Sari la conținut
Forum Roportal
Brindusa

Ingrijirea parului.

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Pana la urma sanatatea si frumusetea parului (ca si cea a chipului) vine tot din interior. O alimentatie sanatoasa + satisfactii sufletesti. :)

Eu cred ca am avut noroc. Pana acum nici nu ma alimentam sanatos si nici linistita emotional nu eram, dar parul a fost mereu unul sanatos si frumos. Stiu ca multa lume nu suporta produsele Avon, dar eu m-am impacat foarte bine mai ales cu cele pt intretinerea parului. La inceput doar ma spalam cu samponul pt volum. Acum nu imi lipseste balsamul pt volum si uneori (in functie de finante :D ) serul pt tratament si crema pt mentinerea culorii. :dance4:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sfaturi pentru un par frumos si bun

 

Pe perioada verii, parul necesita o atentie deosebita. Are nevoie de mai multa ingrijire, hidratare si vitaminizare. Inainte de sezonul estival este bine sa scurtezi parul cu un centimetru pentru a-l improspata si a indeparta cea mai uscata portiune. Acesta este si sezonul in care esti tentata sa incerci cat mai multe coafuri, sa-i schimbi culoarea sau sa-i faci permanent. Daca ai astfel de ganduri, trebuie sa stii cum sa-l protejezi inainte, in timpul si dupa procesul de schimbare la care il supui. Tratamentele naturiste sunt cele care dau cele mai bune rezultate sunt ieftine si usor de preparat.

 

 

Pentru parul uscat incearca o masca din doua galbenusuri, doua lingurite de miere, o lingurita de ulei de masline, o lingurita de maioneza sau iaurt. Totul se amesteca si se aplica pe parul curat apoi se acopera cu o folie. Se tine 30 de minute dupa care se clateste bine. Aceasta masca o poti prepara in mai multe variante. Galbenusul de ou poti sa-l combini cu ulei de masline si cu 10 picaturi de tinctura de propolis. Pentru a o uniformiza mai usor, adauga la masca putin balsam. Poti sa prepari singra un sampon din 2-3 galbenusuri, 30 ml rom si 10 grame ulei de ricin. Cu acest amestec se frectioneaza pielea capului, se lasa un sfert de ora apoi se clateste bine cu apa in care ati adaugat putin otet. In sampon puteti adauga extracte din plante precum hameiul, castan salbatic, coada soricelului, salvie sau menta.

 

 

Pentru parul subtire si fara volum preparati o masca din 50 de grame de argila verde, 5 picaturi de ulei de cimbrisor si 5 picaturi de ulei de masline. Amestecul se aplica pe toata lungimea firului de par insintand la radacina. Se lasa 20 de minute dupa care se clateste bine. Masca se foloseste o singura data pe saptamana. Volumul parului se poate obtine si daca va clatiti cu apa fiarta in care ati pus frunze de tei, flori de musetel sau urzica.

 

 

Pentru cresterea rapida a parului incercati o masca preparata la farmacie. Pentru 200 de grame de solutie aveti nevoie de 2 grame de colesterol, 2 grame de ulei de ricin , 1 gram de ulei de lavanda si 195 de grame de alcool etilic. Cu un tampon de vata umezit cu aceasta solutie se tamponeaza radacina parului. Nu se clateste. Parul se spala doar o data pe saptamana, inainte de aplicarea solutiei.

 

Daca intentionezi sa-ti faci permanent, inainte cu trei saptamani aplica pe par urmatorul tratament: 2 linguri de ulei de masline sau ulei de ricin, 2 linguri de miere si un galbenus de ou. Aplici pe parul spalat aceasta pasta si timp de 15 minute tine-ti capul acoperit cu o punga si un prosop. Cu ajutorul unui foenului incalzeste prosopul. Dupa ce a expirat timpul spala parul si aplica balsam. Aplica acest tratament la 2-3 zile. Evita uscarea parului cu foenul. Foloseste balsam dupa fiecare spalare.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu stiu dc are cineva problema mea...eu am coaja p pielea capului...am fost la dermatolog...insa mi-a dat un sampon care costa si o groaza de bani si care nu m-a ajutat cu nimic

Va rog...dc stie cineva ceva HELP....

Am ajuns sa ma spal zilnic ceea ce nu e bine...insa se vede foarte urat mai ales ca sunt cojite si pe firul de par...am problema asta de mica...dar parca acum e mai rau

Oricum tb sa mai vad alt doctor ..poate am mai mult noroc acum si imi da ceva folositor :rot:

 

Si sotul meu a avut acesta problema si a incercat o groaza de lucruri ca sa scape de ea. Si a reusit. Cu Nizoral. E scum, intr-adevar, dar merita. Problema este ca daca renunta la el, ii reapar cojile. Asa ca se spala mereu cu Nizoral.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

eu am facut matreata de la pantene si de la sampoanele d la avon si acu nu mai scap d ea. mi`a luat mama d la farmacie niste flacoane cu kre sa ma dau dupa fiekre spalare pe pielea capului. sper sa dea rezultate. :lol:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Iata un tratament pentru regenerarea parului pe care l-am incercat si care are rezultate.

Aveti nevoie de:

- 2 fiole vitamina A

- 2 fiole vitamina B2

- 2 fiole vitamina B6

- 2 fiole calciu

- un galbenus de ou

Se amesteca toate, se maseaza pe cap si se tine amestecul 3 ore, dupa care se spala.

Tratamentul trebuie facut 3 luni la rand, o singura data pe luna si de fiecare data in aceeasi zi a lunii. Se face o pauza de 3 luni, dupa care se reia.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Una din marile probleme in cazul persoanelor cu parul gras este ca baga foarte des mana in par. Asta e un lucru pe care mi l-a spus un medic dermatolog acum mai multi ani. De atunci am avut ocazia sa lucrez mult cu produse cosmetice si am observat ca, in afara unor mici exceptii, toti cei cu parul gras au acest obicei. Daca e si cazul vostru e bine ca pe langa tratament sa incercati sa va dezobisnuiti de acest gest. Stiu ca e greu dar altfel tratamentele sunt inutile pentru ca toata transpiratia, murdaria sau grasimea din palma se depune pe firul de par. 8)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

c l mai bune produse pt ingrijirea parului sunt cele d la L'OREAL si TIGI ...parerea mea :) ...dar merge si un Head&Shouldears :crazy:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

si eu am avut o vreme probleme cu parul..mi se ingrasa destul de repede..asa ca am folosit o metoda care este un pic neplacuta la inceput dar da rezultate...problema ingrasarii este,dupa cum se stie, cauzata de glandele sebacee de la radacina firului de par care secreta sebumul, cu cat ne spalam mai des pe cap cu atat acest sebum este indepartat iar glandele tind sa secrete mai mult..deci..cea mai proasta miscare este sa te speli pe cap zilnic, sau la doua-trei zile, mai ales cand ai parul gras...se formeaza un cerc vicios si nu vei mai scapa de o astfel de problema...eu am rarit treptat spalarile si desi la inceput era foarte greu..pentru ca mi se ingrasa ingrozitor parul, acum sunt foarte multumita de faptul ca ma spal la o saptamana iar abia din ziua a cincea sau a sasea incepe sa mi se ingrase parul..in rest arata foarte foarte bine...deci va recomand aceasta metoda...

in ce priveste produsele cu care ma spal..sunt de la amway..satinique se numeste gama si desi sunt un pic mai scumpe...merita intr totul...

va dau si o reteta de masca pentu stralucire si regenerare: un ou+ o lingura de coniac+ zeama de la jumate de lamaie aplicata aceasta pasta pe par si lasata o ora sa actioneze dupa care se spala parul normal

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pentru matreata se mai poate folosi si o solutie facuta din dizolvarea a 2-4 tablete de Ketoconazol( Nizoral) in apa si dupa spalarea cu samponul obisnuit se maseaza pielea capului cu solutia astfel obtinuta si se lasa asa , fara a clati parul , pina la urmatoarea spalare.

Este o metoda mai economica decit samponul Nizoral si are efecte imediate si impiedica si ingrasarea parului.

 

Masca cu miere de albine si scortisoara pisata ajuta la intarirea firului de par , impiedica caderea lui si da o stralucire frumoasa si o tenta roscata parului: 2 linguri de miere de albine si o lingurita de scortisoara pisata amestecate si aplicate pe parul ud dupa spalarea obisnuita.

 

Si mai stiu inca un leac impotriva caderii parului , desi este putin cam exotic , cred ca se poate folosi si in Romania .Este vorba de masca cu lapte de nuca de cocos(am auzit ca sunt nuci de cocos acum si pe piata romaneasca).De asemenea da stralucire, ingroasa firul de par si il ajuta sa creasca mai repede.Se gaureste nuca de cocos si se extrage zeama cu care se uda parul si se frictioneaza pielea capului , apoi se infasoara in plastic si un prospop si se sta asa peste noapte, se spala a doua zi .Stiu reteta asta de la colega mea filipineaza care are un par absolut superb.

 

Masca cu maduva cruda din oasele de vita este cam neplacuta(psihologic) insa are efecte imediate si cel putin egale cu cea de placenta, ingroasa firul de par , impiedica caderea si ii da stralucire, de asemenea ajuta la cresterea mai rapida datorita proteinelor pe care le contine.Se poate sta trei ore cu ea pe par , dupa care se spala cu samponul obisnuit. :yes:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Bebecita35,ma intereseaza sa-mi spui daca la masca cu nuca de cocos trebuie sa te speli inainte de aplicarea ei sau numai dupa. :nea: In privinta mastii cu maduva eu as aplica-o daca as sti cum se procedeaza!Pls!!! :cry:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×