Sari la conținut
Forum Roportal
mayama34

Pasi catre "cunostere" - Iluminare - discutii libere

Postări Recomandate

Deci..ne putem autoinitia? Sau trebuie neaparat un initiator? :angry: :crazy:
da si nu

nu este neaparat un initiator constient de actul initierii tale

 

ideea ca singur nu te poti Ilumina este astfel:

omul trebuie sa treaca prin experiente omenesti ca sa se initieze

el singur, prin ceea ce este, poate sa devina Iluminat

doar ca, prin ceea ce este, este tributar experientelor sale

(incluzand aici cunoscutii, cunostiintele, chiar limbajul...)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
"Iluminarea inseamna a fi constienti ca suntem fiinte spirituale care traiesc o experienta umana". Noi putem sa constientizam ca procesul iluminarii incepe cu trezirea in noi a energiei si constiintei spirituale. Acesta este primul pas ca Gratia Divina sa intre in viata noastra. :angry: Ne pregatim, usor, pentru a primi aceasta Gratie, ne deschidem inimile spre Ea... trebuie sa scapam de intunericul din noi, sa avem dorinta de a fi ILUMINATI, - de Dumnezeu- indiferent care este Calea spre Lumina...Trebuie sa lasam Lumina sa intre in Vietile noastre...

Nu intelegi - de aici - ca se poate si sa constientizezi ca ne putem scoate singuri intunericul din noi si lasa sa vina Lumina...macar atat cat poti singur...

Probabil, si eu aici, tot asta incerc sa transmit. Nu stiu cat imi reuseste... :crazy:

Bine dar...thunami spune altceva: Calea este numai una! Cum e bine acum? Nu conteaza calea ci doar sa ajungi la lumina? Sau conteaza mai mult calea pe care ajungi la lumina? :angry:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Bun...deci trezirea se face prin initiere.Asta inseamna ca cineva trebuie sa te initieze.Cine e acel cineva? De unde il luam? :crazy: :angry:

Sigur nu din cartea de telefon... Trebuie sa cauti! Bate drumurile, cunoaste oameni, comunica... Vei avea surpriza ca initiatul e taranul care isi lucreaza pamantul cu sapa! Sau calugarul din varf de munte. Sau fata care iti ofera o floare! etc...

Nu scrie pe nimeni "initiat"! Iar cel ce se numeste asa, acela e un impostor! Initiatul este omul care te transforma!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Iluminarea nu este un drept, e un privilegiu! Trezirea se face prin initiere, restul se dobandeste prin experienta proprie. Iar iluminarea nu se face prin orice experienta. Exista si opusul iluminarii.

Daca aprind o lumanare in intunericul din camera, se face relativ lumina...Daca aprind, cu facara de la lumanare, alte lumanari se face lumina puternica...Totul este sa nu-mi fie teama de intuneric...

Ca lumanarea este la indemana, sau o caut...e alta poveste. Nu-mi trebuie cineva sa mi-o aduca. Imi trebuie cineva- cand vreau sa bag instalatie electrica... eu vorbeam de iluminare, luminare, nu initiere...ce zici thunami, te bagi?

Editat de mayama34

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Daca aprind o lumanare in intunericul din camera, se face relativ lumina...Daca aprind, cu facara de la lumanare, alte lumanari se face lumina puternica...Totul este sa nu-mi fie teama de intuneric...

Ca lumanarea este la indemana, sau o caut...e alta poveste. Nu-mi trebuie cineva sa mi-o aduca. Imi trebuie cineva- cand vreau sa bag instalatie electrica... eu vorbeam de iluminare, luminare, nu initiere...ce zici thunami, te bagi?

Dar nu intunericul propriu-zis e problema...ci intunericul din noi! De acela trebuie sa scapam...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Bun...deci trezirea se face prin initiere.Asta inseamna ca cineva trebuie sa te initieze.Cine e acel cineva? De unde il luam? :crazy: :angry:

Trezirea se face de catre constienta ta spre Sinele Divin. Nu-ti trebuie initiator...Vom vorbi si despre...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Daca aprind o lumanare in intunericul din camera, se face relativ lumina...Daca aprind, cu facara de la lumanare, alte lumanari se face lumina puternica...Totul este sa nu-mi fie teama de intuneric...

Ca lumanarea este la indemana, sau o caut...e alta poveste. Nu-mi trebuie cineva sa mi-o aduca. Imi trebuie cineva- cand vreau sa bag instalatie electrica... eu vorbeam de iluminare, luminare, nu initiere...ce zici thunami, te bagi?

 

Ca de obicei eu am facut boacana ....

 

Eu am trecut de la luminare la initiere ... :crazy:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
da si nu

nu este neaparat un initiator constient de actul initierii tale

 

ideea ca singur nu te poti Ilumina este astfel:

omul trebuie sa treaca prin experiente omenesti ca sa se initieze

el singur, prin ceea ce este, poate sa devina Iluminat

doar ca, prin ceea ce este, este tributar experientelor sale

(incluzand aici cunoscutii, cunostiintele, chiar limbajul...)

Multumesc, Maria, eu inca eram la prima pagina. Multumesc! :crazy:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Dar nu intunericul propriu-zis e problema...ci intunericul din noi! De acela trebuie sa scapam...

exact de acelasi intuneric vorbeste si mayama. si acela se scapa doar prin dorinta de cunoastere. :crazy:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Bine dar...thunami spune altceva: Calea este numai una! Cum e bine acum? Nu conteaza calea ci doar sa ajungi la lumina? Sau conteaza mai mult calea pe care ajungi la lumina? :crazy:

Nu conteaza Calea pe care ajungi! Poti ajunge prin meditatii, rugaciuni, contemplatie, intelepciune, fericire, bucurie, SUFERINTA, incercare...conteaza sa AJUNGI la LUMINA! :angry:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×