Sari la conținut
Forum Roportal
Brindusa

Ingrijirea parului.

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Un alt sampon bun (mie cel putin imi prieste foarte bine) este Was&Go Herbal coccatail, pentru volum. Il folosesc acum, e super.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Da, e nasoala faza cu uscatul parului cand il ai lung cum il am eu...Il spal si eu mai des, dar asta nu rezolva problema... :roll:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

salz.......2 all!! vreau sa va zic o masca kre are rezultate SIGURE:

 

1 ou+ulei de ricin sau brusture.se maseaza radacina capului,dupa carese acopera cu o folie de celofan,iar deasupra cu un prosop.Dupa aprox.40 d min parul se spala in mod obisnuit.acasta masca ajuta la cresterea parului,dar si la indesirea acestuia...........sper sa va fie de folos....la mine a dat rezultate :lol2:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sfatul meu e sa lasi intotdeauna ca parul sa se usuce de la sine. nu-l usca cu uscatorul de par.

O data pe saptamana, inainte de spalare, ia o cutie de iaurt cu cat mai putina grasime si intinde-l pe par de la radacina la varfuri. Nu e prea placut, dar "baba sufera la frumusete" Glumeam! :P Lasa-l cam jumatate de ora sa actioneze dupa care te speli normal.

Ca sampon iti recomand Herbal Essences, doar daca parul tau il accepta. Daca nu se electrizeaza dupa prima spalare inseamna ca il accepta.

Apoi clateste-te cat mai des cu apa cu otet. Dupa clatirea normala, pune intr-un lighean niste apa calda cu vreo 50 ml otet de mere. Ii va da si stralucire si il va mentine suplu mai mult timp.

Fa si o cura de calciu, mai ales daca ai parul lung.

Iti spune asta cineva care are parul lung de cand se stie, dupa cum se si vede!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Sfatul meu e sa lasi intotdeauna ca parul sa se usuce de la sine. nu-l usca cu uscatorul de par.

Nici eu nu-mi usuc niciodata parul cu uscatorul de par, prefer sa-l las sa se usuce de la sine. Parul mi se usuca excesiv din cauza uscatorului de par, isi pierde stralucirea, si il las sa se usuce normal.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

am si eu cateva retete naturiste pentru par:

Pentru impiedicarea formarii de matreata sint indicate frectiile pielii capului cu infuzie din frunze de castan (60 g la un litru de apa), cu decoct din coji maruntite de stejar si de plop (30 g din fiecare la 1 l de apa; se fierbe 20 min, fara acoperirea vasului) sau cu ulei de ricin. Un alt remediu excelent in lupta cu matreata este maceratul de urzici. In 500 ml otet de mere se pune un pumn de frunze de urzici proaspete, care se lasa la macerat timp doua saptamini. Lichidul se "trage" apoi in sticlute prevazute cu dop. Se imbiba un tampon de vata cu acest amestec si se freaca puternic radacina parului, de doua ori pe saptamina.

Masajul si frectia parului cu decoct din seminte de schinduf (60 g la 1 l de apa) este indicat pentru eliminarea seboreei. De asemenea, sucul de lamiie se utilizeaza dupa spalare, dind parului stralucire si suplete. Virfurile despicate pot disparea daca, dupa spalare, inainte de clatirea cu otet, se aplica un amestec din ulei de germeni de griu, ou si suc de lamiie. Acesta se intinde pe par si se lasa sa actioneze 30 min.

Sper ca v-am ajutat cu ceva.Daca aveti alte intrebari nu ezitati. :(

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Si eu as avea nevoie de putin ajutor... Am matreata de cativa ani

Ma spal pe cap tot timpul doar cu Head And Shoulders, si clataresc bine si fac totu atent

Stiti c as putea face? Am incercat si cu petrol.., si tot nu a mers...

Cine ma ajuta?

si eu am avut aceeasi problema. stii de la ce era? de la sapoanele din comert. sunt proaste toate. acum folosesc Satinique de la Amway (nu se gaseste in magazine, adik se vinde cu circuit inkis). e foarte bun. nici parul nu mi se mai ingrasa asa tare! biancad@vebso.ro

 

ganditi-va totusi ca problema ar putea veni din interiorul organismului! mergeti la medic sa verificati totusi inainte. pe langa samponul de la Amway eu folosesc si suplimente nutritive naturale (Nutrilite de la Amway, numarul 1in lume) care mi-au imbunatatit si textura parului si pe cea a tenului. FITI ATENTI sa nu fie DIN INTERIOR PROBLRMA VOASTRA!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu dc are cineva problema mea...eu am coaja p pielea capului...am fost la dermatolog...insa mi-a dat un sampon care costa si o groaza de bani si care nu m-a ajutat cu nimic

Va rog...dc stie cineva ceva HELP....

Am ajuns sa ma spal zilnic ceea ce nu e bine...insa se vede foarte urat mai ales ca sunt cojite si pe firul de par...am problema asta de mica...dar parca acum e mai rau

Oricum tb sa mai vad alt doctor ..poate am mai mult noroc acum si imi da ceva folositor :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si eu avea'm probleme cu parul,..aveam matreata,se electriza,nu avea aspect lucios..zici ca era o matura..dar..din greseala..mi'a, luat Sunsilk,pt regenearea firelor de par,sampon si balsam..si acum..e perfect,nu mai am nici matreata,nu se nici electrizeaza..si straluceste...nu stiu ce sa zic..cred ca fiecare tre sa'si "gaseasca"samponul potrivit

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×