Sari la conținut
Forum Roportal
deea_s

Certurile dintre parinti si copii

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Doamna profesoara,cu tot respectul...ar trebui sa nu confundati nici educatia cu dresura si nici disciplina cu dictatura.Variantele extreme produc dezechilibre in sufletul tinerilor invatacei...sau sufletul lor nu conteaza? 8) .Atat in familie cat si in clasa,tot iubirea si vorba buna rezolva situatiile conflictuale,nu sefia impusa.

 

Felicitari, daca va intelegeti bine cu copiii,mai ales cu nora :roll: ...probabil si dvs sunteti adepta ideii ca ,,daca mama vrea sa-i fie bine fiului,acorda nurorii atentie , respect ....completate de afectiune,desigur''....nu-i asa?

 

Stiu ce e dresura, dar acasa sau la clasa nu e circ, doamna, tocmai pentru ca e disciplina. O disciplina indusa si impusa de mine pana in momentul in care se instaureaza firesc, ca o consecinta a eforturilor mele sustinute.

Variantele extreme nu sunt educatia si respectul, ci lipsa lor. Nu exista relatii de prietenie intre dascalii buni si elevi, ci doar intre profesorii ratati si anumiti elevi care speculeaza aceasta situatie.

Cat despre copiii mei, pot spune ca intotdeauna mi se adreseaza cu "dumneavoastra si sarut mana", mi-e lehamite de parintii care le permit copiilor sa ii tutuiasca sau de profesorii care le permit elevilor acest lucru.Am intalnit in scoala cazuri, dar am luat eu personal masuri si nu s-a repetat.

A, multumesc pentru felicitari, le merit, ma inteleg perfect cu nora. Se sraduieste sa fie un exemplu de conduita ca sa imi faca pe plac. Iar fiul meu e cel mai castigat din aceasta relatie.

 

 

 

:o: :P :P Draga doamna......nici un nebun nu isi recunoaste viciul.Puii mei, cum dreaq nu gaseste Preston dear astea? :P :P

 

Daca acesta e limbaj decent si chemarea in ajutor a prietenilor de-aici e metoda in care crezi, vai de tine!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Fetito..............

O varsta respectabila, chiar daca, datorita aspectului fizic, mi se spune ca arat mai tanara. Peste 50 si sunt mandra de varsta si intelepciunea mea...................

Doamna, asta e un forum liber si sa mor IO daca nu li se rupe multora de madamia ta!

Dupa modul de adresare fata de colegii useri, eu......( user batran si fata, deci perfida) nu te consider respectabila :roll: :P! Vrei sa vezi ca te pot enerva cat vreau eu de tare?

 

Nohhhhh, stii vorba aia.....doar cele care nu au incredere in valoarea lor tin sa o trambiteze in stanga si in dreapta! Si erau aia.....asa domni care nu aveau nici cel mai interes in afara de chiloteii lu` mata.....sau erau parinti care periau pentru vreo nota buna?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vrei sa vezi ca te pot enerva cat vreau eu de tare?

 

Nu ma poti enerva niciodata , in nici un fel. Oricat te-ai stradui, nu vei putea!

In schimb, vad ca subiectul te intereseaza si tot vei ramane cu ceva din din ceea ce ai citit. Tu nu ma poti enerva, dar faptul ca nu ai stima de sine dupa cum raspunzi si te comporti, ma face sa cred ca te poti schimba in bine, ca te vei analiza mai atent si vei incerca sa evoluezi.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
A, multumesc pentru felicitari, le merit, ma inteleg perfect cu nora. Se sraduieste sa fie un exemplu de conduita ca sa imi faca pe plac. Iar fiul meu e cel mai castigat din aceasta relatie.

 

Daca acesta e limbaj decent si chemarea in ajutor a prietenilor de-aici e metoda in care crezi, vai de tine!

 

Draga mea, mi se rupe regal de limbajul matale! Si stai linistita , poti posta cat vrei, vedem cine oboseste mai repede. :P :o:

Nimeni nu trebuie sa se straduiasca sa fie exemplu pentru nimeni . Tu nu esti fata din reclama LOreal "pentru ca merit" , chiar daca arati mai tanara si incerci sa ne convingi de valoarea ta.

 

BTW.....eu pe forum nu am prieteni multi si nu e musai sa chem ajutoare....stii vb aia? Cand iti spune unul ca esti beat , ii tragi un pumn, cand ti-o spune tot satul......mergi sa faci nani.

Matale...nu iti mai prevad nimic. Dar , hai sa ne distram.....be my guest!

 

Nu ma poti enerva niciodata , in nici un fel. Oricat te-ai stradui, nu vei putea!

Io......mai evoluez ase, cat de cat............acu punem noi pariu, ca-ntre doua C...e batrane ca ei da reply? :roll: :P Ceea ce arata ca nu te irit deloc. :P

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
:P :o: :P Draga doamna......nici un nebun nu isi recunoaste viciul.Puii mei, cum dreaq nu gaseste Preston dear astea? :roll: :P

 

Cat despre :citez ["Puii mei, cum dreaq" ] acest limbaj, analizeaza singura daca mai poti face comparatii in favoarea ta . :P

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
dupa cum raspunzi si te comporti

1. Pe forum nu ma pot comporta, dara.

2. In realitate esti o jigodie si in mod cert nu as incerca sa te copiez. In relatia cu copiii, cu baiatul, cu nora....amu serios , ca tu crezi ca te adora, poate nu e chiar asa.

3. Hai da-mi raport! Plsssssssssssss!!!!!!!!!!!!!!!!

 

Respectul se castiga, nu se impune, casa tre sa fie un loc unde castigi siguranta, dragoste, intelegere, sex......

Nu spune nimeni sa respecti mamele ce imbraca de la second , cat fii/fiicele lor au haine de firma, dar ca le etichetezi arata nesimtire. Atat. Iar copiii sunt esential BUNI.....societatea si noi ii stricam. Si tu cazi intr-o extrema.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

ce-ar fi sa lasati cearta deoparte si sa vorbiti despre tema?

on:certurile intre adolescenti si parinti sunt niste lucruri normale

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Draga mea, mi se rupe regal de limbajul matale! Si stai linistita , poti posta cat vrei, vedem cine oboseste mai repede. :P :o:

Nimeni nu trebuie sa se straduiasca sa fie exemplu pentru nimeni . Tu nu esti fata din reclama LOreal "pentru ca merit" , chiar daca arati mai tanara si incerci sa ne convingi de valoarea ta.

 

BTW.....eu pe forum nu am prieteni multi si nu e musai sa chem ajutoare....stii vb aia? Cand iti spune unul ca esti beat , ii tragi un pumn, cand ti-o spune tot satul......mergi sa faci nani.

Matale...nu iti mai prevad nimic. Dar , hai sa ne distram.....be my guest!

 

 

Io......mai evoluez ase, cat de cat............acu punem noi pariu, ca-ntre doua C...e batrane ca ei da reply? :roll: :P Ceea ce arata ca nu te irit deloc. :P

 

Daca ai avea un limbaj mai curat si mai coerent, mi-ai fi de mare ajutor.

Nu ma straduiesc sa fiu un exemplu, sunt un exemplu pozitiv, asa, pur si simplu!

Am o energie colosala si as putea sa postez in tot timpul meu liber, pe care din pacate nu il am , deoarece pe langa servici administrez si o firma, nu pierd vremea.

Voi va veti da singuri seama ca trebuie sa fiti mai scultatori, eficienti, disciplinati si sa acceptati educatia celor indreptatiti sa va faca aeasta educatie.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cat despre :citez ["Puii mei, cum dreaq" ] acest limbaj, analizeaza singura daca mai poti face comparatii in favoarea ta . :roll:

:P :P :o: Vezi ca te enervez??????????????????? Uite cant tu vorbesti de sus , ca o doamna si scuipi cu eleganta imbecilitati scoase din putul gandirii.....copilului tre sa ii impun disciplina, tre sa asculte neconditionat de parinti....bla-bla-bla...., tratezi de sus fetele care ti-au vorbit cu eleganta, well, vin IO.....si imi asum warn-ul.

Exact, te jignesc pentru tot ceea ce ai aratat in aceste postari.

Eu folosesc un limbaj adecvat la nevoile interlocutorilor. Pentru taranci cu pretentii de doamna....vorbesc ca la coada vacii. Si mai pot cateva ore! Ma duc sa ma denunt!c

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu cred ca d-na profesoara e chiar asa de "neagra" cum pare , dar exagereaza dansa ca sa obtina reactii, ceea ce si reuseste...........:P

On topic: am avut o diriginta care parea "crunta", zambea rar si era drastica.................de cele mai multe ori. Credeti-ma, putini sunt colegii care nu au iubit-o. Dincolo de "masca" era o persoana foarte corecta, toba de carte si de la care am invatat multe. Atata timp cat la clasa avea dreptate de cele mai multe ori (mereu :roll: )si maniera ei de a ne preda acele cunostinte era ok.................tot respectul.Spun asta din perspectva unei foste eleve care a avut si profesori cu care putea fuma o tigara in pauza...................Sigur, atunci ii judecam altfel. Acum.............nu as mai indrazni sa o fac dupa gradul de "permisivitate emotionala"

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×