Sari la conținut
Forum Roportal
cartman_sp99

Autonomia "Tinutului secuiesc" - radiografia unei intoxicari

Postări Recomandate

Da, de unde xenofaba!

Mai intreaba-i si pe altii.

Cu ei este bine la suprafata , dar sa-ti feresti spatele.

Sa vedem ei nu sunt xenofobi in ceea ce-i priveste pe romani?Ce parere au despre moldoveni si sudisti?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Mengele..cam urat vorbesti si aici este interzis jignirea,xenofobia..un pic de respect cred ca meritam si noi din partea ta..lasa-i pe unguri,sasi,secui in pace..atata timp cat ei nu se iau de tine,de persoana ta,nu ar trebui nici tu sa te iei..a daca te-ai duce in Targu Mures, ai intra intr-un magazin si vanzatorul nu te-ar baga in seama ca e ungur da atunci poti sa-i pocesti si mutra..daca rudele tare ar fi fost omorate de hortysti etc..dar asa..si te rog lasa atitudinea asta violenta,nu demonstrezi nimic indiferent ca nickul tau e cam sumbru ca sa zic asa..

si tu vorbesti de ungurii din romania..mai ales cei din N-V Romaniei..intr-adevar nici eu nu sunt de acord cu ei,pentru ca practic au ocupat cu forta aceste teritorii..cand am citit de hortystii din N-V Romanie efectiv m-am cutremurat,imi mai povestea si bunicul meu care a fost victima..chiar daca spunea:"ungurii sunt oameni foarte rai"..totusi nu puteam sa-i bag pe toti in aceasi oala..este ca si cum evreu ar acuza un german de toate nenorocirile holocaustului..si nu e asa..in aceste cazuri..armata e de vina..armata trebuia sa execute niste ordine..cum am mai spus intr-un topic ca sunt si oameni care nu regreta ca au omorat,chiar daca ei acum au 80 de ani..dar..

 

Dar tu ce te bagi? In primul rand tilly vorbise jicnitor, apoi nu vezi ca este o provocare ? Sunt 3 teme de autonomie pe acest forum si sa nu imi spui ca este o intamplare.... Doar i-am ignorat destul pe ungurii rautaciosi , care nu stiu sa se adapteze in Romania.Amintesc sunt unguri pasnici dar sunt si oi negre printre ei....

 

e oras pur unguresc pt ca romanii n-au trait niciodata acolo sau in toata harghita in numar semnificativ- in afara de zona toplitei

romani sunt vreo cateva sute parca in tot odorheiul, iar in miercurea ciuc, vreo 30% parca- au venit pe vremea lui ceausescu din moldova mai ales

in covasna romaneasca e mai ales zona intorsurii, care a fost alipita judetului ca sa mai scada ponderea maghiarilor din vechiul judet trei scaune

romanii sunt majoritari in inca vreo 3 comune si sunt destul de multi in sf.gheorghe si mai ales in orasul covasna - un de sunt aproape 40%

 

PS - REGĂŢEANULE ,,VEDE DEC

Editat de Shur'tugal

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Dar tu ce te bagi? In primul rand tilly vorbise jicnitor, apoi nu vezi ca este o provocare ? Sunt 3 teme de autonomie pe acest forum si sa nu imi spui ca este o intamplare.... Doar i-am ignorat destul pe ungurii rautaciosi , care nu stiu sa se adapteze in Romania.Amintesc sunt unguri pasnici dar sunt si oi negre printre ei....

Corect . Dar au dreptate atunci cand nu te servesc daca nu vorbesti unguresre ?Experienta o traisem pe pielea mea.Atunci cand trieasti asemenea experiente estre normal ca iti creste pulsul si iti apar idei radicale.

Am copilarit printre unguri, dar nu pot relata ca a existat un nationalism maghiar printrei ei.Dar vad ca in ultimul timp multi o iau razna.

Pacat ca datorita unor bozgori inraiti, minoritatea maghiara primeste o alta culoare in fata romanului.Dar cred ca totusi ar fii si randul vostru si ma refer si la DEMENTOR sa faceti un pic de curatenie printre voi, ptr. a arata loialitatea voastra fata de Romania.

eu sunt dintr-un oras cu 3% unguri, n-am copilarit printre unguri, cred ca n-am nici 0,1% sange unguresc

tu pe de alta parte, cine stie, probabilitatea e mai mare decat la mine

eu sunt roman adevarat, nu roman speriat

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
eu sunt dintr-un oras cu 3% unguri, n-am copilarit printre unguri, cred ca n-am nici 0,1% sange unguresc

tu pe de alta parte, cine stie, probabilitatea e mai mare decat la mine

eu sunt roman adevarat, nu roman speriat

Asa in sfarsit un bait de treaba pe acest forum. :doh:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

atunci "plimbati ursul" prin tarile prin care va simtiti bine pentru ca ... autonnomia nu e pentru Romania!

Nu va place aici! acum aveti libertatea sa plecati unde vreti, cu cine vreti si sa va intoarceti cand vreti! De ce va doriti sa ne bagati "pe gat" autonomia asta! (a nu se interpreta ca "postez" cu rautate)

Editat de Shur'tugal

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×