Sari la conținut
Forum Roportal
spider

Salate de toate felurile

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

 

Si cutia de ananas, la ce foloseste ?! :tease:

Si de unde iau una goala ?

 

Ca astia vand numai cutii cu ananas in ele.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Aha, deci compoatele din cutie, le pun in cutia goala, nu ? :crazy:

Am inteles acu'.

 

Foarte inedit. :-

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

cu, de .... te descurci tu ... amu vrei musai sa corectez... no bine hai sa fac asta pentru tine :P

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

:focus: Hai, hai nu intinde coarda. Pune mai bine mana si scrie o reteta ceva .. inedita.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Salata de fructe

 

Pot sa inlocuiesc pepene galben cu mango??? :crazy: mai acrisor ... chiar acum a teminat barbatu' miu containerul cu pepene galben rece din frigider si mi-a lasat pe al de Honey Dew, am ciresi destui dar si pruni si pere si din grasala am si compot de visini si ciresi Maraschino cu codite pentru decorat. Afara sint 47

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

:focus: Pune mai bine mana si scrie o reteta ceva .. inedita.

 

Chiar ca sintem nerabdatori sa avem ceva nou in bucatarie!!! si ma gandesc mereu cum de nostradamusii au creat viitorul nostru cand abia aveau ce manca, nu tu computer sau un pix macar, doar pana de gasca si cerneala si ne-au predicted viitorul ... iar noi cu toate resursele si bine educate, odihnite fara grija zilei de maine, nu putem sa amintim de o reteta macar al bunicii, de inventat ... nici vorba!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

salata de fructe merge cu orice fructe iti plac tie, faci combinatii diverse in functie de preferintele tale

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Tabouleh - salata libaneza

 

Ingrediente

 

2 legaturi de patrunjel (mai marisoare)

4 rosii medii

1/2 ceapa

1/4 legatura menta (optional)

Zeama de la 1 1/2 lamaii

1/2 lingurita 7 spices (7 tipuri de piper )

1/2 lingurita sare 2 linguri de burghul/bulgur nr. 1 (cel mai mic, e putin mai mare decat grisul)

5-6 linguri ulei de masline .

 

Mod de preparare

 

Se spala patrunjelul, se scurge, si se taie foarte marunt. Se taie ceapa solzisori , si rosiile cubulete mici. Menta se spala si taie marunt. Se pune 1/2 lingurita piper 7 spices si 1/2 lingurita sare,uleiul, zeama de la 1 1/2 lamaii si 2-3 linguri bulgur. Amesteci bine si servesti. Si pentru ca burghulul este de fapt grau oparit ,uscat si apoi macinat, absoarbe apa foarte repede, si se innmoaie in 2-3 minute. Cand il pui in tabouleh, el automat o sa absoarba din zeama de lamaie, si sucurile lasate de legume, deci si aroma e mai buna.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

foarte la moda taboulehul asta.. dar nu ma atrage deloc.

 

Eu azi mi-am facut o salata din salata iceberg, rosii si castraveti. Separat am facut o omleta cu ciuperci in cateva picaturi de ulei (am uns tigaia doar) apoi am amestecat omleta cu salata si am "dres-o" cu iaurt si putina sare. Ce-a iesit a fost foarte bun.

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×