Sari la conținut
Forum Roportal
Florian_L

Doctrina ingrozitoare a iadului

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

deci hanns , nici tu nu crezi ca exista iad ?????????????????????? :yahoo:

ilie ia spune tu ce-ai intzeles de acolo ca ievident esti mai dastept :crazy:

 

Mlq a inceput sa se erijeze in Cezar si sa-l ia pe Hans drept Brutus! :o::D:D

mlq,mai destept ca tine sunt singur..cel putin si pentru faptul ca pricep sensul notiunii de "metafora". Cat despre "ilie"..nu stia daca asa va numiti voi unul pe altul in fratiile voastre obscure,dar eu nu fac parte din ele :P

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
1. D-zeu, perfect fiind, este mai milostiv decat oricare dintre noi, deci decat orice mama. Rezulata ca D-zeu nu poate arunca in iad pe nimeni.

2.rezulta logic ca nu l-ar creea deloc decat sa produca un spirit sortit chinului.

3. Daca iadul exista cum poate exista un rai unde oamnii traiesc fericiti stiind bine ca rude apropiate ale lor (mama, sora, fiu) se chinuie groaznic.

4. Iadul este infinit ca durata.

5. Daca eu as fi in pozitia de monarh absolut nu as da pedepse pentru desfranati, homosexuali, prostituate, etc. D-zeu este mai milostiv decat mine.

6. Daca totusi exista o logica pentru care D-zeu nu are ce face cu pacatosii, pentru ca in rai nu-i poate duce ca sa nu-i deranjeze pe sfinti, atunci mai degraba fie iar putea distruge definitiv ca sa-i scape de chinuri, fie ar putea amenaja locuri in care fiecare sa traiasca cu cei avand acelas grad de rautate. Dupa cum se observa nu-L obliga nimeni sa-l dea pe om pe pacatos diavolului.

7. Iadul este inutil, pe motiv ca nimeni nu poate fi corectat s-au adus pe calea cea dreapta acolo, pentru ca nu se poate iesi din acel loc, chiar de pacatosul ar deveni sfant pe parcurs.

Doctrina iadului pare mai degraba creatia unor psihopati decat a unor pesoane blande. Cand un astfel de om simte ca-si pierde averea si autoritatea, pe care o avea de cand s-a nascut, turbeaza de furie. El nu se va multumi doar sa arda pe rug. El va inventa un loc (cine ucide si tortureaza acela va si minti) in care moartea prin simpla disparitie, nu este o evatare pentru cel chinuit.

 

:yahoo: Te rog sa ma ierti, ca am selectat doar...nu-mi permitea spatiul si nu vreau sa scriu mult.

 

Acum, felicitari pentru idee, dar sunt unele lucruri care nu stau chiar asa; Adica, ai dreptate, nu exista Iad, exista (daca acceptati ideea de vieti multiple pentru evolutie/elevare) spatii, ceruri cu minus (anticeruri- fara lumina) in care suflete cu densitate materiala, primitiva, influentabila, malefica energetic se adapostesc sub conducerea sufletelor care sunt TOTAL impotriva Luminii, corectitudinii, claritatii, evolutiei benefice... - draci, numiti. Aceste suflete nu pot sa se inalte. Ele aleg sa -si "retraiasca" in bezna 'antitalentele"

 

:crazy: ...Deci, nu-i spunem Iad, ii spunem anticer. Ramane de vazut cine alege sa stea acolo. Revin pentru a face comentarii pe puncte.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

De ce sunt necesare aceste anticeruri? Pentru ca acele suflete sunt mult in urma evolutiei luminice, cu multa "maleficitate", handicapate in Iubire si iertare - care inseamna Lumina si prezenta lor incomodeaza intr-adevar, pe cele evoluate. Cum? prin vibratiile joase pe care le produc, prin lipsa puterilor de a manifesta binele...

 

 

 

1.Rezulata ca D-zeu nu poate arunca in iad pe nimeni. Asa este, nu Dumnezeu arunca sufletele "malefice" in locul destinat lor, ci ele aleg, adica, fiecare suflet este judecat de El Insusi - acolo/cand...

2.rezulta logic ca nu l-ar creea deloc decat sa produca un spirit sortit chinului. Ba l-a creat! El a ales aceasta evolutie si Dumnezeu nu se baga in Alegerea lui.

 

Dumnezeu l-a creat pentru a experimenta, fiecare suflet in parte, evolutia...iar evolutie inseamna si rau. Sigur ca atunci cand/esti acolo, dupa o viata iti confrunti experienta avuta in viata cu planul care trebuia sa-l ai, poate chiar raul care l-ai facut era programat, nu-l incercase-si inca...ai fost padepsit pe pamant (sa zicem prin legea umana), dar acolo Sus, incep regretele...

 

Problema incepe cand exprimi, pe toata durata unei vieti - maleficul...ai ales un alt reprezentant al Puterii, dar nu Ceresc si atunci nu te mai intorci...

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

:roll: 3. Daca iadul exista cum poate exista un rai unde oamnii traiesc fericiti stiind bine ca rude apropiate ale lor (mama, sora, fiu) se chinuie groaznic.

Sa precizezi: este vorba despre oameni, care deja stiu unde traiesc sufletele dupa moarte, iad/rai...sau suflete...

 

4. Iadul este infinit ca durata. Este.

 

5. Daca eu as fi in pozitia de monarh absolut nu as da pedepse pentru desfranati, homosexuali, prostituate, etc. D-zeu este mai milostiv decat mine. - Este.

6....fie ar putea amenaja locuri in care fiecare sa traiasca cu cei avand acelas grad de rautate. (sau de bunatate...) Dupa cum se observa nu-L obliga nimeni sa-l dea pe om pe pacatos diavolului.

 

7. Iadul este inutil

 

Nu, este util, nu te-ai simti bine intre cei fara lumina...

 

Oricum, nu te contrazic, cumva, te completez, un picut mai avizat :jester: , :tease:

 

 

 

Editat de mayama34

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
nu neaparat trebuie sa-i zici iad; eu ii mai spun : la subsol :tease: , sau cazanul cu zmoala :roll: etc

uite ce zice biblia

 

apocalipsa

14Şi Moartea şi Locuinţa morţilor au fost aruncate

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Macar in iad sa am caldura si foc in "soba" ca acu' crap de frig! :jester:

Si daca "dincolo" is spirit, is non-materie, de unde pozitroni si electroni care sa faca valvataie?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Si toate acestea spre incantarea habotnicilor care vor asista cu un ranjet de satisfactie la chinul celor ce au indraznit sa traiasca in demnitate, refuzand sa faca sluj unui dumnezeu absurd si neaplecand urechea la eternele amenintari si sugestii negative venite din partea misticilor, in ultima instanta refuzand sa faca din viata lor un iad, aici, pe pamant.

 

Autorul topicului a fost inspirat in alegerea titlului : ce doctrina ingrozitoare, intr-adevar ! De altfel, ca tot ceea ce transmite o religie care mai si pretinde ca are ca pilon central iubirea fata de aproape.

 

 

desert rose, iti inteleg sentimentul de revolta care-l deduc din raspusul tau de mai sus, si cred ca esti mai mult decat indreptatita sa te comporti asa cum si merita babiloniada de credinte si mituri rezultata pe acest forum si oriunde in lume din cauza iresponsabilitatii umane stapanite de RAU si de reprezentantul sau numit Diavolul si Satana.

Foarte multi oameni cu o minte sanatoasa si cu un caracter sincer si deschis sunt pierduti pe "urmele negre" ale haosului, ale dezordinii, ale urii, din cauza aceluiasi Satana si a oamenilor car-l ajuta in implinirea planurilor sale dezgustatoare de a pune intr-o lumina proasta si falsa pe Dumnezeul dragostei eterne.

Singurul mod de a cunoaste cu adevarat pe acest Dumnezeu este ca atunci cand simti dorinta aceasta, sa-l rogi pe El sa ti se descopere. Oricat de necredincios ar fi cineva, are libertatea de a face o cerere verbala la acest Dumnezeu VIU si ADEVARAT. Biblia este scrisoarea Sa de dragoste catre omenire, dar multi o folosesc spre a batjocori pe Autorul scrisorii spre dauna lor proprie. Nu te descuraja de ranjetele antipatice ale celor care batjocoresc pe Dumnezeu prin punerea intr-o lumina falsa a tot ceea ce El face. Fa o proba fara sa te stie nimeni de ai adresa cateva cuvinte sincere lui Dumnezeu si vei vedea tu singura care este adevarul.

 

Cat despre iad sunt multe scrise in biblie dar si multi care declara ce le place lor pe acest forum.

 

Dumnezeu a demonstrat cat ne iubeste prin faptul ca ne-a daruit pe Fiul sau. Ar putea vreo mama sa faca lucrul acesta?... Ar putea sa iubeasca pe cineva atat de mult incat sa sacrifice pe fiul sau pt a salva dragostea aceea?...

Totusi Dumnezeu a facut-o. A sacrificat tot ce avea mai scump. Nu avea decat un Fiu, si acela a murit pt ca noi sa fim salvati...Si totusi, cu toata aceasta dovada de dragoste, cu tot acest sacrificiu, Dumnezeu a putut sa salveze doar o parte din ceea ce dorea.

A dat totul....si era mai mult decat suficient ca valoare sacrificata, si cu toate acestea nu obtine decat o parte din ceea ce a platit. Doar o parte dintre noi poate fi salvata. Pt cealalta parte este INUTILA orice alta incercare. Nu se mai poate face nimic. Toate sursele sunt epuizate.

Pierderea acelei parti provoaca o suferinta enorma lui Dumnezeu, si pierderea aia este chemata iad. Este un moment in istoria vesniciei care marcheaza sfarsitul lucrarii de salvare a omenirii de la moarte. Acolo se trage linie si se termina cu dezastrul. Acolo va fi adus la inexistenta tot ce este irecuperabil.

Acela este punctul de frontiera in timp dintre bine si rau, moarte si viata, fericire si necaz, pozitiv si negativ.

Acolo se va sfarsi tot ce a fost negativ.

Raspuns la milioanele si miliardele de "DE CE?" vom primi atunci de la Dumnezeu insusi.

A crede in Dumnezeu aduce numai fericire si catistig real, desi de la distanta pare totul contrariu.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Macar in iad sa am caldura si foc in "soba" ca acu' crap de frig! :roll:

Si daca "dincolo" is spirit, is non-materie, de unde pozitroni si electroni care sa faca valvataie?

:jester: :yes: :tease:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
biblia zice ca:

1. IADUL (tradus din grecescul "hades") e ...nimic! nefiinta. neant. non-existenta. locuinta mortilor, mormantul.

 

3. toti oamenii, cand mor, merg in locuinta mortilor, sheol, hades...iad!

 

traditia le-a amestecat definitiv si a iesit iadul unde sta scaraoschi cu furca si invarte in cazanele cu smoala, contraponderea fiind reprezentata de rai, unde zboara copii rubiconzi iar meniul consta in lapte si miere.

 

Stiu ca ideea de iad este pt unii o fabricare,nu ma arunc inainte sa spun ca aveti sau nu dreptate.M'am gandit mult la afirmatiile facute aici,si de asemeni din alte surse ( ;) ), si tind sa spun ca un pic de dreptate,s'ar putea sa aveti :yes:

Ma refer la afirmatia ca iadul nu e un loc de chin / foc...pt ca asta noi nu putem sti,si nu vom afla probabil decat atunci cand vom fi inaintea lui Dzeu.

Da, majoritatea versetelor spun ca plata pacatosului este moartea/ca cel care moare nemantuit merita moartea...'similar cu non-existenta'.

Asa s'ar subintelege, insa ...am gasit un verset tare ciudat in Matei,care sprijina ideea existentei sufletului,dupa moartea fireasca.

Matei 10:28 Nu vă temeţi de cei ce ucid trupul, dar care nu pot ucide sufletul; ci temeţi-vă mai degrabă de Cel ce poate să piardă şi sufletul şi trupul

Editat de AnnaCondor

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
altceva ....si anume ce? :)

strambatura aia arata faptul ca gandesti intens? hai sa te scutesc de suferinta .:focus:

daca citeai inca o data, vedeai ca am spus clar ca "biblia zice ca iadul e una si iazul de foc e alta. traditia le-a amestecat." am facut doar o clarificare de termeni.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×