Sari la conținut
Forum Roportal
maleahi

Cine este PASTORUL CEL BUN? (intrebare pt. trinitari)

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

A catea parte din el spui ca S-a facut Om venind pe pamant, si a catea a ramas in ceruri ca Dumnezeu Atotputernic?

Eu cred ca Isus a fost pe de-antregul om, altfel jertfa sa nu ar fi fost corespunzatoare. Trebuia sa salveze doar omenirea, astfel el a trebuit sa fie om, pt. a suferi si a muri ca atare, ca un om.

Cel care a "bagat" omenirea in pacat a fost un om (Adam), cel care trebuia sa scoata omenirea din pacat era necesar, pt. a fi echivalentul primului om si pt. ca balata sa fie egala, sa fie tot om. Isus mai este in ideea asta si numit al doilea Adam, parca.

Editat de more-no

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

more-no foarte corect din punctul meu de vedere...cam asa vad si eu...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Avem un singur Dumnezeu,in trei ipostasuri. :(

Foarte bine :)

 

 

ce inseamna ptr. tine ipostaze...?

 

caci marturia SCRIPTURII NE SPUNE CLAR;

 

Marturia scripturii iti arata tie si mie,ca in ev dupa Matei,Isus este botezat de catre varul sau drag si scump ioan. Si in acel moment,Cerurile se deschid,si ,citez: a văzut pe Duhul lui Dumnezeu pogor

Editat de AnnaCondor

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
shades.gif Juca teatru Isus,cand a facut sa se auda vocea Tatalui din Cer zicand acesta este fiul meu preaiubit?

Si cele trei ipostaze de Duh,Fiu si Tata,crezi ca le'a visat cineva intr'o noapte si le'a scos ca doctrina Trinitatii,ca sa se afle in treaba? blink.gif

As fi super multumita,daca ptr inceput ai putea sa raspunzi la aceste doua intrebari...cu..versete biblice te rog... crazy.gif

 

cu mare placere,incep cu APARITIA DE PE MUNTELE SINAI ;

 

EXOD3

 

4. Domnul a văzut că el se

Editat de maleahi

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
cu mare placere,incep cu APARITIA DE PE MUNTELE SINAI ;

 

TE INTREB PE TINE CATE PERSOANE AU VORBIT CU MOISE?

Una :P !

 

PE CINE A VAZUT MOISE IN RUGUL DE FOC...?

Pe Tatal,Dumnezeu.

 

IAR ACUM SA VEDEM CINE ESTE DOMNUL ISUS ......

 

12. mulţumind Tatălui, care v-a

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Singurul "Pastor Bun" nu este decat constiinta proprie!

Din aceasta cauza trebuie pus accentul pe educatie si instructia fiecarui individ si asta inseamna EDUCATIE, SOCIALIZARE corecta SCOALA si CUNOASTERE.... nu FRICA asa cum ne invata religia.

Deci in concluzie MINTEA si CONSTIINTA ne sunt pastorii cei buni si nu sfanta treime care nu exista nici macar in cele mai vechi scripturi mbiblice!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
1. Cel ursuz caută ce-i place lui, se supără de orice lucru bun. -

 

Sa fie vorba de mine ? Sau de tine ? Cine cauta ce-im place cel care e deschis la realitate sau cel care cauta doar intr-o singura carte?

2. Nebunului nu-i este de

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Sa fie vorba de mine ? Sau de tine ? Cine cauta ce-im place cel care e deschis la realitate sau cel care cauta doar intr-o singura carte?

 

Care invatatura ? a religiei? unde s/a ajuns cu aceasta invatatura si unde s-a ajuns cu invatatura care o slujesc eu ? stii care e diferenta intre inchizitie si penicilina?

Diferenta intre invataturile noastre!

Unde este scris? si mai ales de cine ? ..de dumnezeu scriitorul sau de Dumnezeu televizoristu?

Eu nu cunosc decat o singura "scriptrura" si anume acea pe care Dumnezeu Creatorul mi-a scris-o in inima atunci cand m-a conceput

!

 

E vorba de un Domn asa cum era Domnul nostru Stefan cel Mare sau Nicolae Ceausescu??

Dumnezeu nu scrie carti nu face poze nu face filme si nici televiziune ...deci ce a avut de scris ne-a scris in minte si in suflet si nu in evanghelii de care nici Isus nu a auzit vreodata desi era fiul sau (ziceti voi)

 

Nu ai tu minte sa apreciezi sau sa stii ce are Dumnezeu in mintea sa cu atat mai mult cu cat nu esti in stare sa pricepi ca Isus nu era fiul lui Dumnezeu in momentul mortii sale (caci nimeni nu ar fi avut curajul sa-l omoare) ci a devenit la 325 dupa moartea sa...e asta minciuna sau adevar??????

2 Petru 3:3~7 "

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Tily, pocaieste-te!!!

Eu sunt deja pocait ... dar intrustiinta si lumina nu in intuneric si minciuna ca tine!

 

Eu sunt deja pocait ... dar intrustiinta si lumina nu in intuneric si minciuna ca tine!

Dupa pofte nelegiuite traiesc slujitorii bisericii...noi astia cu constiinta nu suntem ca cei pe care nu i intereseaza decat banii si fustele enoriaselor mai tinere.

Cand pastor ti-e constiinta atunci nu ai nevoie de "frica" ca nu ai de ce te teme !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×