Sari la conținut
Forum Roportal

Postări Recomandate

Aseara pe Andrew Zimmern l-am vazut in Ungaria in vizita prin localurile traditionale si gustand orice i se oferea, asa a ajuns si in cartierul evreiesc unde se fac si sarmale traditionale evreiesti, kosher dupa reteta unei strabunici.       

In grasime de gasca prajesc ceapa, macina langa carnea de vita si vitel si bucati de carne de gasca grasa sa nu fie prea uscat dar si bucati de carne afumata de gasca tocat in cubulete cu piele si grasimea din dotare pun intre randurile de sarmale.  Mai puneau si zahar o lingura mare cu varf in oala de fiert cica de acolo-i vine specificul evreiesc, acel gust de dulce acrisor in combinatie cu varza acra.   

La fel n-am auzit pana azi ca Budapesta ar fi capitala sarmalelor, pentru ca am intalnit aici unguri din Gyor care in '56 au imigrat si in State au vazut pentru prima oara sarmale ca pe partea cealalta al Dunarii nu era la moda.  Iar cum se indeparteaza de capitala se manca in stil nemtesc, ceh si slovac. 

 

Desi mi-am promis ca pan-la Paste nu mai fac sarmale, parca tot acolo mi-e gandul, am si varza acra, nu mai vreau sa-l laud dar e grozav de gustoasa.   

Incolteau 2 cepe pe ciment in debara la intuneric si le-am si tocat in caz ca am nevoie de inceput o mancare ... semn ca vine primavara ... 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Iar am de facut sarmale ... multe si nu pentru noi ceea ce ma irita in acest anotimp fierbinte.  Sotul a promis la niste cunoscuti/prietenii lui mai mult decat ai mei, pentru un party la care ne-a invitat si pe noi, insa eu NU ma duci-am spus clar, indiferent ce vor sa celebreze.   Jumatatea va fi ardei umpluti sa fie mai repede.  Asta pe Sambata spre pranz ar trebui sa fie gata, o sa vedem, eu n-am promis nimic la nimeni.   Ma pot scuza ca el a uitat sa-mi spuna ca de obicei :haha:  Si in fata legii sint scuzati cei uituci la varsta asta.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Desi n-am vrut sa aud acest cuvant, am de facut sarmale pentru cineva care moare de pofta, e german sau austriac, nu mai stiu exact. 

Am hotarit ca numai pentru cei la care este  "ultima dorinta"  inainte de a muri, mai gatesc vara cand afara sint aproape  49*C cum a fost si azi, va fi si maine, dar mereu apar urgente.

De acum doar in 2 zile pot sa termin o oala de sarmale inclusiv cumparaturi pentru care se plimba destul.  Pe Joi seara vor fi gata si Vineri sotul le duce la destinatie.

M-am uitat la varza in cateva magazine, au niste foi groase care-s buni pentru salata, razuite cu ceva sos, dar de oparit si rolat voi avea probleme destule.

Va trebui sa folosesc 2 cratite sa le fierb ca intr-o oala nu se va intampla minunea din cauza foilor groase, am mai patit.  Dimineata mai merg sa cumpar si Ardei Gras Maghiar, dar acel magazin este la o distanta respectabila de dus-intors 70 km cel putin plus traficul, de asta am nevoie de 2 zile, sa nu fac un infarct. 

Daca tot am de lucrat, vreau sa am si eu partea mea dar sa dau si copiiilor, fiul si sotia si parintii ei ... precis ma intind la 4 cratite cum se intampla de obicei. 

Traditional mereu mai impart si la cativa cancer pacienti, cunostinte care la fel poftesc, parca si eu as manca un ardei umplut ca-mi place mai mult.

Niste dovlecei mai mai mari ar fi o minune sa gasesc, sa am mai multe invelisuri la acea umplutura, frunze de Collard voi gasi cu siguranta, de struguri mai putin, sau gulii.

Desigur, niciodata nu se stie ce voi mai gasi in acel magazin ... doar bunatati din Europa si alte tari care ar putea sa-mi schimbe si ideea de la gatit sarmale.

    

 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

N-am fost capabila sa ma apuc de lucru, cred ca Eclipsa Lunara ma deranjeaza si am decis sa abandonez proiectul pana Duminica daca voi avea chef si atunci.

E vreme de fructe si salate de mancat nu de sarmale pe canicula!!!  

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 2 ore, The Unknown a spus:

N-am fost capabila sa ma apuc de lucru, cred ca Eclipsa Lunara ma deranjeaza si am decis sa abandonez proiectul pana Duminica daca voi avea chef si atunci.

E vreme de fructe si salate de mancat nu de sarmale pe canicula!!!  

Da.

Mi-e dor de sarmale! Mai sunt in Germania/Stuttgart pana in 12 aug. si plec in Romania. N-o sa ma apuc sa fac sarmale(poate mai incolo, cand se apropie ziua mea:laugh:), insa chiar o sa mananc cateva! Mama vitrega(desi tatal meu nu mai traieste de 10 ani) m-a intrebat cu ce sa ma astepte si i-am zis sa faca cateva sarmale si sa puna acolo si cativa ardei umpluti cu aceeasi compozitie(sa fiarba impreuna), ca asa-mi plac mie! Mama mea asa facea intotdeauna(bine, ea nu gatea cu carne de porc si vita sarmalele, ca mama mea si bunicii din partea mamei nu au mancat niciodata carne de porc...), dar, dinpacate sau di fericire(nu stiu inca exactement:laugh:, ea s-a maritat cu un tip fain, de felul lui, dar si-a dat de lucru dublu...vorbind de "cohnarit", adica de facut mancare (si cu si fara...). Si eu cand fac sarmale pun si ardei. 

 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 53 minute, LuciaD a spus:

Da.

Mi-e dor de sarmale! Mai sunt in Germania/Stuttgart pana in 12 aug. si plec in Romania. N-o sa ma apuc sa fac sarmale(poate mai incolo, cand se apropie ziua mea:laugh:), insa chiar o sa mananc cateva! Mama vitrega(desi tatal meu nu mai traieste de 10 ani) m-a intrebat cu ce sa ma astepte si i-am zis sa faca cateva sarmale si sa puna acolo si cativa ardei umpluti cu aceeasi compozitie(sa fiarba impreuna), ca asa-mi plac mie! Mama mea asa facea intotdeauna(bine, ea nu gatea cu carne de porc si vita sarmalele, ca mama mea si bunicii din partea mamei nu au mancat niciodata carne de porc...), dar, din pacate sau di fericire (nu stiu inca exactement:laugh:), ea s-a maritat cu un tip fain, de felul lui, dar si-a dat de lucru dublu..., vorbind de "cohnarit", adica de facut mancare (si cu si fara...). Si eu cand fac sarmale pun si ardei. 

 

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 4 ore, LuciaD a spus:

Da.

Mi-e dor de sarmale! Mai sunt in Germania/Stuttgart pana in 12 aug. si plec in Romania. N-o sa ma apuc sa fac sarmale(poate mai incolo, cand se apropie ziua mea:laugh:), insa chiar o sa mananc cateva! Mama vitrega(desi tatal meu nu mai traieste de 10 ani) m-a intrebat cu ce sa ma astepte si i-am zis sa faca cateva sarmale si sa puna acolo si cativa ardei umpluti cu aceeasi compozitie(sa fiarba impreuna), ca asa-mi plac mie! Mama mea asa facea intotdeauna(bine, ea nu gatea cu carne de porc si vita sarmalele, ca mama mea si bunicii din partea mamei nu au mancat niciodata carne de porc...), dar, dinpacate sau di fericire(nu stiu inca exactement:laugh:, ea s-a maritat cu un tip fain, de felul lui, dar si-a dat de lucru dublu...vorbind de "cohnarit", adica de facut mancare (si cu si fara...). Si eu cand fac sarmale pun si ardei. 

 

Sarmale cu frunza sau varza?

Io am greutati cu varza murata, is nevoit sa ma deplasez la un mag. polonez, care are si produse romanesti. Cand imi vine damblaua de sarmale cu varza murata, ma arunc pana acolo, desi nu e chiar aproape de unde locuiesc. La piatza din cartier (aici se organizeaza o data pe saptamana), gasesc frunze de vita la preturi destul de piperate. Nu stiu, dar sa dai 3 euro pe cateva frunze, mi se pare aiurea.  :laugh:

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 11 minute, vax a spus:

Sarmale cu frunza sau varza?

Io am greutati cu varza murata, is nevoit sa ma deplasez la un mag. polonez, care are si produse romanesti. Cand imi vine damblaua de sarmale cu varza murata, ma arunc pana acolo, desi nu e chiar aproape de unde locuiesc. La piatza din cartier (aici se organizeaza o data pe saptamana), gasesc frunze de vita la preturi destul de piperate. Nu stiu, dar sa dai 3 euro pe cateva frunze, mi se pare aiurea.  :laugh:

Imi plac mai mult cele cu varza dulce, pe care-o oparesc si o acresc puzintel si, apoi, la fiert pun rosii felii sau adaug bulion, ce am.  Cele cu varza murata imi place sa le gatesc cu ciolan afumat, care sa fiarba in mijlocul oalei, inconjurat de sarmale. Mai rar gatesc cu frunze de vita-de-vie, dar imi plac si acelea. Imi plac mult sarmalele cu pasat, care-s delicioase, asa cum le gatesc eu.:laugh:

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Chiar acum, LuciaD a spus:

Imi plac mai mult cele cu varza dulce, pe care-o oparesc si o acresc puzintel si, apoi, la fiert pun rosii felii sau adaug bulion, ce am.  Cele cu varza murata imi place sa le gatesc cu ciolan afumat, care sa fiarba in mijlocul oalei, inconjurat de sarmale. Mai rar gatesc cu frunze de vita-de-vie, dar imi plac si acelea. Imi plac mult sarmalele cu pasat, care-s delicioase, asa cum le gatesc eu.:laugh:

Niciodata nu mi s-au parut reusite cele cu varza dulce, desi folosesc pentru inacrit lamaie din belsug, Tot degeaba. Nimic nu se compara cu varza murata.  :smile:

  • Like 1
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 5 minute, vax a spus:

Niciodata nu mi s-au parut reusite cele cu varza dulce, desi folosesc pentru inacrit lamaie din belsug, Tot degeaba. Nimic nu se compara cu varza murata.  :smile:

Imi place mult varza murata s-o mananc asa cum este si-mi place si calita. O mananc cu mamaliguta. Imi place mult varza dulce calita si, bineiteles cu mamaliguta. O mananc cu placere asa (bineinteles asa cum ii dau eu gustul...:laugh:).

Editat de LuciaD
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×