Sari la conținut
Forum Roportal
spider

Salate de toate felurile

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

ah, iar cascaval in salata :doh:

vinegreta asta cu mustar e tare buna, numa sa fie mustar dulce.

si as imbunatati salata cu un blue cheese, niste capsune sau seminte de rodie. plus de gust si culoare :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

aici nu gasesc salata aia ce-o gaseam la taraba prin Ro, gasesc numai iceberg si nu are niciun gust.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Salata cu tot ce vrei

Ingrediente

  • 1 salata verde potrivita
  • 4 ridichii rosii
  • 1 ardei gras rosu
  • 2 cepe verzi
  • 1 castravete proaspat
  • 2 rosii
  • 3-4 ciuperci proaspete
  • 2 oua fierte tari
  • 1 piept de pui fiert si racit
  • 200g cascaval
  • 200g branza dulce de vaci
  • 2 linguri maioneza
  • 2 linguri mustar dulce
  • 2 linguri smantana
  • si dupa gust otet balsamic sau de mere
  • Mod de preparare

    Se taie toate ingredientele feli sau bucatele dupa caz, se amesteca, se adauga maioneza, mustarul si smantana. Dupa gust se pune sare si otet.


    Este foarte gustoasa mancata cu crutoane din paine unse cu ulei de masline.
Editat de Felixfm
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Salata cu de toate

Ingrediente

  • 1 salata verde potrivita
  • 4 ridichii rosii
  • 1 ardei gras rosu
  • 2 cepe verzi
  • 1 castravete proaspat
  • 2 rosii
  • 3-4 ciuperci proaspete
  • 2 oua fierte tari
  • 1 piept de pui fiert si racit
  • 200g cascaval
  • 200g branza dulce de vaci
  • 2 linguri maioneza
  • 2 linguri mustar dulce
  • 2 linguri smantana
  • si dupa gust otet balsamic sau de mere
Mod de preparare

Se taie toate ingredientele feli sau bucatele dupa caz, se amesteca, se adauga maioneza, mustarul si smantana. Dupa gust se pune sare si otet.

 

 

Este foarte gustoasa mancata cu crutoane din paine unse cu ulei de masline.

Editat de Blues
Scos link extern.
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
SALATĂ DE ARDEI COPŢI CU CAŞCAVAL
 
TIMPI DE PREPARARE
  •  Timp de preparare: 40 min
  •  Gata in: 40 min
INGREDIENTE
  •  10 ardei roşii
  •  4 gogoşari
  •  4 roşii
  •  sare
  •  200 g caşcaval
  •  2 linguri ulei de măsline
  •  1 lingurita zahăr
  •  1 lingurita oţet
  •  1 lingurita miere
                    PREPARARE

1. Se dă drumul la cuptor la o temperatură de 180° C şi se pun ardeii şi gogoşarii în tava de aragaz să se coacă. Dacă doriţi, se pot coace şi pe plita de la aragaz, la foc mare, dar trebuie întorşi mereu să nu se ardă. Pentru a-i curăţa bine, imediat după ce-i luaţi de pe plită sau din cuptor, presăraţi sare destul de multă şi îi acoperiţi cu un prosop de bucătărie. Se lasă 10 minute apoi se curăţă.

2. Cât timp se răcesc ardeii, se prepară sosul de roşii, se dau prin răzătoare şi se pun cu puţin ulei şi sare la călit până scad la jumătate. În sosul de roşii se pun, mierea, zahărul şi oţetul.

3. După ce s-au răcit ardeii, se curăţă de coajă şi de sâmburi, se dau printr-un jet de apă, se scurg şi se amestecă cu sosul de roşii. Se mai adaugă sare, ulei şi oţet, după preferinţă.

4. Se servesc cu caşcaval ras lângă alte preparate cum ar fi: cartofi copţi, prăjiţi sau diferite tipuri de fripturi.

 

http://retete.unica.ro/recipes/salata-de-ardei-copti-cu-cascaval/

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am cumparat vinete foarte frumoase si proaspete dor scoase din lazi, nespalate inca in magazin.

Din 12 bucati 3 nu se coceau deloc, au ramas tari, cred ca nici cruzi nu erau tari asa si maro pe dinauntru ca le-am taiat sa vad ce au de nu se mai coc.

Le-am aruncat, dar n-am mai avut asa ghinion la vinete de mult, dar si atunci poate on parte era tare, nu toata.

Restul a fost foarte frumos si gustos, bratul ma doare de la tocat dar si de la feliat 3 paini mari plus ceapa si frecat ... plus alte treburi.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Azi la fel m-am chinuit cu vinete super frumoase din Chile, acolo este sezonul de recoltare in plina forma, insa ce n-am mai vazut am vazut azi pe vinetele coapte.

Parca aveau tumoruri canceroase, noduli multe si tari erau sub coaja scorojita ce inca n-am experientat, ma impiedica sa le curat de coaja asa le-am descoperit.

Am aruncat la gunoi jumatate din cate am cumparat.  Am scris la magazin un mesaj ca sa nu merg inapoi cu vinete coapte ca n-ar intelege nimic managerii si asa. 

Mi-au raspuns ca e deajuns cuponul de la casa ca le-am platit.   Erau foarte ieftine, 3 bucati mari la 99 de centi, pret foarte atractiv, ma si gandeam oare de ce sufera ca se dau asa de ieftin dar m-am convins.   Sper ca in viitor vom mai avea si vinete bune ca deja mi-e frica sa cumpar legume ca au multe defecte de nastere.

 

Am gasit important sa notez prin ce trec cu marfuri din magazin organic, sa fiti atenti cand lucrati cu ele ca nu se merita a economisi.  

 

Din cele bune am facut o salata foarte gustoasa, fara maioneza sau altceva, sta la rece si doar cand il mancam adaug ceapa tocata ca data trecuta avea gust amar, le-am tocat impreuna.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×