Sari la conținut
Forum Roportal
OacOac

Dreptul de a fi mama

Evaluează acest topic

Dreptul de a fi mama  

156 membri au votat

  1. 1. Sunt pregatita acum sa am un copil

    • Da
      66
    • Nu
      93
  2. 2. Sunt deja gravida

    • Da
      15
    • Nu
      144
  3. 3. Am deja copii acasa

    • 1
      40
    • 2
      15
    • >3
      7
    • nu e cazul
      97


Postări Recomandate

Ce este mai rau ca pe Net se pot vedea tot feluri de video-uri, insa mereu este vorba de altcineva ca si in cazul emigrarilor!!!  toate seamana insa luat individul cazul este foarte diferit, asta nu trebuie sa uiti.   NU conteaza taieturile recente si nici cat sint de vindecati, este atat de performant azi stiinta asta al chirurgiei.

 

Eu din experientele mele as recomanda la toate femeile sa se odihneasca atit cat poate, sa se plimbe la aer liber la fel cat le tine picioarele, sa manance dupa pofte ce pot inghiti si sa bea multe lichide, nu sa se ingrase ca nici n-ar putea chiar sa vrea!!!  doar sa nu se retraga de la ceva ca nu este bine.

 

Trebuie sa fie "puternice" vorba vine, adica sa poti sa te dai jos din pat, sa mergi la baie pe picioare din astea si de facut exercitii de respirat sa oxigeneze corpul.  Haine comfortabile ajuta mult, cel putin pe mine m-au ajutat sa ma simt lejera la 100 de kg   :pleasantry:  cu sanii umflati la maxim si plini de lapte lipicios.

 

Cum te simti in casa noua?


Recomandarile mele nu trebuie considerat decat o lectura ... o sa fie perfect totul, si frica sau stresarea se intelege de fiecare femeie care a nascut intr-un fel sau altul.   Sint trairi  si sentimente ce apar dar cu putin suport vor fi mai usor de trecut prin ele si o sa vezi ca n-a fost chiar asa de complicat cat s-a explicat.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

nu ma uit la nicio poza, niciun clip, nimic legat de cezariana, doar nu sunt nebuna! imi ajung informatiile date de la spital si cam atat.

 

in casa noua e bine, ne-am acomodat usor  si e normal. de la 70mp la 200mp e usor, greu e invers. majoritatea lucrurilor sunt la locul lor, mai am camera copilului sa o pun la punct si sper ca termin pana saptamana viitoare. cel mai fericit de mutarea asta e motanul care are destul loc sa-si plimbe oasele. :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cel mai important este sa-i desemnezi motanului coltul lui personal unde are de mers cand nu e cuminte si la culcare!!!

Nu trebuie sa aibe si alternative, cel putin nu in patul copilului!!!

Obisnuinta de la prima zi este scoala vietii cu pisici.  

 

Va fi loc si pentru fetitia sa invete sa mearga repede ca nu va sta locului si acolo cum este si frig, se va sta in casa destul la inceput, poate.

 

Doamne, cat acopeream colturile mobilei si tot ce era periculos pentru copiii sa nu se loveasca  ... n-am avut probleme cu ei ca era aproape goala casa, doar minumul necesar era pana au invatat sa mearga pe picioare ... cate critici am primit de la prietene si vizitori pentru asta ... dar nu m-a interesat.

Credeam ca n-o sa mai vina, dar veneau des totusi desi eu nu mergeam la ei, preferam plimbarile cu copiii la aer curat decat in casa cuiva.

 

Trai lung si fericit in casa noua!!!     

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Well, I did it!

Nu stiu ce simt, ce gândesc si nici nu am habar prea mult de ceea ce se întâmplă. Am trăit toate viața crezând ca nu vreau copil, ca nu o sa am si ma resemnasem cu ideea asta. Dar niciodată să nu spui niciodată! Am un sot minunat care m-a făcut sa cred în mine si sa am curaj să aduc pe lume un copil.

Sâmbătă seara eram împreună la o petrecere, mai aveam 3 săptămâni pana la cezariana programata si 5 până la termen, eram convinsa ca nu o sa fie nicio problemă. Si nu a fost, ca atare am stat 3 ore si am plecat acasa lăsându-l pe blondu' sa se relaxeze putin. A tras destule si el in ultima vreme, vânzări/cumpărat de casa, nevasta operata, mutat. Ieri dimineața începusem sa mă simt ciudat, credeam ca poate îmi fac intestinele probleme iar, dar când am văzut ca durerile vin regulat am stiut ca sunt contractii. Blondu a ajuns acasa târziu si l.am lăsat sa doarma alcoolul si oboseala, dar frate.miu era lângă mine. Am sunat la spital, am zis ce si cum si m.au chemat. 2 ore mai târziu eram pe masa de operatie, cu epidurala si încă o anestezie căreia ii spune spinala aici. De când m-au pus pe masa si pana au fost gata au trecut max 45 min. Am simtit ce fac acolo, dar nu am simțit dureri. Copilul l.au dus direct la control, a plâns putin cat sa anunte ca e bine si mi.au arătat.o 5-10 min apoi. A trebuit dusa in sectia de prematuri, dar nu a fost intubata si nici cu sonda pusa in nas. 2,770 kg si 47cm sunt cifre bune pt un copil născut la 35 de săptămâni, e fomista mare ( seamănă cu ma.sa) si primește lapte de sân de la donatoare. Eu încă nu am, asa ca e solutia perfecta cu banca de lapte. Blondul a stat cu mine in timpul operatiei, a fost f nervos si a mers direct cu ea sa ii pună scutec si sa o imbrace. Eu nu am închis ochii toată noaptea de durere, dar trece. Am refuzat morfina azi.noapte si am luat 2 paracetamol, dar acum dimineața vor să mă dea jos din pat si sa merg, acum o sa cer morfina. Sunt tare bucuroasa ca Alex e sănătoasă si intreaga, restul e can can.

Multumesc pt gândurile bune!

  • Upvote 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Felicitari, sanatate si recuperare rapida!!!    

 

NU trebuia sa refuzi morfina ca doar durerea-ti ia, pe cea de dupa taietura si cu 2-3 ai iesit din agonia asta.

Morfina medicala nu se aseamana cu cea de pe strada al adictilor care nu rezista fara ea, sper sa te ajute sa te poti misca ca ai nevoie deja de mers pe jos, restul se va vindeca in ceva timp, dar morfina asta face minuni ca nu suferi.   Ai nevoie de putere sa stai si cu copilul care nu intelege ca nu te simti bine!!!

Bine ca a ajuns si fratele tau, macar nu vei fi singura daca sotul pleaca la munca sau undeva ca te vei odihni mai bine stiind ca e cineva cu fetita.

Vei fi obosita o vreme, dar te obisnuiesti asa ... parte din viata de mama cu copil mic.  

 

Deja totu-i in urma, acum doar la voi trebuie sa te gandesti si sa se vindece operatiile pana va fi mai grea fetita si trebuie s-o ridici, acum e tocmai buna la greutate dar va lua pe ea mai repede aici decat in burta.   Vrea si ea din acele minunate saratele, de aceea a venit mai repede pe lume,  daca n-ai lapte ... imparti cu ea cadoul. 

 

Dupa ce ies efectele tuturor medicamentelor din corpul tau te vei gandi mai bine, ai de baut destula apa sa se intample si mai repede si sa mananci sa te refaci repede, supele sint indicate sa produca lapte, dar nu stiu in cazul cand nu-l ai inca.  Precis te lamuresc doctorii dar chiar daca primesti de la donatoare e perfect, ea are nevoie de lapte, sursa nu conteaza.    

 

Sa nu te ceri acasa din spital mai devreme decat te recomanda doctorii, asta este foarte important pentru fetita si tine la fel ca se controleaza niste chestiuni mereu si doar cand ei sint siguri ca totul este vindecat si gata de viata de acasa, o sa impachetezi.   Participi si la cursuri rapide de schimbat copilul, alaptat si altele ca sint programe din astea pentru mame chiar si cu mai multi copiii, unde mai intrebi ce-ti trece prin minte.   Este bine daca-ti notezi gandurile in legatura cu observatiile cu tine si copil ca le uiti repede de la medicamente si ai de mers pe picioare chiar daca te doare.

 

Odihneste-te cat poti ... 

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

fii.mea are colici si ma ia cu plâns când văd cum se chircește de durere. Astia aici îmi recomandă apa cu zahar si atât. Nu vreau sa ii dau zahar. Nu găsesc aici nimic in farmacii, ce ma fac?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

O pui cu burtica la tine pe burtica si ii canti.

Poti sa ii si masezi ff usor burtica tinandu-i mana calda pe ea.

Pana la 3 luni ajuta si suzeta ca ii distrage atentia de la durere.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Prin secuime se firbea un ceai din seminte de chimion si anason si se dadea la bebelusi dar si la oameni mari e buni ceva mai concentrat.

 

Pune la 1 litru de apa si doar cateva seminte din fiecare sau poate o mamica de mai aproape stie mai bine dozarea de azi, il fierbi bine si-l racesti, o bea ea din biberon si se calmeaza ca va adormi imediat.   Nu arunca ce ramane, sa-i dai mereu cate-un pic, dupa alaptare la o vreme dar nici prea aproape sa nu-l vomite.   Sa-i dai si apa de baut, ca multe femei nu dau.  

 

Eu le-am dat la ai mei Calciu pur in praf cate-un pic in fiecare biberon si n-au probleme dentare sau de oase, sint tari si rezistenti, nici bolnavi n-au fost decat raceli si boli de copiii.   In sticluta de apa puneam si 1-2 picaturi de zeama de portocala cand le era sete noaptea, nu dupa lapte.   Mi-a spus o farmacista maghiara din Zurich de astea si tot ea mi-a procurat si Calciul.   Pana la varsta de 6 ani au luat Calciu copiii in cereale sau in paharul cu lapte, ei amestecau vitamina ca nu avea miros dau gust rau si le-am spus ca o sa devina puternici.  Acum se procura usor orice din magazine naturiste, eu si acum iau Calciu dar cred ca n-are efect dar cine stie, marfa este Kosher si Bio facut de mormoni din statul Utah in laboratoare renumite.   

 

Citeste si pe aici ...

 

http://www.qbebe.ro/bebelusul/sanatate/remedii_naturiste_pentru_colicii_la_bebelusi

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

fii.mea are colici si ma ia cu plâns când văd cum se chircește de durere. Astia aici îmi recomandă apa cu zahar si atât. Nu vreau sa ii dau zahar. Nu găsesc aici nimic in farmacii, ce ma fac?

 

Comanda pe net dintr-o alta tara europeana. Sunt multe ceaiuri calmante. E ciudat ca nu gasesti.

Sau din alta parte. Vad ca au pe Amazon si Ebay. 

Editat de Abbie M.
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu cred ca n-are in bucatarie niste seminte de chimion si anis/anason sau soacra sa precis are, nu e cazul de comandat dupa parerea mea.   

Vecina precis are cateva boabe din fiecare sau in alimentara se gasesc in pungi mici si convenabile cu cativa centi/banuti.  

La noi in magazinul Bio are si varsat din toate alea ce se gasesc si in pachetele, ba chiar mult mai multe mirodenii si curiozitati din lumea mare!!!

Pe langa asta in magazinele etnice la fel se gasesc varsat sau la pachet, dar si intr-o alimentara mai ieftina este un perete plin de toate alea varsat, de la gris, faina, zahar la cafea, figurine de martipan si cardamom in cateva culori.  

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×