Sari la conținut
Forum Roportal
Brindusa

Ingrijirea parului.

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

pai eu am parul foarte gras si il spal la 2 zile si e mult caiar.si am folosit tot felul de sampoane pentru aceasta problema de pe piata romaneasca. ce am observat eu e ca sampoanele pentru tratarea parului gras usuca firul de par si nici asta nu e bine. am facut si eu un tratament pe care la-am aflat de la un doctor dar nu mi-a dat sperante prea mari caci efectul e favorbil dar totul pentru moment. oricum este si o parte buna, aceea ca excesul de sebum depus pe firul de par il protejeaza de elementele nocive din exterior daci e bine sa privim partea buna a lucrurilor. deci nu afecteaza atat de mult cresterea parului. am in familie o coafeza si tot aceleasi sfaturi mi-a dat. nu exista tratamente radicale. daca folosesti un astfel de tratament nu o sa scaimbi 'caracterul' parului daca e asa de la natura. e ceva normal si am trecut si peste asta problema asta. ma spal mai des si ata ete!!!!!!!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
sal fetelor, scuze pentru intarziere dar sunt intr-o perioada cam aglomerata si nu prea am timp pentru mine 8)

va scriu mai jos doua retete, sunt naturale:

daca vrei sa ai parul mai des si mai lucios:

1 galbenus de ou +1/2 pahar de chefir sau yogurt +1 ceapa rasa fin + putin alcool alimentar.

Se aplica pe par si se lasa 2 ore; se samponeaza si apoi se lasa parul sa se usuce la temperatura camerei. se repeta de 3 ori pe luna.

pentru par subtire si degradat:

balsam+ 2 linguri smantana+1/2 lingura de ulei de germeni de grau + 1 lingura suc de lamaie.

Se omogenizeaza si se intinde pe parul umed dupa spalare, se acopera, se sta 15 min. si apoi se clateste;

se aplica 1 data pe saptamana.

sper sa va fie de folos.

Am sa revin.

pe.sa. incercati pe cat posibil sa evitati sampoanele care contin "amonium lauril sulfate" si periile metalice sau de plastic. Si nu va pieptanati parul cat timp e inca ud.  :-

[snapbacca]11600[/snapbacca]

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

:o: sal.nu pot sa zic ca mam un tratament dar e ceva.mi-a cazut parul foarte tare dupa ce la-am facut permanent, doi ani m-am dat cu usturoi pe par( sub forma de masca sau la radacina in fiecare zi) e foarte bun. da un luciu la par fantastic si nu mai cade.

Folosesc smpon de urzica sau de mirth caLORANE de la Sensiblue e un pic cam scump dar merita.

:o: nu mai folositi sampoane din comert

foarte buna e si tinctiura de urzica care absoarbe sebumul se gaseste in farmacii si nu e scump.

pa :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si eu as avea nevoie de putin ajutor... Am matreata de cativa ani

Ma spal pe cap tot timpul doar cu Head And soulders, si clataresc bine si fac totu atent

Stiti c as putea face? Am incercat si cu petrol.., si tot nu a mers...

Cine ma ajuta?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Si eu as avea nevoie de putin ajutor... Am matreata de cativa ani

Ma spal pe cap tot timpul doar cu Head And soulders, si clataresc bine si fac totu atent

Stiti c as putea face? Am incercat si cu petrol.., si tot nu a mers...

Cine ma ajuta?

[snapbacca]28370[/snapbacca]

Nizoral.la-am testat.E scump dar am scapat de matreata dupa o sapalare.Apoi am folosit doar sapun moale lichid vegetal de la Hofigal.Cand apare din nou(f rar)ma spal iar cu Nizoral.Si crede-ma ,Am avut matreata :o: nu gluma.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Salut

Sunt foarte bune produsele cosmetice de la Yves Rocher , sunt naturale si mai ales comparabile cu altele mai scumpe , care le-am testat. Ajunge 175000 un sampon. Cum au mai zis si alte fete, Nizoral e fff bun impotriva matretii, important e ca si dispare dupa ce il folosesti. Ca masca recomand cu caldura cea cu ou, ulei de masline, eu mai pun si miere de albine. E fff buna. :)

Din experienta, permanentul distruge firul de par, gandeste-te de 3, 4 , 5 ori inainte sa iti faci. Pana la urma nu vei ma sti ce sa-i faci ca sa scapi de el...

:o::o:

Bafta

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Hai sa ne mai destindem un pic, chiar daca e off-topic: Cine foloseste oul pe par, aveti grija sa nu ajungeti pe la caldura, ca altfel se face omleta  ::spiteful::  ::crazy::  ::o::  Glumesc 8)

Pe de alta parte, intr-adevar retetele naturiste sunt cele mai eficiente. Am vazut la TV ma idemult ca si Irina Loghin, care are un par superb, foloseste numai sapun de casa si produse naturiste. Deci, rabdarea e secretul 8) 8)

[snapbacca]15019[/snapbacca]

 

Nu stiu ce sapun de casa o folosi ea dar eu am incercat o data sapun de la bunica mea si... am crezut ca innebunesc atunci cand am constatat cata matreata mi-a facut. Asa ca... nu stiu cat de stralucita este ideea cu sapunul de casa.

 

Roberta

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu stiu ce sapun de casa o folosi ea dar eu am incercat o data sapun de la bunica mea si... am crezut ca innebunesc atunci cand am constatat cata matreata mi-a facut. Asa ca... nu stiu cat de stralucita este ideea cu sapunul de casa.

 

Roberta

[snapbacca]29031[/snapbacca]

 

 

probabil ca din ala fara faimoasa soda. :spiteful:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×