Sari la conținut
Forum Roportal
november

conflictul din Orientul Mijlociu

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Draga hans, ma contrazic, intr-adevar, mai abitir ca exegetii biblici..Mea culpa, m-am molipsit de la teologi. :no:

Si totusi nu vrei sa-mi raspunzi... :lol2: A fost sau nu a fost? :P

 

Mesajul tau insa m-a descumpanit. :yes: Vrei sa ma faci sa cred ca crestinii sunt nevinovati, albe mielusele, ei din credinta in Iisus se abtin de la orice actiune violenta. Din pacate, martora este o intreaga istorie ca lucrurile nu stau chiar asa.

Daca si evreii si musulmanii ar renunta la niste principii de viata invechite, Orientul Mijlociu n-ar fi o permanenta scena de razboi. Ancorarea in trecut si in niste dogme absurde fac imposibila orice reconciliere.

Hai ca nu-ti pierzi tu echilibrul asa cu una cu doua. :sorry:

Ceea ce vad la tine, este ca nu vrei sa faci deosebirea intre crestin(urmas al invataturilor lui Isus Hristos) si crestin ...cu numele, oricum si-ar spune. Acestia din urma, intr-adevar au aruncat o pata neagra asupra crestinismului fondat de Hristos, insa ma astept de la tine sa fi capabila sa deosebesti cele doua categorii. Sunt sigur ca cunosti faptul ca crestini adevarati, oameni sinceri credinciosi neapartinand acelei mari biserici asa zise crestine la care faci tu trimitere, au fost persecutati si ucisi de cei care se numeau pe nedrept crestini, dar care apartineau unei religii corupte, impletita cu politicul.

Ma intreb daca nu te-ai gandit vreodata ca miscarii crestine asa cum a fost ea inceputa de Hristos si de apostoli, i-a fost furat numele pe nedrept si folosit ostentativ tocmai pentru a incerca sa distruga credibilitatea acestuia. :blink: Si asta de catre niste oameni care la o simpla privire sunt lichele de la nastere pana la moarte...spre deosebire de primii crestini. :scare:

Editat de hans

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

intr-un fel oarecum trist... ma amuzati !

mor copii, femei, barbati... intr-un razboi al orgolilor si al intereselor politice... si noi ce facem ?

 

teoretizam pe marginea bibliei , care Dumnezeu e mai adevarat, YHWH sau un altul !

 

asta e !

 

da... profund CRESTINESTE !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
SI oamenii aia care duc o viatza necajita de ce tot ataca daca tot sunt asa de necajiti?

Dar oamenii care poate zilnic ne dau o palma peste obraz, de ce o fac in continuu? Sa le intoarcem si noi palma? Si sa sustinem in continuare ca suntem sustinuti de Dumnezeu?

 

Dumnezeu a facut ca statul evreu sa revina din nou pentru ca sa se implineasca profetiile bibliei;

Statul evreu nu a fost si nu va fi vreodata terorist ; Cei care lupta impotriva lor intr-adevar sunt teroristi -- Ce nu intzelegi tu e ca dumnezeu nu a spus nicaieri ca ei nu mai sunt poporu lui,- au gresit i-a pedepsit dar nu i-a uitat

Tu vad ca cunosti biblia ,dar de unde interpretarile astea - nu stiu

 

O intrebare: In zilele noastre este permisa uciderea, in cazul autoapararii? Ce spune ultimul Mare Proroc Isus Hristos privitor la asta? Vreau raspuns concret, cu da sau nu. :blink:

Iar daca spune ceva, nu este asta valabila pentru TOTI oamenii, indiferent de nationalitate ?

 

intr-un fel oarecum trist... ma amuzati !

mor copii, femei, barbati... intr-un razboi al orgolilor si al intereselor politice... si noi ce facem ?

 

teoretizam pe marginea bibliei , care Dumnezeu e mai adevarat, YHWH sau un altul !

 

asta e !

 

da... profund CRESTINESTE !

Mda. Fi tu mai "substantial". Implica-te cu adevarat si ajuta-i pe cei care pier, ca noi suntem incapabili sa o facem! :scare:

Ce ai vrea tu de la noi, Ravle? Sa bocim ca prefacutii, sa ne dam mana ca politicienii vicleni facand planuri de oprire a conflictului? Sau suntem chiar asa de off topic incat discutia nu-si mai are locul aici? :sorry:

Sau cat din contul tau bancar s-a indreptat intr-un fel sau altul spre stoparea acestui conflict, sau spre ajutarea unor nenorociti care si-au pierdut bunuri sau semeni?

Editat de hans

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ceea ce vad la tine, este ca nu vrei sa faci deosebirea intre crestin(urmas al invataturilor lui Isus Hristos) si crestin ...cu numele, oricum si-ar spune. Acestia din urma, intr-adevar au aruncat o pata neagra asupra crestinismului fondat de Hristos, insa ma astept de la tine sa fi capabila sa deosebesti cele doua categorii. Sunt sigura ca cunosti faptul ca crestini adevarati, oameni sinceri credinciosi neapartinand acelei mari biserici asa zise crestine la care faci tu trimitere, au fost persecutati si ucisi de cei care se numeau pe nedrept crestini, dar care apartineau unei religii corupte, impletita cu politicul.

Ma intreb daca nu te-ai gandit vreodata ca miscarii crestine asa cum a fost ea inceputa de Hristos si de apostoli, i-a fost furat numele pe nedrept si folosit ostentativ tocmai pentru a incerca sa distruga credibilitatea acestuia. :sorry: Si asta de catre niste oameni care la o simpla privire sunt lichele de la nastere pana la moarte...spre deosebire de primii crestini. :blink:

 

Daca tot e sa fim off-topic si daca tot veni vorba de primii crestini, atunci eu cred ca acestia nu si-au privit credinta ca pe o religie. Ei au luat invatatura lui Iisus ca o calauza in viata. La vremea aceea Iudeea cunostea o multime de secte iar adeptii lui Iisus doar au mai adaugat una la cele existente. Doctrina lor a avut succes doar pentru ca patria lor trecea prin incercari cumplite. In vremuri normale, primii crestini ar fi trecut neobservati.

Nu stiu daca acestei miscari i-a fost furat numele, stiu doar ca nu exista "crestin adevarat". Si mai observ si vesnicele diferende intre crestinul ortodox, catolic, protestant si crestinul neoprotestant.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ce ai vrea tu de la noi, Ravle? Sa bocim ca prefacutii, sa ne dam mana ca politicienii vicleni facand planuri de oprire a conflictului? Sau suntem chiar asa de off topic incat discutia nu-si mai are locul aici? :sorry:

 

stii, ne meritam soarta...

 

a... si nici eu nu sunt mai breaz , inca...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
intr-un fel oarecum trist... ma amuzati !

mor copii, femei, barbati... intr-un razboi al orgolilor si al intereselor politice... si noi ce facem ?

 

teoretizam pe marginea bibliei , care Dumnezeu e mai adevarat, YHWH sau un altul !

 

asta e !

 

da... profund CRESTINESTE !

Bine RAVL, Iranul si tzarile Arabe fac declaratii pe fatza ca vor sa stearga Israelul de pe fatza pamantului si ei ar trebuii sa-i lase sa-i omoare ? Ce ar trebuii sa faca Israel ?

Editat de mlg

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Bine RAVL, Iranul si tzarile Arabe fac declaratii pe fatza ca vor sa stearga Israelul de pe fatza pamantului si ei ar trebuii sa-i lase sa-i omoare ? Ce ar trebuii sa faca Israel ?

 

sa-i ucida pe toti ! ca doar nu... e tara sfanta !

 

iar de la declaratii , la realitatea practica d.p.d.v. al tehnicii militare ... e ceva diferenta !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Daca tot e sa fim off-topic si daca tot veni vorba de primii crestini, atunci eu cred ca acestia nu si-au privit credinta ca pe o religie. Ei au luat invatatura lui Iisus ca o calauza in viata. La vremea aceea Iudeea cunostea o multime de secte iar adeptii lui Iisus doar au mai adaugat una la cele existente. Doctrina lor a avut succes doar pentru ca patria lor trecea prin incercari cumplite. In vremuri normale, primii crestini ar fi trecut neobservati.

Nu stiu daca acestei miscari i-a fost furat numele, stiu doar ca nu exista "crestin adevarat". Si mai observ si vesnicele diferende intre crestinul ortodox, catolic, protestant si crestinul neoprotestant.

In primul rand, crestinismul a supravietuit doar datorita invierii Celui care a fost Om printre oameni, Isus Hristos, care S-a reintors din moarte. Cu dovezi clare pentru contemporanii Sai! Daca acest lucru nu era, crestinismul n-avea nici o sansa printre puzderiile de secte mult mai puternice si impamantenite prin zona aceea tulburata.

 

Vreau sa te intreb ceva: cine a fondat crestinismul? Ortodoxul, catolicul, protestantul sau neoprotestantul? :blink: De ce te uiti doar la ramura si nu urmaresti si din ce radacina vine ea? Problema oamenilor este chiar aceea ca se uita la strambaturile oamenilor(care unii din ei se numesc crestini!), si nu privesc la Cel care este Radacina lui David, Isus Hristos. Ce vina I-ai putea gasi tu Omului Isus? Asta in ideea absurda ca ai crede si tu ca Isus Hristos a trait intr-adevar asa cum e descrisa viata Sa in Biblie. :lol2:

 

Bine RAVL, Iranul si tzarile Arabe fac declaratii pe fatza ca vor sa stearga Israelul de pe fatza pamantului si ei ar trebuii sa-i lase sa-i omoare ? Ce ar trebuii sa faca Israel ?

Chiar asa! Pe tine ce te-a invatat Hristosul pe care-L vestesti sa faci intr-un astfel de caz? :yes: Sa le dai casu' la nenorociti si sa le arati ca tu ai dreptate? :sorry: Sau sa intorci si celalalt obraz? Sau "celui ce vrea sa-ti ia haina, da-i si camasa...". :scare:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
sa-i ucida pe toti ! ca doar nu... e tara sfanta !

 

iar de la declaratii , la realitatea practica d.p.d.v. al tehnicii militare ... e ceva diferenta !

de ce am vrut oare sa incep o discutie realista cu tine? trebuia sa-mi dau seama ca nu se poate

deci asa ar trebuii sa faca si israel cu arabii sa lase cateva bombe pe ei dupa logica ta nu ???? ca doar ar putea oricand

 

In primul rand, crestinismul a supravietuit doar datorita invierii Celui care a fost Om printre oameni, Isus Hristos, care S-a reintors din moarte. Cu dovezi clare pentru contemporanii Sai! Daca acest lucru nu era, crestinismul n-avea nici o sansa printre puzderiile de secte mult mai puternice si impamantenite prin zona aceea tulburata.

 

Vreau sa te intreb ceva: cine a fondat crestinismul? Ortodoxul, catolicul, protestantul sau neoprotestantul? :blink: De ce te uiti doar la ramura si nu urmaresti si din ce radacina vine ea? Problema oamenilor este chiar aceea ca se uita la strambaturile oamenilor(care unii din ei se numesc crestini!), si nu privesc la Cel care este Radacina lui David, Isus Hristos. Ce vina I-ai putea gasi tu Omului Isus? Asta in ideea absurda ca ai crede si tu ca Isus Hristos a trait intr-adevar asa cum e descrisa viata Sa in Biblie. :yes:

Chiar asa! Pe tine ce te-a invatat Hristosul pe care-L vestesti sa faci intr-un astfel de caz? :no: Sa le dai casu' la nenorociti si sa le arati ca tu ai dreptate? :sorry: Sau sa intorci si celalalt obraz? Sau "celui ce vrea sa-ti ia haina, da-i si camasa...". :scare:

ma Hans tu esti penibil - Adica tu crezi ca dumnezeu i-a adus acolo la sfarsitul vremilor ca sa-i omoare? A zis -Hai sa-i aduc pe Evrei acolo ca sa vina arabii pe ei , ei sa intoarca si obrazul celalalt si arabi sa-i omoare - frumoasa logica recunosc :lol2:

Editat de mlg

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
de ce am vrut oare sa incep o discutie realista cu tine?

nu stiu...

trebuia sa-mi dau seama ca nu se poate

deci asa ar trebuii sa faca si israel cu arabii sa lase cateva bombe pe ei dupa logica ta nu ???? ca doar ar putea oricand

 

si incepi sa te contrazici singur !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×