Sari la conținut
Forum Roportal
deea_s

Certurile dintre parinti si copii

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Cici, ma gandesc ca ar fi un caz cu adevarat fericit daca toate posturile tale ar fi simple zeflemele la adresa roportalienilor...

 

In caz contrar, e clar ca o lupoaica are mai mult suflet decat tine. :o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cicimorar, teribilismul devine din ce in ce mai penibil odata cu inaintarea in varsta. Iar la peste 50 de ani chiar e naspa sa fii teribilist :) . Si da, am idei fixe si putine, dar e mai bine decat daca as avea fixe si multe :doh: .

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Si totusi, sunt convinsa ca, in ciuda varstei tale, mai poti fii educata. Oricine se poate autoeduca daca vrea, pentru ca nu mai esti la varsta la care sa dai pe la scoala pentru a ti se face o educatie riguroasa.

 

 

 

Nu te indoii de nimic si nu baga mana in foc pentru nimeni si pentru nimic.

 

 

 

Si ceea ce e mai important am lasat intentionat la urma: nu ma refeream la stima celor din jur, ci la stima de sine, adica a ta fata de tine insati, pe care se vede ca nu o ai. Acest lucru se poate corija si daca nu mai esti adolescenta si nu mai exista certuri intre tine si parintii tai Prin autoeducatie, munca, mod de prezentare al tau personal, bucuria a ceea ce realizezi zilnic. Chiar daca metodele mele cu adolescentii sunt drastice, chiar dictatoriale, ma vad silita sa le aplic tocmai pentru a nu se ajunge la cazuri ca cel de fata.

Noapte buna, incepe o noua saptamana de munca in beneficiul celor care au nevoie de educatie!

 

Stimati interlocutori si moderatori, nu trebuie sa mutati aceste posturi, sunt scrise pentru ochii si mintile celor care stiu ca ele contin adevaruri universal valabile, au ca tinta tocmai certurile dintre cele doua generatii aflate la poli opusi: copii si parinti, profesori si elevi.

 

 

mai poti fii educata.

asta ai scris tu, cicimorar!!!!!!!!!!

parca ai scris ca esti profesoara!!!!!

corect este: mai poti fi educata.

nu cred ca esti prof. tot asa cum nu cred ca e posibil sa faci ce zici ca ai facut cu copiii tai, doar daca nu au probleme...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Copiii nu trebuie laudati sau recompensati niciodata, ca li se urca la cap si ajung sa nu mai respecte pe nimeni. Ei trebuie criticati si intimidati cat de des posibil, sa invete sa fie disciplinati si umili. Doar ascultandu-i pe cei mari si intelepti, vor putea deveni niste adulti respectabili.

 

Criticati si intimidati, numai de dragul de a o face? Niciodata recompensati, niciodata apreciati si incurajati, chiar daca s-ar comporta ireprosabil? Acelasi lucru va doresc, din partea sefilor si a familiei, sa vedeti si dumneavoastra cum e sa vi se caute nod in papura degeaba si sa va fie calcata in picioare incredrea de sine chiar fara motiv. Poate asa ati intelege hidosenia morala a actului de a se juca fotbal cu sentimentele cuiva, mai ales ale unui copil nevinovat sau ale unui adolescent care are nevoie de intelegere si incurajare. Sunt oameni, nu jucarii in mainile altora.

 

Cici, ma gandesc ca ar fi un caz cu adevarat fericit daca toate posturile tale ar fi simple zeflemele la adresa roportalienilor...

 

In caz contrar, e clar ca o lupoaica are mai mult suflet decat tine. :doh:

 

No, I think she's for real... :)

Editat de WillingToHelp

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cat despre copiii mei, pot spune ca intotdeauna mi se adreseaza cu "dumneavoastra si sarut mana", mi-e lehamite de parintii care le permit copiilor sa ii tutuiasca sau de profesorii care le permit elevilor acest lucru.Am intalnit in scoala cazuri, dar am luat eu personal masuri si nu s-a repetat.

 

Mi se pare normal sa se adrese asa...la varsta onorabila pe care o aveti...si mai ales privind pozitia privilegiata ,cu cutitul si painea in mana,asa-i?Copii va pupa si manusitele cand va interesectati prin casa?Asa am vazut pe la niste rude cadre didactice de moda veche..iertati intrebarea directa :)

 

 

A, multumesc pentru felicitari, le merit, ma inteleg perfect cu nora. Se sraduieste sa fie un exemplu de conduita ca sa imi faca pe plac. Iar fiul meu e cel mai castigat din aceasta relatie.

 

Ce ghinion pe mine ca nu v-am cunoscut fiul mai devreme.... :)

 

ps* de fapt cine sunteti dumneavoastra,doamna profesoara CiciMorar? :P...clona cui?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Criticati si intimidati, numai de dragul de a o face? Niciodata recompensati, niciodata apreciati si incurajati, chiar daca s-ar comporta ireprosabil? Acelasi lucru va doresc, din partea sefilor si a familiei, sa vedeti si dumneavoastra cum e sa vi se caute nod in papura degeaba si sa va fie calcata in picioare incredrea de sine chiar fara motiv. Poate asa ati intelege hidosenia morala a actului de a se juca fotbal cu sentimentele cuiva, mai ales ale unui copil nevinovat sau ale unui adolescent care are nevoie de intelegere si incurajare. Sunt oameni, nu jucarii in mainile altora.

 

 

 

No, I think she's for real... :o:

 

Sper ca ti-ai dat seama ca doar incercam sa-i mangai orgoliul profei. Doar asa poti sa le inchizi gura.

De ce va strofocati atat sa o convingeti de ceva ce nu poate intelege? Lasati-o sa se convinga singura, atunci cand cunoscutii se vor indeparta de ea. In realitate, toti iti saruta mainile cat timp reprezinti un "obstacol" pentru ei. Chiar credeti ca fiul dvs. va iubeste, sau ca nora, elevii sau colegii va respecta cu adevarat? De unde stiti ca nu va injura pe la spate?

Editat de Scythe

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Sper ca ti-ai dat seama ca doar incercam sa-i mangai orgoliul profei. Doar asa poti sa le inchizi gura.

De ce va strofocati atat sa o convingeti de ceva ce nu poate intelege? Lasati-o sa se convinga singura, atunci cand cunoscutii se vor indeparta de ea. In realitate, toti iti saruta mainile cat timp reprezinti un "obstacol" pentru ei. Chiar credeti ca fiul dvs. va iubeste, sau ca nora, elevii sau colegii va respecta cu adevarat? De unde stiti ca nu va injura pe la spate?

 

Mea culpa. Ma cam ia valul cand vine vorba de subiectul asta. Daca e ceva care ma scoate din minti, e genul de perosna care gandeste asa. Pur si simplu ma scoate din sarite; profesorii cu un asemenea comportament provoaca multe frustrari in randul elevilor; nici nu-si dau seama cum un cuvant jignitor poate afecta pe cineva. Dar cred ca daca nu a inteles pana la varsta dumneaei, n-o sa priceapa niciodata. Oricum, vad ca de cand o critica toata lumea a tacut :o:

Editat de WillingToHelp

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×