Sari la conținut
Forum Roportal
maleahi

Cine este PASTORUL CEL BUN? (intrebare pt. trinitari)

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

more-no, lasa-te ca pentru cei care cred in trinitate este... :P

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
more-no, lasa-te ca pentru cei care cred in trinitate este... :P

Pai iti dai seama, cica more-no cu marinaru si cu x-lescu sunt vazuti facand nu stiu ce si descrisi ca atare=Trinitate :crazy: ;) :doh:... logica frate nu vorbe :P

Interesant ca d-nul cu logica respectiva explica unora p'aici cum sta treba cu sapunul si spalatul pe creier.

Vorba marelui Gambeta, l-as intreba pe 'mnelui "zi sa mori tu ca nu te aflii in aceiasi situatie???" ;)

Editat de more-no

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
APOSTOLII L-AU CONTRAZIS PE DOMNUL ISUS ...cand s-au botezat IN NUMELE LUI?

 

SAU CRESTINII DE AZI CARE SE BOTEAZA IN NUMLE TRINITATII?

 

NU MI-AI RAPUNS LA INTREBARILE PRECEDENTE.....!!!

in legatura cu raiul ....sunt maI MULTE LUCRURI DE DEZBATUT ....DESCHIDE UN ALT TOPIC ...

 

Iti raspund pentru a treia oara, si daca tu vrei si a suta oara, spatiu e destul:

 

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ati stat vreodata la colt de strada asteptand pe cineva 1-2 ore si acesta (aceasta) n-a mai venit batandu-si joc de voi? Ati asteptat odata, de doua ori, de trei ori, dar a venit si vremea cand v-ati zis voua insiva "s-a sfarsit, nu voi mai astepta". Tot asa sta si Iisus acum in Cer, si bogatia pregatita de El pentru noi e mare. Lucruri care la inima omului nu s-au suit si la urechea sa n-au ajuns, a pregatit El prentru cei care au credinta in El. Nu e vorba de fapte, e vorba "apa vietii fara plata" (vezi pilda cu femeia samariteanca de langa fantana), o vreti sau nu o vreti, e pur si simplu alegerea voastra personala.

 

Iisus e mirele nostru, nu fiti pentru El ca o mireasa curva, fiti la locul intalnirii la timpul cuvenit si bogatia Lui care e imensa va cadea peste voi, iar daca nu veti fi acolo, mania aprinsa va cadea peste capetele celor care n-au crezut in El.

buun exemplul. si-l folosesti des, pare-mi-se, dupa usurinta si formatul expunerii.

dupa maxima logica de care dai dovada, ar insemna ca daca ne dam intalnire cu unul la colt la 14,30 si ala uitasa apara, bine este sa mergem acasa peste el, sa-l taram in fata blocului si sa-l calcam cu masina, dupa care sa-i dam foc, urmand exemplul isusului tau care sta, asteapta si daca nu credem (!) in el, ne pedepseste crunt.

:P

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
buun exemplul. si-l folosesti des, pare-mi-se, dupa usurinta si formatul expunerii.

dupa maxima logica de care dai dovada, ar insemna ca daca ne dam intalnire cu unul la colt la 14,30 si ala uitasa apara, bine este sa mergem acasa peste el, sa-l taram in fata blocului si sa-l calcam cu masina, dupa care sa-i dam foc, urmand exemplul isusului tau care sta, asteapta si daca nu credem (!) in el, ne pedepseste crunt.

:P

 

 

NU, am vrut sa spun ca mergem la colt de strada sa asteptam si a doua si a treia oara, dar a saptea oara nu. Si vine vremea cand lumea nu va mai fi si nici coltul de strada unde sa ne asptepte cineva. Nu ne va calca nimeni cu masina. Va fi o drama mult mai mare de atat. Cel cu care tebuia sa ne intalnim va desfinta locul intalnirii (care e Universul material) si celor care n-au venit le va spune: "nu va cunosc de unde sunteti" si-i va pune pe hard disk-ul Sau intr-un director parolat numit ABISUL DURERII SUFLETESTI FARA SFARSIT SI FARA MARGINI.

 

Acum ai inteles? Sti ca lumea in care traiesti nu e ceea ce vezi tu cu ochii? Sti ca lumea e doar matematica (legi=Cuvant) si atomii sunt doar lumina condensata, energie in stare potentiala? Noua ni se pare ca lumea materiala e solida, dar nu e, spatiu dintre atomi e urias, iar in atomi intre particule la fel (respectand proportiile). Pe scurt suntem pulbere in vant.

 

Sti ca inginerii nu sunt decat muncitori cu diploma? Fiindca ei desi cunosc fizica, nu pot face legatura cu lucruri dincolo de fizica din lipsa crasa de cultura filozofica, religioasa, spirituala.

 

Poti sa inveti zi si noate fizica si chimie si sa ramai acelasi om ignorant si mediocru care ai fost.

 

Sau poti s devii peste noapte Gigi Becali cu peste 1 miliard de dolari in cont din cioban analfabet. De ce? Fiindca lucrurile trebuiesc vazute in ansamblul lor, daca te impiedici in mucuri de ţigari gasite pe drum nu mai ajungi in veci sa fumezi trabucuri adevarate.

Editat de iosafat

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
NU, am vrut sa spun ca mergem la colt de strada sa asteptam si a doua si a treia oara, dar a saptea oara nu. Si vine vremea cand lumea nu va mai fi si nici coltul de strada unde sa ne asptepte cineva. Nu ne va calca nimeni cu masina. Va fi o drama mult mai mare de atat. Cel cu care tebuia sa ne intalnim va desfinta locul intalnirii (care e Universul material) si celor care n-au venit le va spune: "nu va cunosc de unde sunteti" si-i va pune pe hard disk-ul Sau intr-un director parolat numit ABISUL DURERII SUFLETESTI FARA SFARSIT SI FARA MARGINI.

uite un concept nou - biblia cu iz de counter strike. misto ! :P

 

Acum ai inteles? Sti ca lumea in care traiesti nu e ceea ce vezi tu cu ochii?

... si matrix. :P

 

Sti ca lumea e doar matematica (legi=Cuvant) si atomii sunt doar lumina condensata, energie in stare potentiala? Noua ni se pare ca lumea materiala e solida, dar nu e, spatiu dintre atomi e urias, iar in atomi intre particule la fel (respectand proportiile). Pe scurt suntem pulbere in vant.

stiI ca la o adica iti pot demonstra ca nu poti ajunge niciodata din A in B si ca 2+2=5? nu, lumea nu e doar matematica si atomi.

 

Sti ca inginerii nu sunt decat muncitori cu diploma?

da, se mai spune despre ei ca au ochii blanzi dar nu se pot exprima. ;) altele ca astea mai ai?

 

Poti sa inveti zi si noate fizica si chimie si sa ramai acelasi om ignorant si mediocru care ai fost.

ar trebui sa incepi prin a pricepe ce inseamna a invata.

 

...lucrurile trebuiesc vazute in ansamblul lor, daca te impiedici in mucuri de ţigari gasite pe drum nu mai ajungi in veci sa fumezi trabucuri adevarate.

poetic, poetic de-a dreptul.

tot nu mi-ai explicat de ce are de gand pastorul cel bun sa-mi dea cu ciomagul in cap pentru ca nu cred in el si pentru ca il las sa astepte. nu crezi ca prin lipsa manifestarii lui in ultimii 2000 de ani, el este cel care ne-a tras teapa la locul de intalnire de fiecare data ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
APOSTOLII L-AU CONTRAZIS PE DOMNUL ISUS ...cand s-au botezat IN NUMELE LUI?

 

SAU CRESTINII DE AZI CARE SE BOTEAZA IN NUMLE TRINITATII?

 

NU MI-AI RAPUNS LA INTREBARILE PRECEDENTE.....!!!

in legatura cu raiul ....sunt maI MULTE LUCRURI DE DEZBATUT ....DESCHIDE UN ALT TOPIC ...

 

Maleahi cand spune acolo in vechiul testament ca "eu sunt singurul dumnezeu" inseamna ca alti dumnezei ca si" Buda , allah, etc nu sunt Dumnezei si nu se refera la Isus si duhul Sfant

-- cat despre botez nu le mai tot ametii :

Isus S-a apropiat de ei, a vorbit cu ei, şi le-a zis: "Toată puterea Mi-a fost dată

Editat de mlg

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
El s-a facut pe Sine Insusi om si s-a numit Fiul Omului, El si-a vorbit Lui insusi in psalmi si peste tot in Biblie ("Domnul a spus Domnului Meu, vin-o si stai la Dreapta Mea pana voi aseza asternut picioarelor Tale pe Dujmanii Tai"), D-zeu din Ceruri vorbea la viitor (pentru noi oamenii) Lui insusi pentru vremea cand se va face OM. Totusi, cand a fost om, in acelasi timp El era si in Cer (D-zeu e omnipotent, omniscient si omniprezent).

A catea parte din el spui ca S-a facut Om venind pe pamant, si a catea a ramas in ceruri ca Dumnezeu Atotputernic?

Editat de hans

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
A catea parte din el spui ca S-a facut Om venind pe pamant, si a catea a ramas in ceruri ca Dumnezeu Atotputernic?

nu conteaza - il poti intreba cand ajungi sus

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×