Sari la conținut
Forum Roportal

Postări Recomandate

Acum 1 minut, vax a spus:

da! Varza calita! Deja imi ploua in gura!  :laugh:

:laugh: Asa-i ca-i buna?

Editat de LuciaD
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sunt în metrou și când am citit de varza calita am făcut așa o fata ca toți de vis a vis de mine s-au uitat mirați și compătimitori. A trebuit sa îmi imaginez înghețată de varza ca sa îmi treacă. 

  • Like 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sarmalele de post is bune rau si ma duc  la biserici ca sa mi se dea.

Editat de Xylia
  • Like 3
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Idee excelenta!!!   

Eu mai rar fac sarmale de post, dar si atunci nu cu intentia de post religios, doar cu ciuperci, seminte de brad, gutui si din astea ingrediente cunoscute.

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 2 ore, The Unknown a spus:

Idee excelenta!!!   

Eu mai rar fac sarmale de post, dar si atunci nu cu intentia de post religios, doar cu ciuperci, seminte de brad, gutui si din astea ingrediente cunoscute.

Da, excelente sunt si " sarmalele de post"! Cand sunt in Bistrita si merg cateodata la masa la mama vitrega, intotdeauna povestim si despre mancarurile de post , deoarece ea posteste de cand se stie ea, miercurea si vinerea si sarmalele de post,  pe care ea le face, sunt si pe gustul meu.

Editat de LuciaD
  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu combin sarmalele in doi de viță, cu roșii umplute, ardei umpluți  și dovlecei. De post sau nu, nu contează.  

Iese o minunăție! 

 

Zilele trecute am gătit fasole cu cârnați. Scazuta mult  si cu fel de fel de mirodenii. Mi s-a parut cea mai bună din viața mea! Probabil pentru că nu mai gatisem de mult fasole. 

  • Like 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 7 ore, Xylia a spus:

Sarmalele de post is bune rau si ma duc  la biserici ca sa mi se dea.

Eu le-am dat o noua denumire: "sarmalele de vara" pt. ca vara merg mai bine si sunt mult mai usoare decat cele cu carne. Partea nasoala e ca nu-s prea consistente,, la doar cateva ore mi se face iarasi foame. :laugh: Pe insula gasesti la taverne/ restaurante indeosebi fara carne.  7-8 bucati/10 euro. aprox.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 2 ore, Davi_ a spus:

 

 

Zilele trecute am gătit fasole cu cârnați. Scazuta mult  si cu fel de fel de mirodenii. Mi s-a parut cea mai bună din viața mea! Probabil pentru că nu mai gatisem de mult fasole. 

Sincer, sunt un dezastru in bucatarie, desi doamna mea ma incurajeaza mereu zicand ca e acceptabi ceea ce fac, insa la fasole is expert.  E singura mancare la care ma pricep.  :laugh:

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 4 ore, vax a spus:

 "sarmalele de vara" ... Partea nasoala e ca nu-s prea consistente,, la doar cateva ore mi se face iarasi foame. 

Si in maghiara tot sarmale de vara se numesc, dar cu notiunea ca "la doar cateva ore mi se face iarasi foame" ceea ce iar se foloseste larg pe planeta, eu nu sint de acord!!!

Pentru ca in acele cateva ore s-au digerat, deci organismul functioneaza perfect, ceea ce este un NEWS excelent.   De ce sa nu se mai manace inca o portie???   :eat: 

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×