Sari la conținut
Forum Roportal
OacOac

Dreptul de a fi mama

Evaluează acest topic

Dreptul de a fi mama  

156 membri au votat

  1. 1. Sunt pregatita acum sa am un copil

    • Da
      66
    • Nu
      93
  2. 2. Sunt deja gravida

    • Da
      15
    • Nu
      144
  3. 3. Am deja copii acasa

    • 1
      40
    • 2
      15
    • >3
      7
    • nu e cazul
      97


Postări Recomandate

Sa fii atenta si la alimentatia ta daca o alaptezi. Evita ce o poate balona.

 

Da, e frustrant sa nu o poti ajuta, dar vezi ca iti poti transmite starea ta emotionala. Incearca sa te calmezi. Situatia este temporara, curand o sa fie mai bine.

Eu am stat bot in bot cu fii`mea. A crescut aproape la mine in brate, a dormit exclusiv cu mine si nu regret deloc ca am facut asta. La randul ei este "mamoasa" si iubareata. 

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

tine-o in brate cat poti de mult, contactul fizic intre mama si bebe face minuni :)

stiu ca e greu dar incearca sa te calmezi si sa-i transmiti si ei calmul si dragostea ta. o ajuta mult.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Tu faci cum vrei treburile in casa ta, lumea vorbeste.   O sa stii prima cand este de pus singura sa doarma in patut.   Asta nu se cheama rasfat!!!

Pana ea nu pricepe ca vrea ciocolata nu hering, nu vorbim de rasfatare.  Dar si atunci, e doar copila ta, vrei sa te ureasca???  

Unele nu dau dulciuri la copiii de dragul reclamelor.

 

La o cunostinta cand a inteles copila ca de Halloween se dau bomboane, de atunci mereu se imbraca si fuge din casa la vecini sa ceara candy!!!    

 

O alta fetita de 3 ani era s-o omoare pe maica sa, am vazut totul dar nu am avut timp sa intervin ca m-a pus pe un scaun sa stau departe de ele pana da ceva mancare copilei, ii promitea bomboana dupe ce mananca mancare.  Avea ceva supa cu rantas care nu era buna deloc si ea facea economii.  A pus bomboana pe semineu sa vada copila ... mama statea pe jos si-i dadea cu lingurita in gura, dar  aia mica a luat fierul cu care umbla-n foc, l-a ridicat si din toata puterea ei i-a tras una pe capul maica sii ca aia s-a albit toata ... nu m-a lasat sa chem salvarea, etc.

 

Iti spun doar, am vazut multe si nu se merita comportarea asta de capitan de vas de pirati!!!

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am uitat sa-ti spun ca au mereu cantam la copiii si le placea, mai incolo am pus o caseta si tot a fost bine.   Cand fii-mea a crescut s-a oferit sa ma ajute cu al mic si ea schimba casetele cu care mergeau la culcare.  Stia sa intoarca si pana sa se termina si partea a 2-a ei dormeau.  

Copilul mic mai plange ca se simte singur, in burta era atasat de mama, pe lume e alta situatie, daca simte caldura mamei, adoarme imediat.

Mai plang ei ca-s mici si n-au cum sa comunice altfel, dar cresc repede.   O baie inainte de culcare seara face minuni, doarme macar 5 ore.

Eu am tras patutul langa patul meu, grilajul de langa mine era pus jos asa dormeam, dimineata se uita la mine fara sa spuna nimic cand era mai marisor.

Nimeni nu s-a nascut sa stie ce sa faca cu copilul mic!!!  

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

No, cred ca a functionat ca imi trimisese Ampera baby dust. Ca a ajuns barza la noi. Si se pare ca intre timp mi se confirmase si diagnosticul de epilepsie. Nu iau inca nimik (este o forma mai usoara) dar urmeaza sa incep antiepileptice din trim 2, care e intr-o luna

Intrebare intrebatoare catre voi:

1. Statul ca e stat nu zahlt decat vreo trei ecografii si niste testari de toata jena., mama lor de zgarcalai, ca de unde ar avea....Bine, nu cred ca platesc nici in Romania mai mult, dar tre sa ma plang si eu.....asa ca astazi, odata cu oficializarea starii mele, imi pusese nea docul in vedere ce mai au ei la oferta (nu precizez sumele ca eu vreau doar sa stiu de sa le iau ori ba ....din pdv medical) si vreau sa stiu ce este intr-adevar necesar si ce este mult screening ...(eu 38 cu un avort spontan la activ)

2. O plata pausal ca sa faca ecografie la fiecare intalnire......nu stiu de am nevoie...statul plateste unul la 8-12 sapt, 18-20, 33-35 si gata, asa ar fi macar vreo 4 eco extra, desi nu stiu daca am nevoie

3. Triplul test (intre sapt 11-14), in caz ca e musai de amniocenteza (ideal sapt 16, dar oricum 15-20)aia e alta distractie.

4. Organscreening cu ce masini smechere are el pe acolo (20-22).

Eu ma intreb daca iau organscreening, nu oricum rezulta orice anomalie? Oare sa le iau pe amandoua, plus ca un rezultat de 1/o suma mica, in triplul test m-ar omori cu nervii..........

Voi ce ati lua din ofertele astea?

1. este necesar eco la fiecare vizita?

2. triplul testsau organscreening sau amandoua?  

Va multumesc, tre sa ma decid pana pe 22 mai


Pe de alta parte am luat Mutter-Kind Pass-ul , dar cum is cam high risk am auzit ca el crede ca e de cezariana, iar eu am de gand sa ma rasfat (din saptamana 16 cica stau cu picioarele in aer toata ziulica, is in Mutterschutz,adica nu mai am voie treaba)....cu austriecii astia numai asa functioneaza, cu cat vad ei ca te strofoci, ca ai probleme, dureri, te baga mai bine in seama.....

Deci momentan atat....plus daca stiti gravide epileptice....Keppra sau Lamictal? cred ca e la alegerea mea......din saptamana 12 dupa neurolog, 14/16 dupa ginecolog.....cred ca tre sa decid eu.....care is sapt 8

Editat de Kilkoana
  • Upvote 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Felicitari! Sa fiti sanatosi si sa treceti cu bine peste toate! 

 

Daca pana acum nu ai facut tratament pt epilepsie, de ce sa il incepi in timpul sacinii?? Stii ca de cele mai multe ori primul tratament trebuie schimbat? Tratamentul pt epilepsie nu e standard, el se ajusteaza dupa fiecare pacient. Uneori dureaza si un an pana dr nimereste tratamentul bun.

Esti sigura ca ai asa ceva? S-a declansat la anii astia? Hm.  

Citeam ca epilepsia este diagnosticata prea usor, ca s-a descoperit pacienti care aveau cu totul altceva dar erau indopati cu antiepileptice. De ex, pacient cu tulburare de conversie, era pe tratament pt epilepsie. 

Poti avea simptomatologie falsa, data de o problema endocrina, o lipsa de fier, o... o.... Multe! 

 

Poate ceri si alte opinii? Insa, in cazul in care iti elimini orice dubliu, zic sa faci ce spune ginecologul, nu neurologul. Copilul este foarte expus la aceste medicamente, sunt riscuri mari pt el. 

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu cred ca este necesar sa iei medicamente in timpul sarcinii ca epilepsia nu este o boala ca cea de plamani, vreau doar sa aduci pe lume un copil sanatos ca de pilule te vei satura ca de mere acre.    Ai timp de ele mai incolo in viata,  7 luni in vara trec repede, avort spontan absolut nu conteaza si nici varsta!!!  Nu te lasa cucerit de toate alea ca nu se inainteaza cu elemente din astea ... trebuie sa fi fericita si bine dispusa, sa nu te gandesti la boli si negative de nici un fel.

Au mai stat femei in spitale sa pastreze sarcina, o verisoara de a mea in Romania cu ani in urma si totul a mers bine.   Mananca din orice poftesti si sa te bucuri de viata ... era sa uit ... Felicitari!!! 


Sa nu te retragi de la testari sau Echographii acolo se vede cum se dezvolta copilul, daca sint anomalii si aici sa fi foarte atenta sa nu iei decizie gresita!!!

Organscreening este vital ca iti spun sincer, nu vrei decat un copil sanatos!!!

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Kilko, nu ai idee cat ma bucur pt voi! Felicitari si sănătate multa!

 

Nu stiu nimic despre epilepsie, iti spun cum am facut eu cu eco. La noi se face gratis de stat doar 1, pe la 18-20 de săptămâni. Nici teste pt Down nu se fac decât daca ai peste 40de ani, altfel nu. M.a secat treaba asta, stiam ca nu vreau sa duc la termen o sarcină cu probleme. M.am dus la 8 sapt la o eco privata, cam 350 euro costa aici, a zis de ca arata normal din cate poate vedea la vremea aia si mi.a oferit pachete de făcut Eco lunar. Am vb cu gagicile de la job, am vreo 20, toate au zis sa stau linistita ca nu e nevoie de eco lunar. Următoarea eco am facut.o in RO la 17 săptămâni, am întrebat de down si a zis de ca oricum e prea târziu, se uita urat la mine ca am asteptat atât. Am explicatunde locuiesc si a inteles repede, era familiarizata cu sistemulpro life de aici. Bun, a zis dr romanca cum ca e fără down, si a mai zis ca doar din eco nu isi da seama de f multe boli, ca atât cat mărimea organelor sunt in normal, totul e ok. Apoi am avut norocul sa primesc gratis eco lunar din cauza op de slăbit, sarcina cu risc..etc. La fel si aici, vedeau fatul lunar, făceau eco, masurau organele si atât. Mereu intrebam daca e ceva, daca ar putea vedea...nimic in afara de faptulca mi se spunea ca e in limitele normalului. Cu morcovul in fund am stat pana când am născut si au terminat aia cu controlul de mu.au zis ca e sănătoasă. Poate e altfel in alta parte, poate se fac alte teste, dar asa e la mine. Acum stiind tot ce stiu, nuas sfatui la eco des daca sunt conditiile ca la.mine. Nu vad ca mi.a adus un avantaj ca am facut lunar, dar fiecare face cumcrede. Eu am fost fortata sa fiu relaxata, prietene din România râdeau si ma certau ca "nu fac nimic" in privinta asta, ca in ro sunt atâtea teste care se pot face. In Ro...Eu nu trăiesc in Ro. Tu fa orice ai de facut ca sa te linistesti, stresul nu ajuta, eu am avut un bebe stresat pt ca ma stresam eu. D.aia nici nu am reusit sa o tin la copt mai mult de 33de săptămâni, ca sunt prea stresata. Asa ca chill, woman!

Editat de Ampera

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Vă mulțumesc pentru sfaturi. Davi, eu am avut o operație de tumora cerebeloasa si ca un efect negativ am rămas cu niște tremor care îmi cuprinde toată partea stângă. Nu îmi pierd cunoștința dar îmi este f greu in perioada aceea. Durează cât durează ( am momente când tremur asa toată ziua) și apoi se oprește de la sine. În România nu mi-au făcut niciodată EEG și mi-au dat Depakine 1000 mg pe zi. Diagnostic atunci era crize Jacksoniene. Ei după o perioada ( când nu am mai lucrat la școală și nu aveam riscul de a aduna orice răceala) zici ca a intrat in remisie. Nu am avut probleme ani întregi. Pt ca ma simțeam oribil de la Depakine de mintea mea am încetat să il mai iau.
Intre timp soțul/stăm mai mult pe aci bla...bla..bla..

La prima sarcina pierdută la opt săptămâni și trei zile nu am avut nici un deranj la tremur. De data asta in schimb da. Și ma apuca des . Aici la neuro primul lucru a fost un EEG ca de ce nu mi-aufăcut până acum. Rezultat crize epileptice parțiale, dar va trebui să începem terapia. M-a reasigurat ca is de generatia a doua și ca nu pot sta cu riscul de crize la naștere. ...deci nu prea știu ce să zic, oi vedea eu. Când mi-e ok as vrea sa nu le incep când mi-e rău as vrea o cutie de ele. Mi-a mai zis ca are paciente care cu așa ceva au născut bebei ok si pt ca nu ii grav sa nu îmi fac probleme dar sa îmi iau acidul folic pastile de 5 mg pe zi (1 pe zi) am înțeles că e standard de iei antiepileptice ca ar contracara malformații la fat. Alta părere ma tem ca acasă nu cred că imi plătește statul EEG-uri la infinit plus ca stai o lună și pt orice progamare și is vreo doi trei neurologi in tot Graz - ul ocupați mai mult de boli degenerative la populația asta îmbătrânita. Voi încerca să merg pe părerea ginecologului și să incep cât de târziu. Pt neurolog îi important sa stapabim asta și așa accepta cu figuri sa nu iau nimic primul trimestru. Pt mine e important fătul dar și eu. O sa apară de undeva calea de mijloc.
Cam asta este cu descoperirea târzie cand merg acasă o sa trec pe la un neurolog și ginecolog/ adun info intre timp.
Olga, in Europa nu a fost risc așa de Zika . Cei câțiva austrieci talai prin America de Sud au fost carantinati la întoarcere și erau ok se pare.
Eu aș vrea să nu iau deloc antiepileptice dar nu prea comand, respectiv pot refuza un tratament dar mă bestelesc astia de vai-vai....și cum apar crizele din senin ma tem cumva....oricum oi incerca sa țin jurnal sa văd ce le declanșează si o sa merg pe mana ginecologului sa incepem cat mai târziu. Singura treaba ce ma liniștește este ca nu ma mai îndoapă cu Depakine. ..o sa iau keppra sau lamictal dar am înțeles că neueologul tinde către primul. Treaba este că si ginecologul e de acord ca tre să iau.
Ampera mersi...la noi aici este ce plătește statul si fiecare doctor iti descrie oferta lui extra.consultatiile is gratuite (desigur daca esti asigurat) dar teste plătește statul ce crede (in ciuda asigurarii). Acuma oi vedea. Mi-as lua oricum organscreening dar eu cred ca la o eco mai smechera s-ar vedea de are Down sa zic. Ca ar trebui să merg acasă sa intrerup ar fi ca as fi după 20 de săptămâni și aici mă tem ca tre să merg la Viena in caz că e nevoie (alta tara pro bebe). Acu....oi vedea, triplul test iar e numai să îmi fac griji dar la vârsta mea ma tem și eu., iar eco la fiecare vizita iar ar trebui să vadă de e bai ...mai cercetam pana pe 22mai. PE FIECARE FOAIE SCRIE CA IN CIUDA TESTULUI ESTE RISCUL SA AIBA MALFORMATII...ASA CA UN TOUCH EXTRA

Editat de Kilkoana
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×