiintifica ce incearca sa ne spuna ca nu se loveste de multe necunoscute ce nu poate sa le explice in niciun fel...spre exemplu Big Bang...ce anume a facut ca acea planeta colosala sa explofdeze, de unde o enwergieatat de imensa incat sa creeeze o explozie atat de mare?

Eu cred in Dumnezeu si imi place sa cred ca El crede in mine....

Nu e nimic rau atata timp cat nu devii un habotnic fanatic.

Nu incerca ca prin Dumnezeu sa gasesti personajul din Biblie care e facut dup

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu e nimic rau atata timp cat nu devii un habotnic fanatic.

Nu incerca ca prin Dumnezeu sa gasesti personajul din Biblie care e facut dup

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da.. interesanta varianta..

 

Si in legatura cu intrebarea asta -->

 

Pe EL cine l-a creat ?

 

te asigur ca nu vei gasi nici odata raspunsul.

 

Religia e o afacere murdara care nu are nimic in comu cu Dumnezeu!

 

:P ...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Religia e o afacere murdara care nu are nimic in comun cu Dumnezeu!

La prima vedere,as zice ca afirmatia ta este o erezie curata. :beee:

Daca ma gandesc mai bine,cred ca ai dreptate...oarecum dreptate :yes: .

Este o vorba in Biblie,care zice ca religiunea curata este (SURPRIZAAA!!! ;) ) sa cercetam pe vaduva si pe orfan -si bineinteles sa actionam.

Deci nu a merge la biserica,nu a face una sau alta,a da bani si a face pomelnice,nu a trambita in dreapta si in stanga ca [,] credinta ta e cea mai cea,ci a actiona in conformitate cu credinta ta.

Crezi in Dzeu?Well, Dzeu ti-a dat credinta si ti-a dat si capacitatea sa faci ceva cu credinta aceea,sa o pui in practica.

Cristos a trait intr-o perioada in care legea ii interzicea sa stea de vorba cu oameni din alte popoare,cum erau samaritenii ,nici cu oameni a caror statut social era TOTAL inferior,sau sa se atinga de vreun om lepros/bolnav. A ascultat El de ceea ce era lege pe atunci,cand statea inconjurat de bolnavi,de prostituate,de oameni mizerabili,din orice punct de vedere(si care-destul de curios-nu se simteau judecati de El,cum s-ar simti azi o prostituata sau un homosexual in mijlocul unui grup de'ucenici ai lui Cristos' )?Ce a adus Cristos nou religiei se numeste dragoste.

Daca totul este o minciuna,atunci nu exista nici dragoste,nici compasiune,nici acceptare.

Dar daca mai exista pe lumea asta un singur om,care sa traiasca dupa adevaratele principii ale lui Cristos,atunci religia adevarata nu este o afacere murdara,ci este dragoste si insasi Dzeu!!! :cheer:

Editat de AnnaCondor

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×