Sari la conținut
Forum Roportal
master_mind

CE TEMERI AI SUFLETE ?

Postări Recomandate

toti factorii externi pot fi depasiti prin credinta ca vei face ceea ce ai de facut. si repet, asta e ceea ce cred acum. pana mai ieri, am fost o ignoranta, am avut o multime de temeri pe care am invatat si inca invat sa mi le depasesc.

:scare: offf flori ...gata tu nu mai postezi ca ii inhibi pe oameni ...glumeam ...f bine flori ....ideea era ca daca postezi temerile e mai usor sa iei atitudine sau sa gasesti solutii pentru ele ..asta se vrea topicul :blink: ...mai facut sa desconspirt :sorry:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
:lol2: offf flori ...gata tu nu mai postezi ca ii inhibi pe oameni ...glumeam ...f bine flori ....ideea era ca daca postezi temerile e mai usor sa iei atitudine sau sa gasesti solutii pentru ele ..asta se vrea topicul :scare: ...mai facut sa desconspirt :blink:

bine, nu mai zic nimic :sorry:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

hmm ... sunt multe,iar sufletul in ansamblul lui poate fi privit ca pe un "fenomen" atat complex , cat si inca insuficient de cunoscut .

este responsabil de partea emotiva a lucrurilor, intalnim factori care in plan psihic se traduc prin: teama/frica... de orice este nou , sau ne poate schimba viata in ansamblul ei ;

dragostea ca sentiment uman... te poate inalta ,sau te poate arunca in abis, in functuie de intensitatea trairilor

ura ... fata de cel pe care obisnuiam sa-l indragim , in cazul in care nivelul nu ne permite doar acceptarea unei deziluzii , ca stare de fapt.

 

crearea de iluzii - tin de partea subcontinenta a sufletului, de neimplinirile noastre ,de dorintele ascunse ...dar este in realitate, o neintelegere a proceselor ce au loc in fiecare dintre noi si poate produce dezamagire sau suferinta atat la nivel mental/psihic cat si la nivel de subtil.

 

din punctul meu de vedere- sufletul este la randul sau un "suport" subtil pentru un altceva- Spiritul .

 

aici problematica este diferita , spiritul e responsabil de iubire - care nu e acelasi lucru cu dragostea...cu toate ca exista posibilitatea si in dragoste sa ne punem in valoare o "inaltare" spirituala

spiritul e responsabil pe scurt...de toate trairile in planul subtil, spiritual : iubire, jertja, perfectibilitatea, etc...

 

doar o parere...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Temeri? waw! Aveti timp sa cititi? :crazy:

 

 

waw... aveti timp sa postati ? ... azi ??? :flowers:

 

 

:airkiss:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×