Sari la conținut
Forum Roportal
spider

Salate de toate felurile

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Salata de Avocado sau Guacamole este pe masa americanilor azi cu Chipsuri de cartofi in pungi cumparati.

Fiind unul din evenimentele cel mai mare sportiv, lumea rumega si urla de fericire sau de necaz, depinde de pozitia echipei preferate.

Aceste articole sint in mari piramide la intrarea in alimentari, langa rosii, usturoi, avocado, lamaie sint si catroanele cu bere si Lime sa fie mai usor de iesit din magazin ca e mare aglomeratie cu cei care fac cumparaturi in ultimele minute.

Noi nu ne uitam la meciuri din astea, doar mancam din specialitati ca-s ieftine si foarte bune, si gogosi se vand in pachete de 6 si 12, lumea cumpara in cutii mari cate 5-6.

Degeaba e friptura de vita ieftina ca nimeni nu e in zona ... degeaba sa dea si nu se inghesuie lumea ca nu este in traditie!!!

 

Un copil de 3 ani poate sa faca Guacamole daca vrea: - se scoate miezul intr-un castron, se sparge cu ala de cartofi, sare, piper, ulei, lamaie, ceapa, usturoi, ardei iute, cilantro si se amesteca.      

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Salata de vinete din vinete congelate.  Vreau sa curat congelatoarele si trebuie sa fie goale macar odata pe an.  

Vineta sta foarte bine in congelator curatata si scurs de acea zeama amara, nu pun in borcane cu ulei ca se strica repede la caldura locala in frigider.

 

Maioneza nu este indicat pe aici decat in caz ca se si mananca totul repede, altfel se taie maioneza si curge uleiul din salata de vinete sau salata de boeuf sau altceva, oua umplute si nimeni nu mai pune mana sa-l manance.  Zilele astea sint intoxicatii de la salata verde cultivat in Yuma, AZ ... dar cred ca a fost adus ilegal din Mexico!!!

S-au retras toate verziturile si tot se imbolnavesc oameni, si eu cred ca de la Cilantro am fost pe patul mortii 2 zile ca de la linte uscat si ceapa prajita la un crisp nu cred ca se poate imbolnavi.   Ma bucur ca incepe sa ma lase, nu m-am dus in spital ca era lume destula si asa acolo.  E prima oara cand mi s-a intamplat asa ceva. 

Oriunde se poate intampla cazuri asemanatoare, desi am spalat la perfectie totul ca nu economisesc apa sau nimic. 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Salata de Ardei Copti si Salata de Vinete prepar pe moment ca am gasit ieftin si de super calitate aceste legume si trebuie sa le prelucrez sa nu piarda din valoare.

Este o zi potrivita pentru a face fum in casa ca este racoare si vant, ajuta la aerisire rapida, pe urma mai ard o bucata de scortisoara, nu praf si e schimbat aerul total.

Nu ma mut in curte cu gratarul sa alerg si sa ma feresc de vietuitoarele din gradina de la Bondari la Țânțari plus pisici curioase, ca tot in bucatarie le curat si va mirosi

casa ca intra fumul oricum ...  Cantitatile sint mari ca dau si la copiii, si langa voi manca rosii Campari, marunti dar foarte aromate. 


In Emisfera Sudica e toamna, se recolteaza la greu toate alea, de aceea este ieftin la noi acum cand inca nici n-au fost plantati pe camp!!! 

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Meniul senzitiv de azi a fost din salata de vinete cu salata de cartofi si de ardei copti, o felie de avocado, infasurati in foi de salata verde tip european. 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

" ...La două luni de la izbucnirea infecțiilor cu E.coli din SUA, Centrul pentru Controlul Bolilor (CDC) a anunțat bilanțul terifiant al răspândirii bolii, 5 morti si 200 bolnavi ... ca se datora salatei crescute în zona Yuma din Arizona, aceștia nu au reușit să determine o fermă, un producător sau un distribuitor de la care a provenit leguma infectată".

 

Pentru ca nu de pe camp s-a cumparat salata "infectata" ci din alimentara in pungi gata de mancat care nu se spala acasa, in magazine si mai mari in portii la pret redus sau localuri mici recent infiintate unde doar salate se vinde prin geamul masinii, si clientul nu vede ce i se pune in cutie, se intinde cateodata zeama ce lasa salata in acea cutie de plastic unde cloceste pana se vinde si pe urma se umple, de obicei fara sa fie spalate!!!

Cateodata arunc o privire in frigiderele din alimentari la pungile cu salata tocata ca s-au dezumflat si au destul lichid iar salata e cam pe la jumatate fata de alte pachete care inca se vand la pret intreg fata de vechituri sa 75% redus ... se bat oamenii pe aceste chilipiruri!!!   Nu-mi vine sa cred cat sint de lenesi sa spele o salata sau alta leguma!!!   Le mananca langa hrana militara din congelatoare, acele portii de mancaruri pe vremuri preparate pentru soldatii din mari sio oceane ca era usor de incalzit si servit, de atunci are un renume in State, marea majoritate din birouri traiesc pe aceste portii ca acasa altceva nu se va gati si asa.   Tot asa dau si la copiii de mancare doar din pungi si conserve sa nu faca mizerie in bucatarie.

Ziarul exagereaza, nu este nici o epidemie, ar fi murit mult mai multi, batrini mai ales insa ei nu primesc salate ca-s scumpe ... una Salata Romana costa 99 de centi, dar vara sint si multiple la 1 dolar, eu acum prepar Supa de Salata si nu mi-e frica sa mor  :derisive:   Infectiile au si alte surse decat salata, se va afla mai tarziu sau niciodata.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Salata de Castraveti ... cu marar verde, otet/lamaie, boia, piper, sare se recomanda pentru zilele caniculare sau chiar si castraveti proaspeti de rontait, ca ne scapa de deshidratare.

Nu este necesar de curatat castravetii doar in cazul soiurilor cu coaja foarte groasa, si nici nu se amesteca cu sare ... se lasa o vreme si se storc din toata puterea!!!   

Nu se trece leguma prin asa o tortura medievala, cum procedeau bunicii ... ci se feliaza intr-un castron de sticla, se poate adauga si felii de ceapa si de usturoi, pe langa marar tocat si alte mirodenii.   Se mananca imediat dar sta bine si in frigider pana la masa urmatoare in caz ca ramane.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ma pregatesc sa prepar cea mai mare Salata de Cartofi din viata mea, pentru acea zi festiva in State, 4th of July.  

Nu la mine este party si ma bucur, va ridica fiul cu prieteni sa nu cumva sa sparga containerul urias din sticla, e greu si gol.

La repezeala adunat vor fi 40 de persoane dar nu se lucreaza cu cifre exacte nici cand se cumpara bere ...

Bine ca nu vrea si mici, a uitat sau nu mai e loc pe gratar, nu stiu, dar pentru mine o sa-mi fac cateva langa salate. 

Noi nu mergem la ei ca nu mai incapem in casa si nici in piscina  :lol2:   L-am intrebat de cantitate, cam la cat estimeaza ca se va 

consuma dar n-are idee, o sa compun o reteta ca altfel e riscant, in caz ca proportiile intre ingrediente nu sint bine balantate!!!

Pentru inceput am cumparat 15 kg de ceapa dulce, 4 litri de otet, 5 litri de ulei de foarea soarelui, 50 de oua, si 20 kg de cartofi.

Sare si piper am acasa, nu voi folosi totul desigur, dar nici nu vreau sa am surprize.  Masline fara simburi negre si verzi pentru decorare,

si mai adaug salata de ardei copti tocat si castraveti acri, nu va contine si maioneza.   Reteta e cat se poate de simpla, fierbi cartofii in apa sarata

cu 2 zile inainte  de servit.   Dupa ce se racesc complet in coaja cartofii, ii curat si feliez pe razator.  De obicei si ouale fierb cu cartofi,

insa asa mare cantitate  fierb separat la fel cu o zi inainte, le tin in apa rece sa se curete frumos si le feliez tot pe razator, separat de cartofi.

Ceapa la fel pe razator feliez ca altfel nu-mi place, apare un gust daca este taiata ceapa, desi razatorul este tot din metal, nu are acel gust.

In castronul in care va fi servit incep prepararea,  de data asta insa va trebui sa folosesc ceva mult mai mare ca sa-l pot bine amesteca.

Pun sare peste ceapa feliata, o cantitate generoasa de ulei si otet alb fara zahar, ca unele aromate contin si zahar, eu am pus doar tarhon in otet si are o aroma foarte placuta.  

Adaug cartofii si amestec bine, ultima este oul sa nu se sfarme de la amestecare, gust pentru ultima oara de sare si piper, pe urma le transfer in

containerul de servit si-l pun in frigider la rece pana la servit.  Separat prepar decoratia si doar in ultimul moment pun deasupra in diferite forme.

Acopar toata suprafata cu o linie din fiecare ce am tocat ca altfel lasa apa si incepe fermentarea.   E munca multa dar imi place ca pot incepe inainte de 

folosinta  altfel pe caldura actuala ar fi imposibil de pregatit asa de mult, pentru mine cel putin.   Patrunjel verde am tocat 1 kg deja aseara dar e optional, 

mie-mi place dar nu stiu de altii, va fi langa castron ca si branza rasa si alte condimente, sosuri, si din aditii speciale dupa preferinta, ca ardeiul iute!!!

  

   

 

  • Like 1
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si totul sta la camera frigorifica, presupun. De unde frigider pentru 30 de kile de salata? Bun dar eu prefer fara oo si cu verdeata. Spor la munca!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 34 minute, Rodica` a spus:

De unde frigider pentru 30 de kile de salata? 

Din magazinele care vand aparatura electrica pentru locuinte, ca cele pentru restaurante sau altele se vand in alta facilitati.   In America totul este foarte mare fata de Europa.

Pana si magazinele din Mall vand insa eu cumpar mereu unde selectia este cel mai mare si pretul cat mai redus.  Acum de 4 Julie sint reduceri la aceste aparate casnice si nu numai,  daca se cumpara cel putin 4 din ele: frigider care face si gheata, masina de spalat vase, combo de masina de spalat si de uscat rufe ca toate au de a face cu apa!!!   De cand locuiesc in State este al 4-lea frigider cumparat ca nu rezista mai mult de 6-7-8 ani doar cele care costa ultra scump, in jur de $10.000,00 (zece mii)sau mai mult.   Al meu are o capacitate de 1 metru cub de frigider si cu ceva mai putin de congelator care se afla in 2 sertate mari in partea de jos al aparatului, iar partea de sus este doar frigider si se deschide in 2 parti, cu sertare si pe usi.   Este foarte mare si inalt, stralucitor de la un bec special, imi vorbeste si-mi canta daca usa nu este inchis ca lumea.  Prima intrebare in magazin la aceste aparate este daca este loc spre tavan si daca intra pe usa!!!   Se demonteaza usile aparatelor ca altfel nu intra, dar cumva a fost mereu, se coate geamul so tot intra-n casa.   Eu tin toate alimentele in 2 frigidere uriase sa nu cloceasca viermisori pe caldura excesiva: sare, paste fainoase, malai, faina, luminari, chibrit, ceapa, cartofi, si tocmai ca incep sa incolteasca cartofii la rece!!! e zona lor preferata altitudinea inalta.   Aici spatiul conteaza sa fie loc de racit apa si multi construiesc extensii la case sa mai cuprinda loc pentru frigider in care poti sa faci pasi, cum erau acasa camarile alimentare pe vremuri, asa-i la moda acum.     Se gasesc de toate marimi frigidere.   30 de kg nu prezinta problema !  

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 14 ore, Rodica` a spus:

 Bun dar eu prefer fara oo si cu verdeata. Spor la munca!

Well, o sa lucrez cu spor cat pot, merci de urare ... va fi gata in timp ca lucrez doar cand sint bine odihnita la asemenea projecte.  

Salata Orientala sa fie de care pomenesti ca are verdeata???  Nici nu stiu la ce te referi ca verdeata!!!   Tin minte la Bucuresti era la moda atunci dar eu fiind mai simandicoasa, nu mananc rosii, ardei gras, castraveti proaspeti cu cartofi fierti, de masline sa nici n-aud, nu le pot manca amestecat.  Fara oua la fel nu-l prepar pentru un party, doar daca eu sint singura acasa si n-am chef de nimic.  Pun accent pe ulei de calitate cu gust  super bun si proaspat.  Aici vine din Turcia in magazinului libanezului ca in alimentarile de pe colturi nu exista ulei de floarea soarelui.   Nu sint cu rosiile prea mult, imi plac dar limitat, doar unde se pierde bine in compozitie ca nu sint din zona unde creste leguma asta si altele solano.  Stiu ca multi au alta parere, dar eu asa sint din nastere, stramosii mei nu se hraneau cu alimente mediteraniene.  Nici uleiul de masline nu este pe lista mea si multi spun ca ceapa miroase urit si nu-l folosesc deloc, iar eu nu rezist fara.   Reteta originala nu stiu cum suna, e turceasca sau de alta origine de langa Mediterana, poate e chiar greceasca, foarte putine feluri pregatesc din acea zona vasta ca sint destul de departe de gustul meu, insa o reteta noua nu strica niciodata ca se poate modifica, inlocui sau elimina cate ceva din ingrediente dupa gust.   Eu foarte rar mananc oua, in galuste cu gris cel mai des sau in cele cu faina, de aceea folosesc generos in salata de cartofi, in supa de salata si de chimen, in clatite. 

Intre timp am vorbit cu cineva si mi-a spus ca nu imagineaza salata de cartofi fara peste afumat sau o conserva de peste cu ulei, naut, cozi de telina, muraturi :ohmy: pe langa uzuale.

Respect conceptul Cate Case Atatea Obiceiuri!!!  

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×