Sari la conținut
Forum Roportal
Crusher

Daca totul este o minciuna .. ?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Daca totul e o minciuna si tu ai crezut-o, n-ai pierdut nimic, doar ti-ai retusat comportamentul spre a fi mai moral cu cei din jur.

 

Dar daca n-ai crezut si ai facut ca hardau, ti-ai cumparat din banii vaduvei si ai orfanului masina de lux, si chiar intamplator exista Dumnezeu, Iadul vesnic e de neevitat.

 

Cum poti sa fi moral si sa hulesti pe Dumnezeu si pe Isus? Poti fi moral cu cei din jur si sa i-L negi ca exista Dumnezeu care are un plan cu lumea?

 

Sa-i intrebam pe yoghini, care sustin ca exista un dumnezeu FARA NUME si fara plan.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Daca totul e o minciuna si tu ai crezut-o, n-ai pierdut nimic, doar ti-ai retusat comportamentul spre a fi mai moral cu cei din jur.

 

Dar daca n-ai crezut si ai facut ca hardau, ti-ai cumparat din banii vaduvei si ai orfanului masina de lux, si chiar intamplator exista Dumnezeu, Iadul vesnic e de neevitat.

 

Cum poti sa fi moral si sa hulesti pe Dumnezeu si pe Isus? Poti fi moral cu cei din jur si sa i-L negi ca exista Dumnezeu care are un plan cu lumea?

 

Sa-i intrebam pe yoghini, care sustin ca exista un dumnezeu FARA NUME si fara plan.

Poti sa fi moral si om chiar si fara Biblie ...! Ba se pare ca asta e de fapt nu exceptia ci REGULA!

Pe Dumnezeu nu-l huleste nimeni ...eventual pe Falsul Dumnezeu tatal lui LUCIFER sti tu cine!

 

Cat despre Numele lui ... cand o sa vorbesc cu el la telefon o sa il rog sa se prezinte la o emisiune televizata ca sa nu mai existe atatea contradictii ...ba ca e Allah ba ca e Manitu sau Thor sau tot felul de diavoli convertiti ca ZHV Elohim sau vasilica buze reci.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Poti sa fi moral si om chiar si fara Biblie ...! Ba se pare ca asta e de fapt nu exceptia ci REGULA!

Pe Dumnezeu nu-l huleste nimeni ...eventual pe Falsul Dumnezeu tatal lui LUCIFER sti tu cine!

 

Cat despre Numele lui ... cand o sa vorbesc cu el la telefon o sa il rog sa se prezinte la o emisiune televizata ca sa nu mai existe atatea contradictii ...ba ca e Allah ba ca e Manitu sau Thor sau tot felul de diavoli convertiti ca ZHV Elohim sau vasilica buze reci.

Poti sa fi moral ,insa trebuie sa ai o scara de valori.Cine stabileste ce e moral si ce nu?Societatea?Cine dicteaza spiritului ce e bine si ce e rau?Aceste valori sunt relative.Sau poti sa le consideri ca baza, insa intreaga ta morala poate fi deplasata de valorile inexacte atribuite acestor 2 fundamente.

 

Daca nu exista Dumnezeu... ? Daca nu exista nimic legat de religie ?

Eu mi-am pus acest intrebari + multe altele de acest gen .. si sunt confuz.. vreau sa cred ca exista Dumnezeu si ca a existat Adam si Eva si ca D-zeu a creat totul.. dar daca nu este asa ?!

 

Daca totul chiar este o reactie chimica intre niste acumulari de subsante chimice (big bang) .. si nu a existat acea scanteie data de D-zeu.

 

Daca totul chiar este o creatie a unui scriitor din acele vremuri ..

 

Sincer nu as vrea sa fie asa pentru ca totul .. pur si simplu' ar fi lipsit de sens. Oameni au murit pentru aceasta cauza, chiar foarte multi...

 

As vrea sa stiu si parerea voastra despre aceste lucruri si va rog sa nu va simtiti cumva ofensati de acest topic.

Stiu ca daca gandim asa, nu mai avem credinta.. dar totusi..

Credinta autoimpusa nu dureaza.Deoarece este lipsita de fundament.Sa fi credincios doar ca sa fi la moda ,sau pt ca prea multi se agita pe tema aceasta,este un fel de fortare iar sansele sa gasesti destinatarul inchinarii sunt aproape nule.Insa va veni o vreme cand lucruri in viata ta sau vizibile se vor modifica neasteptat si fara putinta de indoiala.Atunci vei fi pregatit sa crezi pt ca cel ce a facut posibila magia s-a prezentat in fata ta si nu mai poti nega existenta LUI!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca totul e o minciuna, adevaratii credinciosi nu pierd nimic, fiindca ei oricum isi traiesc viata din plin.

Dar daca nu e minciuna, inseamna ca cei ca hardau, nastase si alti hoti cu legea in mana ajung in Iazul cu Foc.

 

Dar daca e minciuna, inseamna ca cei ca nastase cu ouale lui au castigat, iar prapaditii de jos au pierdut. Concluzia, hai sa furam toti ca sa castigam, ca dincolo nu e nimic, iar Dumnezeu nu exista sa ne pedepseasca. De ce sa fim morali la urma urmei, ce ne aduce moralitatea? Ne transforma in oi blege chelite de l

Editat de iosafat

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Unii au vazut adevarul si s-au imbogatit, de ce restul refuza si se scufunda in fanatism de frica unui dumnezeu invizibil?

 

Pentru ca Dumnezeul Biblic nu e decat o CACIALMA!

 

Nimeni nu e atat de prost ....(ma rog totusi sunt unii)sa dea pasarea din mana pentru aia de pe gard (adica viata de acuma ptr o ipotetica si nedovedita viata pe lumea aialalta)

 

Poti sa fi moral ,insa trebuie sa ai o scara de valori.Cine stabileste ce e moral si ce nu?Societatea?Cine dicteaza spiritului ce e bine si ce e rau?Aceste valori sunt relative.Sau poti sa le consideri ca baza, insa intreaga ta morala poate fi deplasata de valorile inexacte atribuite acestor 2 fundamente.

Omul este o finta sociala.

Evident ca societatea bazata pe Experienta acumulata de-a lungul Istoriei este cea care va impune scara de valori si regulile.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pentru ca Dumnezeul Biblic nu e decat o CACIALMA!

 

Nimeni nu e atat de prost ....(ma rog totusi sunt unii)sa dea pasarea din mana pentru aia de pe gard (adica viata de acuma ptr o ipotetica si nedovedita viata pe lumea aialalta)

Omul este o finta sociala.

Evident ca societatea bazata pe Experienta acumulata de-a lungul Istoriei este cea care va impune scara de valori si regulile.

Inseamna ca avem nevoie de traditie?Tot pe aceasta traditie se bazeaza si biserica.Cred ca anarhismul este organizarea perfecta.Aici poti sa fi tu insuti fara restrictiile impuse de "civilizatie".Altfel suntem pusi in tipare prestabilite de societate si trebuie sa ne mutilam fiinta si spiritul pt a tine cont de rigorile impuse de ancestori.De ce crezi ca o anumita trasatura definitorie a societatii vine sa ne intregeasca?In momentul cand ne este impusa o limita nu mai suntem noi.Ci suntem societatea in care traim.Altfel suntem izolati de ceilalti oameni normali si internati in centre speciale...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Inseamna ca avem nevoie de traditie?Tot pe aceasta traditie se bazeaza si biserica.Cred ca anarhismul este organizarea perfecta.Aici poti sa fi tu insuti fara restrictiile impuse de "civilizatie".Altfel suntem pusi in tipare prestabilite de societate si trebuie sa ne mutilam fiinta si spiritul pt a tine cont de rigorile impuse de ancestori.De ce crezi ca o anumita trasatura definitorie a societatii vine sa ne intregeasca?In momentul cand ne este impusa o limita nu mai suntem noi.Ci suntem societatea in care traim.Altfel suntem izolati de ceilalti oameni normali si internati in centre speciale...

 

Asadar, Ioanide, da-o incolo de religie, hai sa nu ne mai mutilam spiritul si fiinta cu ea. Si cu morala la fel. Sa se legalizeze violurile, ati vazut ca frumos e/a fost in pakistan? EDIT

Din pacate iubitorii de anarhie sunt internati la puscarie si balamuc mai tot timpul, asta e societate dreapta? Inseamna ca satana conduce societatea asta daca nu-i lasa pe ingerii lui dumnezeu sa violeze in voie.

 

Primul violator dupa soimos ar fi fost insusi dumnezeu, travestit in satan, pai inseamna ca noi ne-am insotit cu cine nu trebuie.

Daca ne place anarhia, furturile, violurile, traiul bun cat mai urgent, inseamna ca insusi Satan cel pur ne poate ajuta.

 

SOIMOS, IOANIDE, UNDE AVETI ORGANIZATIA satanista SA VIN SA-MI FAC CARNET DE MEMBRU? EDIT Ce ziceti? Batem palma pe mosia lui Satan?

Dar sper ca Dumnezeu nu exista, numai satan, ca altfel am pus-o.

 

 

Ati vazut cum v-ati dat singuri de gol, Ioanide, Soimos. Cum am pomenit de FURTURI, HOŢII, LIPSA LEGII, CUM AŢI MUŞCAT MOMEALA. Stiam eu ca SATAN E TATA VOSTRU.

Oricine nu recunoaste ca exista un Dumnezeu al dreptatii e iubitor de sine, FARA SCRUPULE, OM DE NIMIC, pe care nu te poti baza sa-l trimiti dupa un pahar cu apa.

 

Chiar voi ati recunoscut mai sus ca iubiti ANARHIA, LIPSA LEGILOR, FURTUL, MINCIUNA. Ce mai asteptati, intrati in politica, nu mai pierdeti vremea aici.

Editat de dark_light

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

iosafat este imbucurator faptul ca ai facut progrese. Vad ca mai nou poti vorbi fara ajutorul citatelor. Felicitari, dar pana la a intelege subtilitatea discutiilor dintre Soimos-ioanide mai ai :scare:. Incearca sa intelegi ce trebuie nu ce vrei , pastreaza obiectivitatea si nu incerca sa interpretezi dupa propriile valori sau credinte....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Inseamna ca avem nevoie de traditie?

In nici un caz .... codul penal si cartea de etica ajunge... nu se poate apela la traditie caci lumea in care traim e in continua schimbare si nu e exclus ca unele criterii sa le reevaluam ...si e bine si corect asa.

 

Ex. In Ro este Traditie sa iti tii cainele in lant si sa desconsideri viata animalelor ... iar in occident e altfel ... tot ce are viata e iubit si respectat, iar catelul in loc de lant doarme cu pisica pe canapea langa tine cand te uiti la TV !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

mai am si eu niste intrebari care ma macina....

 

 

1. e vb despre om si toate animalele din lume: cand un animal moare ce se intampla cu el?? se duce si el pe alta lume sau pur si simplu dispare.... noi semanam mult cu maimutele sa zicem....si ele gandesc de bucura au sentimente...ca si noi oamenii...

 

2. de unde se stie despre Adam si Eva....cine a fost martor..

 

3. ce se intampla cu un copil care moare la varsta fff mica...adica o pisica ar avea mai multa inteligenta decat un copil de 5 luni... cum se va duce pe cealalta lume....

 

4. cine a fost martor la pedepsirea lui Lucifer....de se zice ca a fost trimis sub pamant

 

5.ce se intampla cu alti oameni care cred in Budah sau Alah.... asa cum credem noi in Dumnezeu..... cine o avea dreptate..... romanii credeau in diferiti zei....alti in alte chesti...cum stim care e adevarat

 

6. ce inseamna pacat...adica arabi au intrat in turnurile gemene stiind ca vor fi raplatiti in rai pt asa ceva.... e pacat asta? adica canibalii omorau oameni pt a se hranii... este pacat sa omori ca sa te hranesti?? (acceasi chesti se intampla in lumea animalelor)

7. daca pariti unui copil sunt atei si copilul devine la fel ca ei..... insemana ce este pacatos??? ca a fost invatat bine/gresit

 

 

 

vreau si eu niste raspunsuri simple...si de la cineva cu multa rabdare... sunt niste chesti logice...sunt intr-o mare dilema cred in Dumnezeu dar sunt mai mutle intrebari in mintea mea decat raspunsuri.... eu am inteles ce inseamna Crede si nu cerceta.... poti sa cercetezi dar nu vei gasii nimic...dar nu inseamna ce exista ceva..... sungurul lucru ce se poate cerceta este istoria.... noi niste fiinte inferioare nu avem cum sa il gasim pe Dumnezeu.. asa cum ne uitam si noi la niste furnici....daca vrem nu ne aratam lor....oricat ar cauta ele..

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×