Sari la conținut
Forum Roportal
november

conflictul din Orientul Mijlociu

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Pe de o parte ai dreptate,Israelul e "batut de soarta" dar nu uita..."binecuvantat e cel care se roaga ptr pacea Ierusalimului! "

Care Ierusalim? Noul, nu? Care Israel? Cel spiritual, nu? Sper ca nu ai dubii ca Dumnezeu nu este implicat in conducerea statului Israel astazi, sau ai? Israelul de azi este acelasi de acum 2000 de ani: mandru, orgolios, luptator si puternic. Atunci, daca Israel Il primea pe Hristos, suprematia statului Israel asupra oricarei natiuni care i-ar fi putut fi dusmana, nu putea fi pusa la indoiala. Insa, cum planul cu Statul Israel a esuat, Dumnezeu a lepadat conducerea acestui stat, insa a urmarit indeaproape viata oricarui evreu care facea parte din mica ramasita. Si orice evreu care s-ar intoarce la Dumnezeu, va fi primit, asemenea oricarui alt om de pe terra.

 

Legea lor spune "ochi ptr ochi si dinte ptr dinte" !

Ei nu mai respecta demult Legea asta! Ca orice natiune de pe pamant, ei astazi au o lege proprie. Si care lege nu vizeaza imbunatatirea relatiei cu Dumnezeu, ci supravietuirea tarii lor pe harta lumii.

 

Ei cred ca fac ceva bun in Numele Lui Dzeu asa cum cred ca inca trebuie sa vina Mesia!!

Si cand si cand ti-l vor prezenta pe acel Mesia, te vei inchina lui hipnotizata, nu-i asa? :)

 

Si in parte sunt multi evrei care l-au recunoscut pe Cristos!! Multi!! " :)

Da, insa Statul Israel nu este reprezentat de acestia.

 

In concluzie, nu mai tot asteptati cu sufletul la gura ca Statul Israel sa va prezinte un Mesia. Caci cel pe care vi-l vor prezenta va fi unul dupa cum si-L imagineaza ei:un luptator puternic, nicidecum Unul ca si Isus Hristos care intoarce si obrazul drept. La fel cum erau asteptarile lor acum 2000 de ani. :)

 

Da de Israel spune clar ca va fi mantuit !Tot-tot :cheer: ...in Ep.dupa Romani ! :roll: !!

Da, Israelul acela care va crede, nu intregul Stat Israel! Chiar daca acest "tot-tot" va fi doar 10 oameni! Sau crezi ca Dumnezeu ii va obliga sa creada si pe cei ce nu vor dori acest lucru, si asta numai ca sa iasa prorocia "tot Israelul va fi mantuit"? :) Stii bine ca in intreg NT se vorbeste clar despre doar o ramasita numita pe drept cuvant Israelul lui Dumnezeu, nu despre un stat intreg!

 

E ca si cum ai spune ca Romania fiind o tara crestina, Dumnezeu va mantui toata Romania! :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Care Ierusalim? Noul, nu? Care Israel? Cel spiritual, nu? Sper ca nu ai dubii ca Dumnezeu nu este implicat in conducerea statului Israel astazi, sau ai? Israelul de azi este acelasi de acum 2000 de ani: mandru, orgolios, luptator si puternic.

 

Of omule,m-ai inteles gresit iarasi :)

Dzeu inca isi mai iubeste poporul,nu ma refer la stat,si nici nu ma bag in politica (,) ca nu le am !

Israelul e la fel ca ala de 200 de ani,si noi suntem la fel de rai ca inainte sa moara Cristos pe cruce.

Dzeu iubeste pe toti oamenii,in mod individual,si vorba ta:"orice evreu care s-ar intoarce la Dumnezeu, va fi primit, asemenea oricarui alt om de pe terra."

 

 

Atunci, daca Israel Il primea pe Hristos, suprematia statului Israel asupra oricarei natiuni care i-ar fi putut fi dusmana, nu putea fi pusa la indoiala.

Pai Israelul nu l'a primit pe Cristos ca sa primim si noi harul :)

Dumnezeu a lepadat conducerea acestui stat, insa a urmarit indeaproape viata oricarui evreu care facea parte din mica ramasita. Si Ei nu mai respecta demult Legea asta!

Nu am zis niciodata ca (,) conducerea statului face voia Lui?Is si ei indoctrinati si plini de lege ca orice alta religie care nu traieste din inima ci din burta :)

Ca orice natiune de pe pamant, ei astazi au o lege proprie. Si care lege nu vizeaza imbunatatirea relatiei cu Dumnezeu, ci supravietuirea tarii lor pe harta lumii.

Probabil ca ai dreptate!

Si cand ti-l vor prezenta pe acel Mesia, te vei inchina lui hipnotizata, nu-i asa? ;)

Mey! ;) Eu cred in Cristos,nu am nevoie de mesia lor,ptr ca stii de ce?

Ei o sa il astepte pe Mesia pana cand va veni din nou pe nori :) Care Mesia crezi ca o sa imi arate?Si chiar daca ar fi...cred ca ma includ intre oile care cunosc glasul Pastorului !Cu asa un Pastor,de cine sa ma tem ? :roll:

 

Da, insa statul Israel nu este reprezentat de acestia.

Ma refeream la popor nu la stat !! :)

 

In concluzie, nu mai tot asteptati cu sufletul la gura ca Statul Israel sa va prezinte un Mesia. Caci cel pe care vi-l vor prezenta va fi unul dupa cum si-L imagineaza ei:un luptator puternic, nicidecum Unul ca si Isus Hristos care intoarce si obrazul drept. La fel cum erau asteptarile lor acum 2000 de ani.

Chiar crezi(asa... :cheer: ) ca le va aparea vreodata un mesia luptator si puternic ? !? Ca eu...nu prea as crede !! :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pai Israelul nu l'a primit pe Cristos ca sa primim si noi harul :)

Adica au fost predestinati la rau impotriva vointei lor? :)

 

Chiar crezi(asa... :cheer: ) ca le va aparea vreodata un mesia luptator si puternic ? !? Ca eu...nu prea as crede !! :roll:

Pai nu asta asteapta toti cu gura cascata? :) Sa vina unul tare de tot care sa converteasca intregul stat Israel la credinta in Isus Hristos. :) Caci in acel caz, "tot-tot" Israelul va fi mantuit ! :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Da, Israelul acela care va crede, nu intregul Stat Israel!

Imi arati si mie unde am zis io ca intregul STAT va fi mantuit??? :)

Chiar daca acest "tot-tot" va fi doar 10 oameni! Sau crezi ca Dumnezeu ii va obliga sa creada si pe cei ce nu vor dori acest lucru, si asta numai ca sa iasa prorocia "tot Israelul va fi mantuit"? :roll:

Nu,nu ii va obliga,li se vor deschide ochii

 

Stii bine ca in intreg NT se vorbeste clar despre doar o ramasita numita pe drept cuvant Israelul lui Dumnezeu, nu despre un stat intreg!

Da ,ai dreptate,este vorba despre doar o ramasita.( Romani 9.27 Isaia, de altă parte, strigă cu privire la Israel: "Chiar dacă numărul fiilor lui Israel ar fi ca nisipul mării, numai rămăşiţa va fi m

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Dumnezeu nu a lepadat niciodata pe Israel; I-a pedepsit dar nu i-a lepedat si dupa ce biserica va fi rapita in cei 7 ani de dupa rapirea bisericii o sa se intoarca la Isus o gramada de evrei cu toate ca acum sunt asa impotriva

haha, visatorule.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Imi arati si mie unde am zis io ca intregul STAT va fi mantuit??? :)

Tu nu ai zis! :cheer: Dar asa sustin unii! Vezi userul Mlg.

 

Nu,nu ii va obliga,li se vor deschide ochii

Cum a sunat prorocia ca li se vor deschide ochii si acum 2000 de ani. Insa ei asteptau cu ochii deschisi altceva...

 

O parte din Israel a căzut

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Tu nu ai zis! :cheer: Dar asa sustin unii! Vezi userul Mlg.

Cum a sunat prorocia ca li se vor deschide ochii si acum 2000 de ani. Insa ei asteptau cu ochii deschisi altceva.Acel "tot" poate fi 10 persoane. Ca doar nu-i va forta Dumnezeu pe toti sa se intoarca la Hristos...

pai daca zece inseamna tot,atunci...e tot :)

...Intoarcerea Israelului este si astazi vizibila. Chiar daca vine cate unul pe an... :roll:

Mda ! :) cred ca da! :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
pai daca zece inseamna tot,atunci...e tot :)

 

Mda ! :) cred ca da! :)

Ce bine ne contrazicem noi cate doua pagini, si in final constatam ca de fapt suntem de aceeasi parere! :cheer:

Sau, ma rog...eu te contrazic pe tine. :roll:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
...cum n-a lepadat niciodata pe vreun oricare alt om de alta nationalitate. :)

Treaba cu cei 7 ani, e o interpretare de-a bisericii din care faci parte. Nu fi deci sigur ca-i adevarata.Evreii sunt un popor puternic si mandru. Daca marile suferinte prin care au trecut (cum a fost nenorocirea din cea de-a doua conflagratie mondiala) nu i-au facut sa se intoarca la Hristos, nu vad de ce ar face-o acuma cand toata lumea e de partea lor, si totul pare sa decurga in favoarea acestora. Si cand ma refer la intoarcerea lor la Hristos, nu ma refer la cateva persoane ici colo, cum a fost pe vremea apostolilor, ci ma refer la intoarcerea Statului Israel de azi in ansamblul sau, asa cum era de exemplu pe vremea marelui imparat David.

Treaba cu rapirea si cei 7 ani si intoarcerea statului Israel la hristos, cred ca sunt baliverne. :)

 

Ce-ai zice daca astazi, prin absurd, Statul Israel ar prezenta lumii un Hristos? Ai merge sa te inchini lui? ;)

Nu toata lumea e in favoarea lor si totul chiar pare sa decurga in favoarea lor. Pina la urma tot ei o vor incasa urit... e in natura fiintei umane.

 

Pai nu,ca deja am un Hristos...si inca pe ala care trebuie!! :)

Uite, tocmai de aceea crestinismul a avut o raspindire foarte mica in interiorul natiunii evreiesti: si ei gindesc la fel.

 

Care Ierusalim? Noul, nu? Care Israel? Cel spiritual, nu? Sper ca nu ai dubii ca Dumnezeu nu este implicat in conducerea statului Israel astazi, sau ai? Israelul de azi este acelasi de acum 2000 de ani: mandru, orgolios, luptator si puternic. Atunci, daca Israel Il primea pe Hristos, suprematia statului Israel asupra oricarei natiuni care i-ar fi putut fi dusmana, nu putea fi pusa la indoiala. Insa, cum planul cu Statul Israel a esuat, Dumnezeu a lepadat conducerea acestui stat, insa a urmarit indeaproape viata oricarui evreu care facea parte din mica ramasita. Si orice evreu care s-ar intoarce la Dumnezeu, va fi primit, asemenea oricarui alt om de pe terra.

haha :( Ce aberatii!! ;) ;)

Ei nu mai respecta demult Legea asta! Ca orice natiune de pe pamant, ei astazi au o lege proprie. Si care lege nu vizeaza imbunatatirea relatiei cu Dumnezeu, ci supravietuirea tarii lor pe harta lumii.

Chiar nu poti sustine ce lege si ce vor evreii....

Si cand si cand ti-l vor prezenta pe acel Mesia, te vei inchina lui hipnotizata, nu-i asa? 8)

Da, insa Statul Israel nu este reprezentat de acestia.

 

In concluzie, nu mai tot asteptati cu sufletul la gura ca Statul Israel sa va prezinte un Mesia. Caci cel pe care vi-l vor prezenta va fi unul dupa cum si-L imagineaza ei:un luptator puternic, nicidecum Unul ca si Isus Hristos care intoarce si obrazul drept. La fel cum erau asteptarile lor acum 2000 de ani. :)

Da, Israelul acela care va crede, nu intregul Stat Israel! Chiar daca acest "tot-tot" va fi doar 10 oameni! Sau crezi ca Dumnezeu ii va obliga sa creada si pe cei ce nu vor dori acest lucru, si asta numai ca sa iasa prorocia "tot Israelul va fi mantuit"? :D Stii bine ca in intreg NT se vorbeste clar despre doar o ramasita numita pe drept cuvant Israelul lui Dumnezeu, nu despre un stat intreg!

:o:

E ca si cum ai spune ca Romania fiind o tara crestina, Dumnezeu va mantui toata Romania! :)

Prost exemplu... Daca unii romani considera acest stat ca fiind crestin nu inseamna ca si este. 8)

 

Mey! 8) Eu cred in Cristos,nu am nevoie de mesia lor,ptr ca stii de ce?

Ei o sa il astepte pe Mesia pana cand va veni din nou pe nori :) Care Mesia crezi ca o sa imi arate?Si chiar daca ar fi...cred ca ma includ intre oile care cunosc glasul Pastorului !Cu asa un Pastor,de cine sa ma tem ? :P

Bine spus "cred ca ma includ". :)

Ma refeream la popor nu la stat !! ;)

 

 

Chiar crezi(asa... :cheer: ) ca le va aparea vreodata un mesia luptator si puternic ? !? Ca eu...nu prea as crede !! :)

:)

 

Ce bine ne contrazicem noi cate doua pagini, si in final constatam ca de fapt suntem de aceeasi parere! :roll:

Sau, ma rog...eu te contrazic pe tine. :)

Mda. "Mult zgomot pentru nimic", partea a doua. :P

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu toata lumea e in favoarea lor si totul chiar pare sa decurga in favoarea lor. Pina la urma tot ei o vor incasa urit... e in natura fiintei umane.

Dupa cum evolueaza lucrurile, am un feeling ca evreii sunt cei care vor zdrobi orice impotrivire acolo. Cum au mai facut-o. :cheer: Ajutati de toti cei mari de pa planeta asta.

 

Ceea ce vroiam sa subliniez eu este ca desi totul merge in favoarea lor, nu Dumnezeu este Acela care le conduce destinele ca stat. Cred eu... :roll: Dumnezeu nu mai este implicat in conducerea acestui stat care asemenea altor state puternice din lume, straine de Dumnezeu varsa sange fara mila profitand de faptul ca ei sunt cei mai tari .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×