Sari la conținut
Forum Roportal

Postări Recomandate

Interesant topic ,trec diseara sa va dau explicati, sint expert in sarmale. :mda: ;)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
In copilarie, ma uitam fascinata la mainile mamei mele in timp ce le impacheta. Ma uit si acum cand merg la ai mei! Secretul e unul singur: sa alegi frunze frumoase si sa le...oparesti inainte...altfel, adio impachetat! :mda:

 

mama si-a luat "masina de impachetat sarmale" dar le face asa de mici ca iti trebuie vreo 7-8 ca sa te saturi... tot mai bune sunt cele impachetate "manual" ;)

sarmalele de post nu va plac?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pai fiti atenti aici..daca nu aveti varza murata ..

Cautati sa luati varza alba cu foile netede si cat mai mari .Apoi puneti o cratita cu apa ,cu sare si sare de lamaie ,cand apa sa incalzit bine (nu clocotot)..introduceti pe rand foile de varza si le tineti timp de 1min..sau pina se schimba culoare acestora (se fac mai inchise ).SE scot cu o spumiera ..sau ce aveti voi ,pe o tava .

COMPOZITIE .

Se ia orezul necesar, se spala si se pune la oparit ,pina se umfla putin. Se scurge de apa si se spala iar .

Carnea inpreuna cu ceapa taiata bucati mari si imuiata (nu calita ) cu sare ,piper ,cimbru ,se toaca la masina .Este bine sa tocati cu carnea si o bucata de grasime in cazul cand carnea nu este grasa (pentru cine maninca ),apoi odata tocata se amesteca cu orezul ,se portioneaza cantitativ cat pentru o sarma ,pe o tava .

Varza este bine sa folositi numai foile mari ,apoi ca sa simplificati munca ,le ajustati dinainte ,iar miezul verzei al tocati .

Apoi luati o ceapa ,o tocati marunt si o inabusiti la foc mic ,dupa care se adauga bulionul ,se caleste si el si apoi se adauga apa calda si va iesi un sos .

Inainte de a se aseza sarmalele in cratita,puneti varza tocata pe fundul cratitei ,turnati o parte din acest sos pe fundul cratitei ,cui ai place poate adauga si o lingura de untura (dupa caz),apoi se aseaza sarmalele in straturi ,dar se lasa gol in mijloc si se umple cu varza tocata ,o craca de cimbru si costita afumata daca aveti ..apoi se toarna restul de sos peste sarmale .

Apoi se pune o coala de hartie cu o gaura in mijloc ,drept capac la sarmale (nu puneti ziare )..se pune apa si se baga la cuptor.

Sarmalele se afuma daca se fac pe aragaz si nu in cuptor.Pentru a evita fumul produs de apa ce se scurge in cuptor ,se pune o cana cu apa in tava cuptorului .

Astfel va vor iesi sarmalele ,rosi , frumoase si lucioase ..

La ardei umpluti Alina ..compozitia de carne este aceiasi ,difera faptul ca se poate pune si patrunjel ,la sarmale nu .

Carnea care nu se leaga este asa , pentru ca nu se foloseste grasime ,dar se poate suplini cu pesmet .

Oua se pune numai la perisoare .

Cu speranta ca v-am fost de folos cu ceva ,va urez POFTA BUNA .. :roll:

Editat de laurent-III-rd
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Clar, fac sarmale azi ... topicu' asta m-a facut sa imi lase gura apa ...

sa ne spui cum au iesit .. :roll:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
mama si-a luat "masina de impachetat sarmale" dar le face asa de mici ca iti trebuie vreo 7-8 ca sa te saturi... tot mai bune sunt cele impachetate "manual" :)sarmalele de post nu va plac?

 

 

N-am auzit de asa ceva !!! Precis arata si functioneaza ca si cea de rolat tzigari ?!?!?!

De unde a cumparat asa o masinuta ???

 

Si eu fac sarmale de post de multe ori cu ciuperci, ardei gras, ceapa mai multa si marar verde pe langa orez, sare si piper.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor eu si vara prefer sa acresc varza si ca sa nu miroase ,cu 4-5 zile inainte sa fac sarmale cumpar 2 verze mari si le pun la acrit.

Deci ca sa nu miroase acresti doar atat cat sa folosesti o singura data la sarmale :aranjare:

ou pun si eu pentru a se lega compozitia cat despre afumatura nu folosesc decat carne proaspata data prin masina de obicei iarna de porc iar vara din piept de pui .

pofta mare ! :spiteful:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pai fiti atenti aici..daca nu aveti varza murata ..

... luati varza alba cu foile netede si cat mai mari.

Se ia orezul necesar, se spala si se pune la oparit ,pina se umfla

Carnea inpreuna cu ceapa taiata bucati mari si imuiata (nu calita ), o bucata de grasime obtional

se portioneaza cantitativ cat pentru o sarma, pe o tava .

Apoi se pune o coala de hartie cu o gaura in mijloc, drept capac la sarmale (nu puneti ziare )..

... va urez POFTA BUNA .. :aranjare:

 

 

 

Varza alba ... ma gandesc si nu-mi aduc aminte cum arata ca aici varza este verde deschis la culoare, capatini

mici ca de multe ori o persoana cumpara doar jumatate pentru o salata sau un sfert de pus intr-o supa!!!

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Cabbage

 

Aici totul e mic la marime sa-l poate alinta cu "baby" ori ce leguma sa fie mai scump vandut !!!

Trebuie sa cumpar mai multa varza sa am frunze destule, mai cumpar si o legatura de Collard Green

si cativa ardei grasi sa nu raman in pana daca am de facut o cantitate mai mare.

 

http://whatscookingamerica.net/Vegetables/CollardGreens.htm

 

 

La fel aici se rup frunzele de varza cruda !!! am incercat de multe ori, din cauza ca sint udate mereu in magazine.

Nu ramane decat solutia de oparit in apa clocotind, sting focul cand pun varza in oala !!! una cate una capatinele pana se desprind ca tai bine in jurul cotorului. Eu prefer oala in loc cratita sa am loc destul de munca si sa nu ma oparesc!!!

 

Curios, nici asta n-am auzit inca despre orez ca se opareste !!! Mereu invat ceva!!!

 

Sa inteleg ca: ceapa de pune in ulei la "inmuiat" se adauga si carnea si pe urma se da prin masina de tocat carne ???

 

Asta trebuie sa clarific ca mi-e notiune noua !!! ca si portionarea compozitiei.

 

La mine nu se afuma niciodata sarmalele nici pe "top stove" adica pe aragaz ca le fierb la foc mic si intr-o oala de metal cu fundul gros, dar imi place in cuptor mai mult ca are alt gust si se firb mai repede ca primesc caldura din toate partile deodata.

 

Pentru cuptor, sarmalele le asez in cratita de facut curcanul, iar pe aragaz, capacul are on loc unde scapa aburii.

 

Atentie cu afumaturile, desi le dau un luciu sarmalelor, eu chiar cumpar carne slaba de vita numai, piept de pui sau curcan!

 

Ce scoala de chef a fost si asta!!!

Editat de Olga Khan

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

olga khan eu nu v-am luat in ris pe d-voastra, i-mi pare rau daca v-am suparat cu ceva.eu de fapt nu am vrut sa reliefez unde muncesc ,si nici faptul ca nu ma bazez pe fam.mea ,si chiar ma bucur ptr.copilul d voastra.incercati sa nu mai fiti asa de mindra de propria pers.lasa-ti sa primiti aprecieri ptr ceea ce sunteti. ptr ca nu ne cunoastem capacitatile si nici sa nu mai jigniti.Va multumesc ptr. intelegere. :aranjare:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
N-am auzit de asa ceva !!! Precis arata si functioneaza ca si cea de rolat tzigari ?!?!?!

De unde a cumparat asa o masinuta ???

 

Si eu fac sarmale de post de multe ori cu ciuperci, ardei gras, ceapa mai multa si marar verde pe langa orez, sare si piper.

a luat-o acum cativa ani de la un targ cu produse pentru bucatarie, dar dupa cum am spus face sarmalele foarte mici si nu prea imi place.

si mie mi s-a facut pofta dupa ce am citit topicul acesta si am rugat-o pe mama sa-mi faca sarmale :jester:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×