Sari la conținut
Forum Roportal
Florian_L

Doctrina ingrozitoare a iadului

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Asculta...ideea cu scaraoschi si smoala si dracusorii cu copite si furci,starneste rasul oricarui om cu capul pe umeri.Rili!

azi poate ca da. desi daca dai peste unul care este in stare sa-ti tranteasca "vei arde in iad pentru blasfemiile astea", doar pentru ca indraznesti sa-ti pui rotitele in miscare si sa gandesti, fii convinsa ca ala deja te si vede bolborosind. iar imaginea asta "idilica" a iadului era cat se poate de credibila acum ceva timp.

 

Iar termenul de iad,din cate stiu eu,este unul popular...el neaparand in Biblie,decat sub forma de pedeaspa vesnica,gheena,si iazul de foc(care e de fapt moartea a doua)Atat !

tocmai asta incerc eu sa-ti explic! faptul ca termenul "iad" apare in biblie, dar nu are intelesul de "loc de tortura vesnica". pentru locul ala se foloseste "gheena" sau "iazul de foc".

reluam: sunt doua locuri. unul este iadul si unul este iaZul de foc. primul este de fapt trecerea in nefiinta, moartea dintai, mormantul din care vor iesi oamenii la chemare. al doilea loc este iazul de foc sau moartea a doua.

si isus a fost in iad...

 

Bun,dar dupa Biblie ceva exista ! :) ceva ce este vesnic si iremediabil,fie ca este vb despre un chin vesnic (nu neaparat in foc si smoala) fie ca este vb despre o separare de Dzeu.Tind sa cred ca a doua ipoteza este mai adevarata .Si a fi separat de Dzeu,cu capacitatea de a intelege ca puteai sa fii cu El...este...oarecum,un chin :focus:

Deci ce sa fie: ''Te duci in iad pt asta'' sau ''Vei fi o vesnicie separat de Dzeu pt asta'' ! cu :yes: de rigoare :ok:

P.S. Evident 'tu' nu este vorba despre tine...sefa ! :o:

hehehe...nici nu ma gandeam ca te referi la mine, avand in vedere faptul ca eu oricum raman indiferenta la amenintari din astea. ;)

pentru mine ajunge slalomul printre rautatile si problemele lumii asteia, nu mai stau sa-mi bat capul cu ce-o sa fie dupa ce dau coltu'.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
desert rose, iti inteleg sentimentul de revolta care-l deduc din raspusul tau de mai sus, si cred ca esti mai mult decat indreptatita sa te comporti asa cum si merita babiloniada de credinte si mituri rezultata pe acest forum si oriunde in lume din cauza iresponsabilitatii umane stapanite de RAU si de reprezentantul sau numit Diavolul si Satana.

 

Parerea mea in acesta privinta am expus-o aici

Editat de Desert Rose

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
2.rezulta logic ca nu l-ar creea deloc decat sa produca un spirit sortit chinului. Ba l-a creat! El a ales aceasta evolutie si Dumnezeu nu se baga in Alegerea lui.

 

Dumnezeu l-a creat pentru a experimenta, fiecare suflet in parte, evolutia...iar evolutie inseamna si rau. Sigur ca atunci cand/esti acolo, dupa o viata iti confrunti experienta avuta in viata cu planul care trebuia sa-l ai, poate chiar raul care l-ai facut era programat, nu-l incercase-si inca...ai fost padepsit pe pamant (sa zicem prin legea umana), dar acolo Sus, incep regretele...

 

Dumnezeu nu are motiv sa experimenteze sau sa puna la incecare. Nu cunoaste viitorul? La cei folosesc experimentele?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Dar ideea porincipala a mesajului meu anterior , era ca ... multi oameni , cei mai putin subtili ,

nu cred ca ar reactiona eficient , ca rasplata a faptelor lor rusinoase , la amenintarea ... nonexistentei , ... pe cand la cea a iadului ... sansele cersc exponential ...( vorbesc de oamenii de rand )

Mai intai , ideea unui Dumnezeu perfect si doar milostiv , care sa nu fie in stare sa judece cu dreptate creatiile sale inteligente , ... intr-un mod mai verosimil decat cu ... arzatorul cu gaz ... este o contradictie logica.

Motiv pentru care contraargumentul tau la contraargumentul meu este nul . :spiteful:

 

Ti-am dat exemplul Japoniei care este o tara civilizata fara ca cetatenii ei sa creada in existenta iadului.

Dupa cate spui, am impresia ca tu confunzi dreptatea cu razbunarea. A face dreptate, in sensul rational, inseamna a repara o neregula, adica a lua masuri pentru a reduce suferinta pe care oamenii si-o produc reciproc, sau pe care si-o produc lor insisi prin neintelepciune. Ori pedeapsa infinita nu corecteaza nimic si pe nimeni. Este absurd sa presupui ca D-zeu are instincte cum ar fi furia, scarba si setea de razbunare. El este o entitate pur rationala.

Daca unul din copii tai persecuta un frate de-al lui, il vei pedepsi provocandui o suferinta suficienta ca durata si intensitate cat sa se indrepate. Pe cand pedeapsa infinita este inventia unei pesoane orbite de instinctul razbunarii. Desigur nu neg ca suferinta unui personaj negativ (suferinta autoprovocata defapt) nu ar putea dura la nesfarsit daca el refuza pentru totdeauna sa se corijeze. Dar asta este cu totul alta idee.

Editat de Florian_L

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
azi poate ca da. desi daca dai peste unul care este in stare sa-ti tranteasca "vei arde in iad pentru blasfemiile astea", doar pentru ca indraznesti sa-ti pui rotitele in miscare si sa gandesti, fii convinsa ca ala deja te si vede bolborosind. iar imaginea asta "idilica" a iadului era cat se poate de credibila acum ceva timp.

tocmai asta incerc eu sa-ti explic! faptul ca termenul "iad" apare in biblie, dar nu are intelesul de "loc de tortura vesnica". pentru locul ala se foloseste "gheena" sau "iazul de foc".

reluam: sunt doua locuri. unul este iadul si unul este iaZul de foc. primul este de fapt trecerea in nefiinta, moartea dintai, mormantul din care vor iesi oamenii la chemare. al doilea loc este iazul de foc sau moartea a doua.

si isus a fost in iad...

hehehe...nici nu ma gandeam ca te referi la mine, avand in vedere faptul ca eu oricum raman indiferenta la amenintari din astea. :crazy:

pentru mine ajunge slalomul printre rautatile si problemele lumii asteia, nu mai stau sa-mi bat capul cu ce-o sa fie dupa ce dau coltu'.

 

 

De unde ai luat-o?

Ce sa caute Isus in iad?

Explica si mie.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
De unde ai luat-o?

Ce sa caute Isus in iad?

Explica si mie.

Pai cred ca Dark_Light se referea la faptul ca Isus a fost in Locuinta Mortilor, cea care in unele Biblii este inlocuita cu expresia "iad".Adica a fost mort de-a binelea timp de trei zile.

E drept insa ca sunt unii crestini care neaga moartea Fiului lui Dumnezeu, spunand ca El a umblat bine mersi prin iad, petrecandu-si cele trei zile prin a predica mortilor... :crazy:

Si totusi, nu le este rusine sa se numeasca crestini, adica martori ai mortii si invierii Domnului Isus Hristos. :-

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pai cred ca Dark_Light se referea la faptul ca Isus a fost in Locuinta Mortilor, cea care in unele Biblii este inlocuita cu expresia "iad".Adica a fost mort de-a binelea timp de trei zile.

E drept insa ca sunt unii crestini care neaga moartea Fiului lui Dumnezeu, spunand ca El a umblat bine mersi prin iad, petrecandu-si cele trei zile prin a predica mortilor... :crazy:

Si totusi, nu le este rusine sa se numeasca crestini, adica martori ai mortii si invierii Domnului Isus Hristos. :-

 

Ok.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pai cred ca Dark_Light se referea la faptul ca Isus a fost in Locuinta Mortilor, cea care in unele Biblii este inlocuita cu expresia "iad".Adica a fost mort de-a binelea timp de trei zile.

E drept insa ca sunt unii crestini care neaga moartea Fiului lui Dumnezeu, spunand ca El a umblat bine mersi prin iad, petrecandu-si cele trei zile prin a predica mortilor... :senile:

Si totusi, nu le este rusine sa se numeasca crestini, adica martori ai mortii si invierii Domnului Isus Hristos. :swoon:

eu ma refeream strict la ce SCRIE negru pe alb in preaiubitele si mult stimatele dumneavoastra biblii. nu-i problema mea ca traducatorii au incurcat hades cu tartarul, cu iadul si cu gheena.

 

petru 3.18-20

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
petru 3.18-20

Hristos a inviat a treia zi, dupa cum spunea profetia. Si a inviat exact in acelasi Duh in care candva predicase duhurilor neascultatoare de pe vremea lui Noe...care Noe impreuna cu inca sapte suflete,au ascultat de glasul lui Dumnezeu, spre deosebire de celelalte duhuri neascultatoare. :friends:

Insa asta presupune faptul ca El a fost mort de-a binelea in cele trei zile. Asta e practic fundamentul credintei crestine: Fiul lui Dumnezeu a fost mort trei zile, dar a fost inviat de Dumnezeu in a treia zi. Cel care-si zice crestin dar care neaga acest lucru, pe baza neantelegerii unui singur verset din Biblie, este practic condus de Impotrivitorul lui Dumnezeu: Satan Diavolul.

Editat de hans

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×