Sari la conținut
Forum Roportal
soarele

De ce nu mai citeste lumea? Sau de ce nu mai citeste lumea carti bune?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Ce fel de carti nu mai citeste lumea? De specialitate, menite sa te ajute in domeniul de interes, de lucru, menite sa iti dezvolte cultura generala, sau literatura-beletristica?

Trebuie sa facem diferenta, totusi!

La ce pret au cartile in ziua de azi, sa-mi fie scuzata "incultura", dar daca gasesc informatii relevante pe internet, nu stau sa dau 30 de ron pe o carte din care culeg poate 25% din informatie.

Sa nu dam vina pe internet, ca e o binecuvantare cand e vorba de informatii exacte, concrete, la obiect- asta daca ai rabdare sa decelezi intre siteuri de incredere (lucrul pe care trebuie sa il faci si cand citesti o carte!), mai ales in mainile unuia care stie cum si pentru ce il foloseste.

Poate nu se mai citeste literatura, beletristica, romance clasice, tomuri, etc. Asta e alta poveste. Si chiar si aici e loc de o nuanta. Lumea mai citeste, insa se multumeste cu carti usoare, scrise de autori contemporani care, unii dintre ei cel putin, nu stralucesc prea mult prin complexitatea, profunzimea subiectelor, sau nuantele si rafinamentul stilistic. Si aici sunt destule motive, printre care iluzia lipsei timpului.

 

Oare chiar nu mai exista timp pentru citit...cartile sunt adevarate comori...multi

nici nu-si dau seama cum ti se fixeaza in minte anumite informatii culese din diferite carti

si iti formeaza cultura generala.Fara sa iti dai seama iti imbogatesti

vocabularul si incet, incet devii un om cult.Bineinteles, nu orice carte merita citita.

Trebuie sa stii sa faci diferenta intre o carte buna si una de prost gust.

 

Uneori, iti dai seama de asta dupa ce te apuci sa o citesti- deci oricum trebuie sa ai imboldul de a citi. Si chiar si asa, nu vad problema in a prinde in mana si cate o fituica ieftinuta. In anumite momente, nu ai stare sa dai la rame, citind razboi si pace sau divina comedie. Ai nevoie si de lecturi facile, catalogate, poate, drept "proaste". Si pana la urma, cine spune ca sunt proaste? :flowers: Cine stabileste asta? Poate tu gasesti ceva de care ai nevoie in momentul ala intr-o carte usoara, iti poate cineva rapi satisfactia doar zicandu-ti "bleah, ce porcarie ai putut sa citesti!"? Nooooooo

Editat de Ametist

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
In mare parte ai dreptate dar trebuie sa te contrazic: Este gresit sa zici ca lumea nu citeste, este corect sa zici ca in mare lumea nu citeste, nu ca asa vreau eu ci pentru ca asta e adevarul. Trebuie doar sa cauti. Asta este tot ce avem de facut in orice domeniu din zilele noastre.

 

 

Este corect sa intrebam...cum considera fiecare atunci,putem sa intrebam si asa de exemplu:

Cine este de vina ca lumea nu citeste?Cine e de vina ca un tanar de 18 ani ,dupa 12 ani de scoala nu stie sa

se descurce pe cont propriu..."unii"...nu toti,nu este suficient de matur si nici macar nu reuseste sa vorbeasaca

romaneste?De vina sunt profesorii,parintii,mentalitatea de superficial care s-a instalat printre romani in ultimul

timp?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Depinde de persoana. Sunt oameni care citesc o gramada de carti...

Da,si cine mai spala vasele sau mai merge la munca daca as sta cu nasul in carti?Nu sunt contra cititului,mai bine spus ador cititul,dar daca timpul nu-mi permite o fac mai rar...sunt de condamnat?Suntem noi cei foarte ocupati buni de pus la zid?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu as vrea sa citesc,dar nu am timp...si nu sunt singura care ma plang de asa ceva.

confirm, nici eu n-am timp de beletristica... abea daca am timp sa-mi rezolv treburile...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Uneori, iti dai seama de asta dupa ce te apuci sa o citesti- deci oricum trebuie sa ai imboldul de a citi. Si chiar si asa, nu vad problema in a prinde in mana si cate o fituica ieftinuta. In anumite momente, nu ai stare sa dai la rame, citind razboi si pace sau divina comedie. Ai nevoie si de lecturi facile, catalogate, poate, drept "proaste". Si pana la urma, cine spune ca sunt proaste? :D Cine stabileste asta? Poate tu gasesti ceva de care ai nevoie in momentul ala intr-o carte usoara, iti poate cineva rapi satisfactia doar zicandu-ti "bleah, ce porcarie ai putut sa citesti!"? Nooooooo

Cum cine ..cultura pe care o ai cultivata. Asta iti spune din primele 10 pagini ale unei carti ,daca este de factura buna sau prosta.

Daca este o carte buna, nu o mai poti lasa din mana, si cand o faci esti insotit numai de regrete , ca trebuie sa iei pauza .

Deci vorbim de literaura, nu de carti de specialitate, sau romane de citit in tren. :) :flowers:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Oare chiar nu mai exista timp pentru citit...cartile sunt adevarate comori...multi

nici nu-si dau seama cum ti se fixeaza in minte anumite informatii culese din diferite carti

si iti formeaza cultura generala.Fara sa iti dai seama iti imbogatesti

vocabularul si incet, incet devii un om cult.Bineinteles, nu orice carte merita citita.

Trebuie sa stii sa faci diferenta intre o carte buna si una de prost gust.

Da, dar acum e ceva mai la indemana: internetul, telefonul mobil, prietenii, samd. Chiar crezi ca mai e timp si pentru citit? :flowers:

Plus ca viata e grea, munca, scoala si cate altele..

Desi, pentru mine, nimic nu se compara cu o carte de Eliade..

Editat de heidy_

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
intreb de ce nu au si alte carti.imi raspunde ca asta se cere,asta vor oamenii si ei asta aduc.

Tot despre literatura vorbeam si eu...Nu stiam ca se mai cauta Sandra Brown...nu mai e la moda Coelho?Pana la urma gusturile se educa,deci editurile poarta o mare vina in treaba asta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cum cine ..cultura pe care o ai cultivata. Asta iti spune din primele 10 pagini ale unei carti ,daca este de factura buna sau prosta.

Daca este o carte buna, nu o mai poti lasa din mana, si cand o faci esti insotit numai de regrete , ca trebuie sa iei pauza .

Deci vorbim de literaura, nu de carti de specialitate, sau romane de citit in tren. :jester: :spiteful:

 

Intreaba un "entelectual tantos" despre Coelho sau Marc Levy si o sa-ti spuna ca ii vine sa vomite. Intrebarea mea era retorica, si avea drept sens: nu ai de unde sa stii ce carte e buna, decat in momentul in care te apuci sa o citesti.

Chiar si intr-o carte mai "slaba", poti gasi ceva care sa iti placa.

Nu am nimic impotriva romanelor ce se pot citi in tren sau in metrou; iti pot oferi si ele o anumita satisfactie.

Cel care a inceput topicul nu a specificat ce anume nu se mai citeste. Deci cand tragi concluzia: roamanii nu mai citesc, trebuie sa specifici clar ce anume nu mai citesc.

Cred si eu ca un om cu familie si serviciu stresant nu mai apuca sa citeasca cine stie ce clasic, si i se pare ca fratii karamazov e mai lunga decat intreaga lui viata, insa sunt scriitori foarte buni, carora le poti aloca timp.

:jester:

 

perfect de acord.

 

 

 

nu,nu pusi la zid,nu va condamna nimeni.

insa se vorbea despre literatura.

eu nu inteleg ceva.de cate ori merg in ro,primul lucru e sa intru intr-o librarie,sa-mi cumpar carti pentru un an intreg.socul?marea majoritate a cartilor sunt ''best-seluri'' de sandra brown si alte minuni.

sunt astea carti?eu nu le-as folosi nici pe post de hartie igienica.ma derajaza cand vanzatoarea se uita ciudat la mine cand intreb de ce nu au si alte carti.imi raspunde ca asta se cere,asta vor oamenii si ei asta aduc.

nu zic ca nu exista si alte carti in librarii,in orasul meu este o singura librarie cu altfel de carti,unde cartile sunt exagerat de scumpe.

dar ce ma nelamureste este,de ce toti adolescentii stiu cine este sandra brown si habar nu au cine sunt bacovia,hugo,dumas?

de citit,citeste lumea,dar citeste literatura de consum si e pacat.

 

Nu am mai vazut sandra brown de cant eram in generala. Unele dintre best-seller-uri sunt chiar carti ok.

Librariile imi par foarte bine dotate cu "de toate"- gasesti carti pentru orice gust, dar din pacate, nu si pentru orice buzunar.

 

Ca tot veni vorba de "literatura de consum", de "literatura saptamanala", ce parere aveti? Ati avut curiozitatea sa cumparati, cu doar 6 Lei, cartile care apar in Colectia Cotidianul? Daca nu, puteti sa o faceti. Veti avea surprize placute! Si pentru oamenii mereu in criza de timp, sunt foarte bine venite.

Editat de Ametist

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×