Sari la conținut
Forum Roportal
Crusher

Daca totul este o minciuna .. ?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Probabil ca stii din propria experienta! :aranjare:

In sfarsit spui un adevar!

Sigur ca spun un adevar ...si unul general valabil!

 

Ce sa invatam din Biblie sa ne sodomim ca cei din Gomora sau sa procedam ca Lot cu fetele lui, sau poate sa il ascultam pe Dumnezeu cand ne spune sa ucidem pe toti cei necredinciosi?

Iata dovada:

 

Deuteronom 13 : 6, 7, 8 :

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ce sa invatam din Biblie sa ne sodomim ca cei din Gomora sau sa procedam ca Lot cu fetele lui, sau poate sa il ascultam pe Dumnezeu cand ne spune sa ucidem pe toti cei necredinciosi?

Dreptatea lui Dumnezeu pedepseste cu moartea, mila lui Dumnezeu da iertare si reabilitare prin Isus Cristos!

 

Stiu ca nu te intereseaza subiectul, ar fi o greseala sa-ti dau margaritare, mi-ai da cu ele in cap.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Dreptatea lui Dumnezeu pedepseste cu moartea, mila lui Dumnezeu da iertare si reabilitare prin Isus Cristos!

 

Acum intzelegi de ce nu avem nevoie de dreptatea lui Dumnezeul tau!

Si nici de mila nimanui, inca nu am ajuns !

 

Stiu ca nu te intereseaza subiectul, ar fi o greseala sa-ti dau margaritare, mi-ai da cu ele in cap.

Intradevar .... tine le ptr tine ca e mai bine!

 

Iar ca sa fim on topic ....viata asta nu e minciuna si tot asa nici lumea aceasta nu e minciuna ...ele sunt create de Dumnezeu ...minciuna e viata in imparatia mortii ....caci in lumea umbrelor nu exista viata ci cel mult umbre de viata !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum intzelegi de ce nu avem nevoie de dreptatea lui Dumnezeul tau!

Si nici de mila nimanui, inca nu am ajuns !

Totul devine o minciuna stunci cand omul vede doar o jumatate de Adevar, ca si tine! Probabil ca atunci cand erai mic si mama ta te pedepsea ,vedeai in ea doar o idioata si-o criminala si nu vedeai in ea o mama iubitoare care te pedepsea, sa scoata din tine un om folositor societatii! Nici nu ma mir de produsul unei astfel de gandiri. Ti-am spus eu sa-ti cauti un psihiatru!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Totul devine o minciuna stunci cand omul vede doar o jumatate de Adevar, ca si tine! Probabil ca atunci cand erai mic si mama ta te pedepsea ,vedeai in ea doar o idioata si-o criminala si nu vedeai in ea o mama iubitoare care te pedepsea, sa scoata din tine un om folositor societatii! Nici nu ma mir de produsul unei astfel de gandiri. Ti-am spus eu sa-ti cauti un psihiatru!

 

Violenta este pentru labili psihici si pentru incompetenti, un om care a ajuns la un anumit nivel realizeaza isi da seama cat de stupida este. Probabil ca tu nu vezi nici macar acea jumatate de adevar si ca atare ai ramas tot la nivelul de om primitiv care isi rezolva cele mai multe din probleme prin forta......

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Totul devine o minciuna stunci cand omul vede doar o jumatate de Adevar,

Tu vorbesti de adevar si minciuna?

Pai daca tu ai zis ca "Dreptatea lui Dumnezeu UCIDE"...nu era normal ca eu care ca si orice alt om are supravietuirea ca instinct primordial sa ne aparam respingand pe cel ce aduce moartea?

Chiar nu iti fileaza de loc lampa?

 

Probabil ca atunci cand erai mic si mama ta te pedepsea ,vedeai in ea doar o idioata si-o criminala si nu vedeai in ea o mama iubitoare care te pedepsea, sa scoata din tine un om folositor societatii! Nici nu ma mir de produsul unei astfel de gandiri. Ti-am spus eu sa-ti cauti un psihiatru!

In afara de remarci personale aberante ...produse ale mintii tale aberate .... nu esti in stare sa postezi?

astea sunt "margaritarele" care vrei sa le oferi?...

Da-le la porci!... domnule porcar ajuns interpretator necalificat al bibliei si pervertitorde constiinte!

Ce iese din gura voastra este total ON TOPIC ....Totul este o Minciuna!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Violenta este pentru labili psihici si pentru incompetenti, un om care a ajuns la un anumit nivel realizeaza isi da seama cat de stupida este. Probabil ca tu nu vezi nici macar acea jumatate de adevar si ca atare ai ramas tot la nivelul de om primitiv care isi rezolva cele mai multe din probleme prin forta......

Eu nu vorbeam de violenta, ci de disciplina!

Dreptatea lui Dumnezeu este justitie! Un judecator nu este vinovat deoarece pedepseste un criminal! Criminalul este vinovat ca a incalcat Legea.

Cand pedepseste Dumnezeu vezi dreptatea lui in actiune. Mila lui se vede prin iertarea oferita noua oamenilor prin pedeapsa aplicata Fiului Sau,in locul nostru! Noi eram vinovati si Fiul Sau a luat pedeapsa asupra Lui! Deci tu esti gratiat prin Cristos. Este ca si cand ai fi cazut intr-o prapastie tinandu-te de-o radacina,Dumnezeu ti-ar intinde o mana si tu ai refuza-o, pe motiv ca nu ai nevoie de ajutorul Lui!

VIOLENT

Editat de cioanas

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu trebuie sa judecam pe nimeni

45. Right & Wrong

 

When Bankei held his seclusion-weeks of meditation, pupils from many parts of Japan came to attend. During one of these gatherings a pupil was caught stealing. The matter was reported to Bankei with the request that the culprit be expelled. Bankei ignored the case.

 

Later the pupil was caught in a similar act, and again bankei disregarded the matter. this angered the other pupils, who drew up a petition asking for the dismissal of the thief, stating that otherwise they woudl leave in a body.

 

When bankei had read the petition he called everyone before him. "You are wise brothers," he told them. "You know what is right and what is not right. You may somewhere else to study if ou wish, but this poor brother does not even know right from wrong. Who will teach him if I do not? I am going to keep him here even if all the rest of you leave."

 

A torrent of tears cleansed the face of the brother who had stolen. All desire to steal had vanished.

 

http://www.ashidakim.com/zenkoans/zenindex.html

 

Nu trebuie sa deveniti atei doar pentru ca nu credeti in biserica si in crestinism. Toate religiile lumii au o legenda a creatiei si toate se aseamana. Intrebati-va "cine sunt eu ?" si continuati sa va intrebati pana cand credeti ca ati aflat. Nu suntem masina pe care o avem sau hainele cu care sunte imbracati. Nu suntem nici corpul in care traim, suntem mai mult decat o adunatura de molecule si reactii chimice.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu trebuie sa judecam pe nimeni

http://www.ashidakim.com/zenkoans/zenindex.html

 

Nu trebuie sa deveniti atei doar pentru ca nu credeti in biserica si in crestinism. Toate religiile lumii au o legenda a creatiei si toate se aseamana. Intrebati-va "cine sunt eu ?" si continuati sa va intrebati pana cand credeti ca ati aflat. Nu suntem masina pe care o avem sau hainele cu care sunte imbracati. Nu suntem nici corpul in care traim, suntem mai mult decat o adunatura de molecule si reactii chimice.

Asta este si parerea mea , suntem mai mult decat o adunatura de molecule si reactii chimice, suntem creatia lui Dumnezeu si purtam in noi Chipul lui Dumnezeu! Diavolul a infiintat sute de religii ca oamenii sa bajbaie in intuneric.Dumnezeu insa si-a dat pe Unicul Sau Fiu, ca noi sa avem o directie si-un ideal pe pamantul acesta! Dumnezeu a investit mult in noi , insusi omul este un Univers, anatomia omului demonstreaza ca am fost creati si omul "functioneaza" dupa un program (ADN) gandit de Dumnezeu. La fel ne minunam de animale, munti, stele ,intregul Univers care este un deget aratator spre minunatul nostru Dumnezeu!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu nu vorbeam de violenta, ci de disciplina!

Dreptatea lui Dumnezeu este justitie!

Dreptatea lui Dumnezeu este justitie?

D-ta chiar crezi balivernele pe care le afirmi?

Cum au fost pedepsiti ucigasii propriului sau fiu ?

cum au fost pedepsiti crestinii care au ucis milioane de oameni in numele crucii ?

sau cum a fost pedepsit Dr Menghele cel care a ucis MILIOANE de oameni?

Exact inversul lipsa de justitie i se poate reprosa (daca ar exista)

 

Asta este si parerea mea , suntem mai mult decat o adunatura de molecule si reactii chimice, suntem creatia lui Dumnezeu si purtam in noi Chipul lui Dumnezeu!

 

Corect ...si totusi care este o legatura intre ceea ce e mai mult decat o adunare de molecule si religie? ...fara religia ta nu e Dumnezeu?

 

Diavolul a infiintat sute de religii ca oamenii sa bajbaie in intuneric.
Si culmea tocmai a ta este cea corecta si adevarata...iar a altora NU ---si uite asa am ajuns la exclusivism si intoleranta si de aici mai e un pas pana la ura ...si exact aceste "binecuvantari" sunt prima dovada a diabolicitatii religiei tale!
Dumnezeu insa si-a dat pe Unicul Sau Fiu, ca noi sa avem o directie si-un ideal pe pamantul acesta!

 

Asta este doar o forma de expimare cam trasa de coada ---la fel de bine se pooate spune ca un parimte care isi da propriul copil pe mana calailor sa il ucida, si asista impasibil la suferintele cumplite ale acestuia a nu este decat un VANZATOR si un TRADATOR nici un tata adevarat nu ar face o asemenea bicisnicie....

DE CE FAPTUL ca ISUS a fost Ucis sa ne mantuiasca ? ...de ce nu ne-ar fi mantuit mai bine faptul ca Isus sa traiasca si sa ne deie Antibioticele, Energia Electrica, Apa curenta si sapunul, telefonul si alte multe binefaceri ? ..asta este mantuirea ...de ce MOARTEA lui sa ne mantuiasca?...si nu viata sa si ajutorul pe care ni l-ar fi putut da?

.... Cred ca dumnezeul tau e cam dus cu pluta

Dumnezeu a investit mult in noi , insusi omul este un Univers, anatomia omului demonstreaza ca am fost creati si omul "functioneaza" dupa un program (ADN) gandit de Dumnezeu. La fel ne minunam de animale, munti, stele ,intregul Univers care este un deget aratator spre minunatul nostru Dumnezeu!

 

E corect ...dar astea nu au nici o legatura cu RELIGIA ...chiar tu pomenesti de animale ...ele ce religie au? ...sau ele nu au program ADN gandit de Dumnezeu ci numai voi cei care va strangeti la casa de adunare a zeciuielii?

 

sa-i spui la dumnezeul tau incompetent si criminal (nu de CREATOR e vorba) sa inventeze pe alte planete Mantuirea prin VIATA si nu aia prin Moarte !

Sa il faca pe fiul sau sa traiasca ptr noi si nu sa-l Ucida ptr noi ....ca uite asa dumnezeul tau care face dreptate ucigand ceea ce este bun si tacand ca porcu-n cucuruz cand e vorba de adevaratii criminali ...ptr cei care judeca un pic ..inseamna dracu!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×