Sari la conținut
Forum Roportal
mayama34

Pasi catre "cunostere" - Iluminare - discutii libere

Postări Recomandate

Pana acum, tu spuneai ca esti un initiat - altfel nici nu aveai de ce sa sari atata cand se vorbea despre iluminare, mie nu mi-a placut modul...atoatestiutor...N-ar fi mai bine sa ne spui cine esti, ce faci, cu ce te ocupi, cum ai capatat cunoasterea, cine te ajuta, ce faci tu ptr. oameni...? Si bineinteles, poate ne spui si ce vrei tu! Asta ca sa nu te mai tot punem la ...colt, cum sesizezi tu. Poate chiar trebuie sa te ajutam un pic.

Sau poate sa NE ajutam putin... :crazy:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acesrea nu sunt cai, ci doar senzatii sau metode de comunicare!

Poti cere oricat, numai sa fii in stare sa primesti!

Thunami, "acesrea" nu sunt senzatii...psihologic vorbind!

 

Sau poate sa NE ajutam putin... :crazy:

Dupa ce terminam cu bataliile, poate ca ne si ajutam...nu?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Am citit tot ce s-a postat... Va mai invartiti mult in jurul cozii? :crazy:

thunami,ce ai mami cu "brosurile"? nu se poate invata si de acolo? Nu si cuvantul te lumineaza?

Nu cuvantul nu are aceasta calitate!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Thunami, "acesrea" nu sunt senzatii...psihologic vorbind!

Dupa ce terminam cu bataliile, poate ca ne si ajutam...nu?

Fluturel, vezi ce-a iesit cu "initierea"? Stai, nu te cert, dar cunoasterea nu-i atat de complicata cum ar parea. Intai ar trebui sa ne scuturam de preconceptii. Sa vedem cu ochii mintii, daca iL vedem in ce ne inconjoara pe Dumnezeu.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Om fi noi un popor ales ... dar corect, trebuie sa vina ajutorul numai din exterior ca sa facem ceva...

 

Cat despre "curent" asa cum il cunosc eu , se poate manifesta in mai multe planuri. Adevarul este numai unul, toti ne folosim de aceasta energie dar canalele energetice sunt mai multe , nu exista doar un singur canal. Important pentru toti cei care utilizeaza aceste energii este sa inteleaga ca nu sunt ei cei care cunosc adevarut absolut. Cel mult ei vad o fata. Si un initiat in reiki nu e mai bun ca un initiat in yoga sau invers ... Fiecare percepe altfel, depinde de fiecare de unde isi ia initierea.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Fluturel, vezi ce-a iesit cu "initierea"? Stai, nu te cert, dar cunoasterea nu-i atat de complicata cum ar parea. Intai ar trebui sa ne scuturam de preconceptii. Sa vedem cu ochii mintii, daca iL vedem in ce ne inconjoara pe Dumnezeu.

 

brrrrrr ... gata ies de pe aceste unde ... prea ne intersectam. Se pare ca am postat cam in acelasi timp.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Dar in domeniul spiritual "becul" nu ti se aprinde nici cu lumanari, nici daca te bagi in priza! e nevoie de alt 'curent' pentru a se face ziua in sufletul tau si pentru a-l trezi. Si se poate spune foarte bine ca initiatul este electricianul sufletelor!

daca setea de cunoastere nu exista in tine, nu esti pregatit sufleteste pentru trezire, daca nu ai constientizat Divinul din tine, nici cu 10 initiati nu te vei trezi. nu credinta altora te trezeste, ci propria-ti credinta, pe care nu ti-o poate insufla nimeni.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Om fi noi un popor ales ... dar corect, trebuie sa vina ajutorul numai din exterior ca sa facem ceva...

 

Cat despre "curent" asa cum il cunosc eu , se poate manifesta in mai multe planuri. Adevarul este numai unul, toti ne folosim de aceasta energie dar canalele energetice sunt mai multe , nu exista doar un singur canal. Important pentru toti cei care utilizeaza aceste energii este sa inteleaga ca nu sunt ei cei care cunosc adevarut absolut. Cel mult ei vad o fata. Si un initiat in reiki nu e mai bun ca un initiat in yoga sau invers ... Fiecare percepe altfel, depinde de fiecare de unde isi ia initierea.

Perfect! cum spumeam mai sus: nu conteaza cum ajungi la Lumina, trebuie sa ajungi si sa ajungi!

Ce s-ar intampla daca ne-am naste SFINTI? Oare nu i s-a dat o sansa si talharului de pe cruce?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pana acum, tu spuneai ca esti un initiat - altfel nici nu aveai de ce sa sari atata cand se vorbea despre iluminare, mie nu mi-a placut modul...atoatestiutor...N-ar fi mai bine sa ne spui cine esti, ce faci, cu ce te ocupi, cum ai capatat cunoasterea, cine te ajuta, ce faci tu ptr. oameni...? Si bineinteles, poate ne spui si ce vrei tu! Asta ca sa nu te mai tot punem la ...colt, cum sesizezi tu. Poate chiar trebuie sa te ajutam un pic.

:crazy:

Iar ma amuz! Nu am spus niciodata ca sunt un initiat! Daca tie ti se pare ca am 'sarit atat' pentru ca mi-am spus punctul de vedere, probabil ca nu ai alt argument pentru a ma convinge de justetea upiniei tale. Si chestiunea cu 'pusul la colt' a fost o ironie - dar iar am uitat sa precizez la momentul respectiv!

Si cum crezi tu ca pot fi eu ajutat?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
daca setea de cunoastere nu exista in tine, nu esti pregatit sufleteste pentru trezire, daca nu ai constientizat Divinul din tine, nici cu 10 initiati nu te vei trezi. nu credinta altora te trezeste, ci propria-ti credinta, pe care nu ti-o poate insufla nimeni.

Da, astia sunt PASI. :crazy: dar nu sunt singurii...si stiu ca-i stiti! Sa vedem.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×