Sari la conținut
Forum Roportal

Postări Recomandate

bine va dau ! doua tie si doua alinei ! :D sunt bune ??? :)

:focus: :yes: :o: Sunt foarte bune ... mai ales ca vin de la tine ... ;) :ok: :o: Cand ne faci nota la final sa nu lesinam :) :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
cum adica lenese ? explica procedura ca si eu sunt cam lenesa sml%20(13).gif

 

 

La televizor in Phoenix au aratat cum se fac sarmale fara sa lucrezi ore in sir, adica lenese !!!

 

Se taie o varza medie in doua, in niste cani dar joase si largi se pun foi de varza cruda sa fie bine captusite.

 

Carnea tocata din pachet se pune in cana peste frunze sa fie mai jos de la inaltimea canii.

 

Se pune Ketchup pe deasupra sa nu se arda carnea si in cuptor pe o tava canile.

 

Fierbi orez separat si un sauce tomat cu cimbru si ierburi italiene.

 

Cand s-a facut carnea, se pune peste orez in farfurie si cu o lingura de sauce tomat.

 

 

 

 

" ... vreau sa imi spuneti cum faceti sarmalele voi sau ce ati vazut la mama, bunicii, vecini, etc ??"

 

 

Iarna cand faceam sarmale, inainte de toate faceam o varza calita din varza acra in care puneam 1-2 litri de suc de rosii sau bulion diluat si lasam la fiert cu 2-3 foi de dafin, chimion macinat sau boabe intregi, cimbru, piper negru pana era foarte placut de mancat.

 

O treime se scotea din cratita si se punea jos in oala de fiert sarmalele, urma un rand de carnati afumati si ceva parti mai grase de carne peste care sarmale si iar varza calita ..... pana se aseaza toate in oala si varza tocata este pe deasupra.

Se mai adauga apa si se pun la fiert. Au gust foarte bun, asa le-am facut si aseara si au iesit excelente.

 

Nu ma mai satur !!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Oda sarmalelor

de

(Poet necunoscut )

 

 

 

Cum s-ar defini sarmaua?

 

Vis inaripat al verzei ce-l avu cat a durat

 

somnul lung metamorfozic in butoiul de murat...

 

Potpuriu de porc si vaca, simfonia tocaturii,

 

imn de lauda mancarii inaltat in cerul gurii.

 

O cocheta care-si scalda trupu-n sos si in smantana

 

si se-nfasoara in varza ca in valuri de cadana.

 

O abila diplomata ce-a-ncheiat o stransa liga

 

c-o bardaca de vin rosu si-un ceaun de mamaliga.

 

Oponenta din principiu si un strasnic adversar

 

pentru tot ce e dieta sau regim alimentar.

 

Un buchet de mirodenii, o frivola parfumata

 

ce te-mbie cu mirosuri de slanina afumata.

 

Locatara principala tine-n spatiu tolerate

 

perle de piper picante, boabe de orez umflate.

 

O prozaica-nnascuta, cum s-o prinzi in prozodie

 

ca de cand e lumea, porcul, n-a citit o poezie.

 

Un aducator de sete, de bei vinul cu ocaua.

 

Iata-n cateva cuvinte cum s-ar defini sarmaua....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

buna bine v-am gasit sunt cel mai nou membru .raspuns ptr sarmale .daca doriti sa faceti sarmale cu varza proaspata ,introduce-ti varza in congelator nu infrigider dec i in congelator ptr.2 zile apoi o scoate-ti si o decongela-ti.Ve-ti putea infasura sarmale pina la ultima frunza.astept confirmarea

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
buna bine v-am gasit sunt cel mai nou membru .raspuns ptr sarmale .daca doriti sa faceti sarmale cu varza proaspata ,introduce-ti varza in congelator nu infrigider dec i in congelator ptr.2 zile apoi o scoate-ti si o decongela-ti.Ve-ti putea infasura sarmale pina la ultima frunza.astept confirmarea

 

 

Am experimentat metoda cu 12 ani in urma la recomandarea unei romance lenese

si mi s-a parut ca maninc sarmale invelite in ciorapi de nylon uzati, fara gust si fleshcaite.

 

Prefer sa muncesc cu oparitul verzei, ca nu-mi place sa lucrez degeaba.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

d-na olga khan depinde probabil de preferinta fiecaruia mie mi-au placut probabil si munca mi s-a parut mai usoara ptr. ca eu lucrez in santier la centrala nucleara si veneam dupa 10 ore de munca st o fam. de 4 barbati unde necesita forta de munca deci ptr. mine era ok .concluzia: mie mi-au placut.O ZI BUNA !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
d-na olga khan depinde probabil de preferinta fiecaruia mie mi-au placut probabil si munca mi s-a parut mai usoara ptr. ca eu lucrez in santier la centrala nucleara si veneam dupa 10 ore de munca st o fam. de 4 barbati unde necesita forta de munca deci ptr. mine era ok .concluzia: mie mi-au placut.O ZI BUNA !

 

 

Eu am alta tehnica de munca in bucatarie. Sarmale si alte mancaruri complicate, lasagna, moussaka, biryani, etc., prepar doar in wekend cand si familia este invitat sa ma ajute, chiar si fiul meu de la o varsta mica vrea sa ma ajute sa impacheteze sarmalele !!!

 

Eu nu sint acea femeie care intru cu forta in bucatarie, si daca sint obosita mancam afara sau comandam.

N-am invatat familia sa se bazeze pe mine exclusiv daca le e foame!!! Se descurca si singuri.

Insa cand vrem sa mancam ceva traditional, nu derivam de la reteta originala, indiferent cat timp ne ia !!!

 

Q: E periculos pe santier la centrala nucleara munca??? am auzit ca stralucesc deja cercetatorii !!! :stars:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
d-na olga khan depinde probabil de preferinta fiecaruia mie mi-au placut probabil si munca mi s-a parut mai usoara ptr. ca eu lucrez in santier la centrala nucleara si veneam dupa 10 ore de munca st o fam. de 4 barbati unde necesita forta de munca deci ptr. mine era ok .concluzia: mie mi-au placut.O ZI BUNA !

Este foarte buna ideea .. te mai asteptam cu explicatii despre compozitie ... si cum Doamne iarta-ma le impachetati voi ca eu mai am nevoie de antrenament :) :stars: :stars: :crazy:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Este foarte buna ideea .. te mai asteptam cu explicatii despre compozitie ... si cum Doamne iarta-ma le impachetati voi ca eu mai am nevoie de antrenament ;) ;) :lol: :>

 

In copilarie, ma uitam fascinata la mainile mamei mele in timp ce le impacheta. Ma uit si acum cand merg la ai mei! Secretul e unul singur: sa alegi frunze frumoase si sa le...oparesti inainte...altfel, adio impachetat! :mda:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×