Sari la conținut
Forum Roportal
soarele

De ce nu mai citeste lumea? Sau de ce nu mai citeste lumea carti bune?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Oare chiar nu mai exista timp pentru citit...cartile sunt adevarate comori...multi

nici nu-si dau seama cum ti se fixeaza in minte anumite informatii culese din diferite carti

si iti formeaza cultura generala.Fara sa iti dai seama iti imbogatesti

vocabularul si incet, incet devii un om cult.Bineinteles, nu orice carte merita citita.

Trebuie sa stii sa faci diferenta intre o carte buna si una de prost gust.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In mare parte ai dreptate dar trebuie sa te contrazic: Este gresit sa zici ca lumea nu citeste, este corect sa zici ca in mare lumea nu citeste, nu ca asa vreau eu ci pentru ca asta e adevarul. Trebuie doar sa cauti. Asta este tot ce avem de facut in orice domeniu din zilele noastre. Multa lume zice ca "In ziua de azi lumea asculta numai porcarii, ca nu exista muzica buna", gresit. Muzica buna exista, ca a fost acoperita de mtv este cu totul altceva insa ea exista. Trebuie doar sa o cauti. La fel si in literatura. Exista carti bune, exista si cititori. Eu personal sant unul si cunosc la randul meu destui. Vara asta, intr-o calatorie in Paris cu metroul am fost uimit sa vad ca aproape jumatate din calatori aveau o carte in mana si citeau. Informatiile pe care le gasesti in unele carti se gasesc si pe internet. Din cauza asta multi au lasat cartile din mana si au trecut la paginile web, ceea ce nu e un lucru chiar atat de rau

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pentru ca unii se folosesc de google si se cred foarte destepti!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cine?

Ai invatat ce e ala Subiect? Daca da, cautal in propozitia mea :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

lumea citeste..dar nu asa mult ca innainte ..acum totu are o mare viteza de derulare a lucrurilor..si totu se petrce asa repede ca multi nu mai au timp de citit...toti au altceva mai bun de facut decat sa citeasca si cam asta ar fi m otivu dupa parerea mea

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
eu nu as renunta la o carte,pentru toate paginile web din lume.

nu sunt de acord cu asta.si eu cunoasc oameni care mai citesc inca.dar mai cunosc si oameni ai caror copii se duc seara la culcare cu ochii rosii si umflati,de la ultimul joc pe calculator.

nu mi se pare corect.este asa frumos sa citesti copiilor o poveste seara la culcare,este asa frumos sa le insufli copiilor dragostea pentru carti....

traim intr-o lume nebuna,unde luam de bune tot ce vedem la televizor sau pe net,o lume in care nu mai avem timp sa citim,o lume in care e mai comod sa deschizi calculatorul decat o carte.

si e pacat.

Cred ca nu m-ai inteles! Nu am zis ca e bine sa renunti la carti pentru o pagina web, ci ca pe ele(Nu pe toate! pe unele doar) poti gasi aceeasi informatie pe care o gasesti in carti, doar in format electronic. Eu spre exemplu am toata opera lui Dostoievski pe calculator si nu ma plang. Farmecul e acelasi pentru ca anume continutul este valoros, nu starea lui de "agregare"!

Editat de Dumitru Istrati

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
eu nu as renunta la o carte,pentru toate paginile web din lume.

nu sunt de acord cu asta.si eu cunoasc oameni care mai citesc inca.dar mai cunosc si oameni ai caror copii se duc seara la culcare cu ochii rosii si umflati,de la ultimul joc pe calculator.

nu mi se pare corect.este asa frumos sa citesti copiilor o poveste seara la culcare,este asa frumos sa le insufli copiilor dragostea pentru carti....

traim intr-o lume nebuna,unde luam de bune tot ce vedem la televizor sau pe net,o lume in care nu mai avem timp sa citim,o lume in care e mai comod sa deschizi calculatorul decat o carte.

si e pacat.

Edit!

Editat de Simplu_X

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×