Sari la conținut
Forum Roportal
soarele

De ce nu mai citeste lumea? Sau de ce nu mai citeste lumea carti bune?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Da, dar acum e ceva mai la indemana: internetul, telefonul mobil, prietenii, samd. Chiar crezi ca mai e timp si pentru citit? :jester:

Plus ca viata e grea, munca, scoala si cate altele..

Desi, pentru mine, nimic nu se compara cu o carte de Eliade..

Mai este, mai este ..cine a citit, va gasi intotdeuna timp sa lectureze ceva, chiar daca sunt poeme, nu literatura.,

 

Ca tot veni vorba de "literatura de consum", de "literatura saptamanala", ce parere aveti? Ati avut curiozitatea sa cumparati, cu doar 6 Lei, cartile care apar in Colectia Cotidianul? Daca nu, puteti sa o faceti. Veti avea surprize placute! Si pentru oamenii mereu in criza de timp, sunt foarte bine venite.

Ai dreptate :jester:

Nu intreg raspunsul, iti era adresat.. :spiteful:

Cat despre cele de la Cotidianul, da, sunt destul de bune la acei bani. :jester:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
1. Mai este, mai este ..cine a citit, va gasi intotdeuna timp sa lectureze ceva, chiar daca sunt poeme, nu literatura.,

 

 

Ai dreptate :)

Nu intreg raspunsul, iti era adresat.. :doh:

Cat despre cele de la Cotidianul, 2. da, sunt destul de bune la acei bani. :o:

 

1. Absolut! Un om pasionat de carti va gasi mereu un petic de timp sa se delecteze cu o lectura. Si eu aveam senzatia ca sunt indreptatite parerile celor care spuneau "vreau sa citesc, dar nu am timp", dar cand m-am trezit si cu serviciu si cu facultate, si vazand ca mai am timp sa mai si citesc literatura, cred ca oricine poate sa faca la fel... Problema e altundeva: trebuie sa fim sinceri cu noi si sa stim de ce anume avem nevoie si ce lecturi putem duce. De exemplu, eu stiu ca nu ma tine sa ma apuc de vreo carte buna dar mare si grea, a vreunui autor gigant, pentru ca m-as intinde pe zile intregi de citit, as rupe firul povestirii, etc. Asa ca, aleg carti mai micute si mai usor de parcurs. Acum, de cand cu 2. vancata de sarbatori, m-am destrabalat. :o: Dar in rest... Si oricum! Cu ocazia asta am cunoscut scriitori "anonimi", mini-romane, care m-au incantat foarte mult.

 

2. Unele sunt chiar foarte bune, renumite, facand abstractie de bani. Pai sa editezi "Golem" de Meyrink, "Tropicul Cancerului" de Miller, "Zgomotul si furia" de Faulkner sau "Citindu-l pe Turgheniev"- Trevor, la 6 Lei... Lasand la o parte titluri si autori mai putin cunoscuti, dar destul de talentati, si cu ceva de zis.

Ma uit la Humanitas, care intrece orice bun simt cu preturile bombastice pe care le au la carti! Sa fim seriosi, de mult timp pretul unei carti nu mai face dovada calitatii ei, ci cel mult arogantei editurii la care a fost scoasa.

Editat de Ametist

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

din fericire inca se mai citeste.. si la mine a mers de minune faza cu exemplul personal.. intr-un an an reusit sa-mi fac toata clasa sa citeasca.. iar acum facem coada la biblioteca.. cumparam toti carti in draci. Si tot ce am facut a fost sa vin intr-o zi cu o carte la scoala pentru ca mai aveam vreo 50 de pagini si muream sa vad cum se termina.. si de aici.. vazandu-ma pe mine.. au inceput cate unul, cate unul.. ajungand acum app toti 30 sa fim impatimiti ai cititului. :flowers:

 

E o mare mandrie sa vina acum mereu dupa sfaturi ce sa citeasca.. :flowers:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu as vrea sa citesc,dar nu am timp...si nu sunt singura care ma plang de asa ceva.

Da...si mie scoala imi omoara prea mult timp...si nu imi pot permite sa o las balta definitiv si sa ma dedic exclusiv lecturii...chiar daca cunosc oameni care fac asa, eu nu reusesc!

 

Desi, pentru mine, nimic nu se compara cu o carte de Eliade..

DA...si pentru mine e la fel! :o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Da...si mie scoala imi omoara prea mult timp...si nu imi pot permite sa o las balta definitiv si sa ma dedic exclusiv lecturii...chiar daca cunosc oameni care fac asa, eu nu reusesc!

 

 

DA...si pentru mine e la fel! :o:

Putea sa jur ca de la Eliade ti se trage cu "Un om sfarsit" .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Putea sa jur ca de la Eliade ti se trage cu "Un om sfarsit" .

;)

Cautam cartea de ceva vreme...si in sfarsit am reusit sa o gasesc la un anticariat online!:P:D

Editat de Ovu'

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
din fericire inca se mai citeste.. si la mine a mers de minune faza cu exemplul personal.. intr-un an an reusit sa-mi fac toata clasa sa citeasca.. iar acum facem coada la biblioteca.. cumparam toti carti in draci. Si tot ce am facut a fost sa vin intr-o zi cu o carte la scoala pentru ca mai aveam vreo 50 de pagini si muream sa vad cum se termina.. si de aici.. vazandu-ma pe mine.. au inceput cate unul, cate unul.. ajungand acum app toti 30 sa fim impatimiti ai cititului. :roll:

 

E o mare mandrie sa vina acum mereu dupa sfaturi ce sa citeasca.. :wub:

 

...ma bucur ca ai reusit sa convingi toata clasa sa citeasca iar exemplul tau ar trebui urmat

mai ales de parintii care nu-si mai incurajeza copii sa citeasca ,ei fiind totusi destul de usor

de modelat la varsta copilariei... :o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
din fericire inca se mai citeste.. si la mine a mers de minune faza cu exemplul personal.. intr-un an an reusit sa-mi fac toata clasa sa citeasca.. iar acum facem coada la biblioteca.. cumparam toti carti in draci. Si tot ce am facut a fost sa vin intr-o zi cu o carte la scoala pentru ca mai aveam vreo 50 de pagini si muream sa vad cum se termina.. si de aici.. vazandu-ma pe mine.. au inceput cate unul, cate unul.. ajungand acum app toti 30 sa fim impatimiti ai cititului. :cheer:

 

E o mare mandrie sa vina acum mereu dupa sfaturi ce sa citeasca.. :roll:

hmmm...si eu am facut ceva de genul...si dupa aia am vazut colegi care au aparut cu carti din alea de la chiosul cu ziare gen Oamenii in Negru, CIA-ul ataca :good:

ah...si cand ma intrebau ce citesc...le raspundeam si spuneam ceva de genu': "Ah..." :cheer:

Si ma bucur totusi k le-a trecut...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cred ca nu m-ai inteles! Nu am zis ca e bine sa renunti la carti pentru o pagina web, ci ca pe ele(Nu pe toate! pe unele doar) poti gasi aceeasi informatie pe care o gasesti in carti, doar in format electronic. Eu spre exemplu am toata opera lui Dostoievski pe calculator si nu ma plang. Farmecul e acelasi pentru ca anume continutul este valoros, nu starea lui de "agregare"!

 

 

Nu vreau sa fac o pledoarie anti-carte digitala...dar in ceea ce ma priveste nu am

reusit nici cum sa citesc o carte privind monitorul, deoarece pentru mine cititul unei

carti implica o doza de intimitate si totodata se produce o legatura prin care cartea

ma domina pe mine si nu invers,pentru ca citirea unui autor te pune fata in fata cu autorul respectiv.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Da,si cine mai spala vasele sau mai merge la munca daca as sta cu nasul in carti?Nu sunt contra cititului,mai bine spus ador cititul,dar daca timpul nu-mi permite o fac mai rar...sunt de condamnat?Suntem noi cei foarte ocupati buni de pus la zid?

 

Sigur ca nu e nimeni de pus la zid, mai ales daca serviciul nu i-o prea permite...

Depinde si de meseria fiecaruia. De exemplu, daca esti student la limbi straine sau la filologie, normal ca vei citi o gramada de carti, asta ti-e meseria, sau daca te pregatesti pentru un doctorat sau masterat in literatura.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×