Sari la conținut
Forum Roportal
Ravl

Dragostea- ce este dragostea? sentiment sau manipulare

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

................

Tocmai discutam cu un amic pe mess. Exista atatea tipuri de iubire(dragoste). Exista dragostea care nu se poate implini pentru ca ar incalca principii morale, ar face rau altora... acea iubire va fi vesnica si aproape de cea divina, mai ales atunci cand renunti la persoana iubita, nu pt binele tau, ci pt al acelei persoane si al celor pe care ii iubeste. Si asa cum spunea acest amic, e nevoie de tarie de caracter, ca si cand ai ajunge la iluminare, sa renunti la tot si sa lasi locul celor nevinovati.

Eu nu am avut aceasta tarie de caracter, dar am ramas atata de cerebrala, cat sa-l implor pe el sa faca asta si pentru mine. Cat l-am urat si apoi cat l-am iubit pentru asta! El a reusit. Nu atat pentru el, cat pentru noi toti.

 

Acum imi doresc sa cunosc acea dragoste linistita care creste incet, pe nesimtite din lucruri marunte, necazuri impartasite si probleme depasite in 2, acea iubire, in care o activitate domestica din cele mai comune sa se transforme intr-o fericire cuminte, linistita, impacata, insorita, netulburata de nimic...

 

:lol: :(

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
uneori, renuntarea la marginirea din mine pentru nemarginirea din tine.

 

daruire.

da, daruire, renuntare, nemarginire... oare pentru toti e la fel? :artist:

 

Tocmai discutam cu un amic pe mess. Exista atatea tipuri de iubire(dragoste). Exista dragostea care nu se poate implini pentru ca ar incalca principii morale, ar face rau altora... acea iubire va fi vesnica si aproape de cea divina, mai ales atunci cand renunti la persoana iubita, nu pt binele tau, ci pt al acelei persoane si al celor pe care ii iubeste. Si asa cum spunea acest amic, e nevoie de tarie de caracter, ca si cand ai ajunge la iluminare, sa renunti la tot si sa lasi locul celor nevinovati.

Eu nu am avut aceasta tarie de caracter, dar am ramas atata de cerebrala, cat sa-l implor pe el sa faca asta si pentru mine. Cat l-am urat si apoi cat l-am iubit pentru asta! El a reusit. Nu atat pentru el, cat pentru noi toti.

 

Acum imi doresc sa cunosc acea dragoste linistita care creste incet, pe nesimtite din lucruri marunte, necazuri impartasite si probleme depasite in 2, acea iubire, in care o activitate domestica din cele mai comune sa se transforme intr-o fericire cuminte, linistita, impacata, insorita, netulburata de nimic...

 

:( :wizard:

esti puternica! si sper sa cunosti cat mai repede ceea ce iti doresti! :lol:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
esti puternica! si sper sa cunosti cat mai repede ceea ce iti doresti! :lol:

 

nu stiu daca sunt atat de puternica... dar nu mi-as putea cladi fericirea pe nefericirea altora. am si momente de egoism, cand sunt pe cale sa cedez si atunci imi zic "doar o clipa, cat rau ar putea face o clipa?!" dar cine iubeste stie ca dragostea nu se masoara in clipe ci in intensitatea lor.

 

multumesc pentru urare. asa sa fie pt toti si fie ca dorintele noastre sa nu intre in conflict cu ale altora.

:(

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
nu stiu daca sunt atat de puternica... dar nu mi-as putea cladi fericirea pe nefericirea altora. am si momente de egoism, cand sunt pe cale sa cedez si atunci imi zic "doar o clipa, cat rau ar putea face o clipa?!" dar cine iubeste stie ca dragostea nu se masoara in clipe ci in intensitatea lor.

 

multumesc pentru urare. asa sa fie pt toti si fie ca dorintele noastre sa nu intre in conflict cu ale altora.

:lol:

uneori clipele schimba vieti! iremediabil...

 

si renuntarea face parte din dragoste, e si ea o forma de dragoste, renuntarea la sine pentru binele celuilalt...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dragostea poate fi rai sau iad...te poate duce pe culmile placerii, te poate transforma in cea mai implinita fiinta din lume sau te poate arunca in abisul tristetii, nesigurantei, haosului. Dragostea e nevoia de a proteja, este daruirea deplina. Stii ca iubesti atunci cand te lasi pe tine pentru cel de langa tine!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Dragostea (...) este daruirea deplina. Stii ca iubesti atunci cand te lasi pe tine pentru cel de langa tine!

 

dar oare cati dintre noi suntem capabili de o astfel de dragoste?

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
dar oare cati dintre noi suntem capabili de o astfel de dragoste?

Nu stiu...eu :lol: si nu regret nicio secunda chiar de stiu ca intr-o zi voi trai infernul...voi fi singura...totul se termina, dar pana atunci vreau sa-l iubesc, sa-l apreciez si sa-l fac fericit in fiecare clipa :( SI va doresc la toti sa iubiti si sa fiti iubiti caci dragostea reciproca e mai presus ca orice.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
dar oare cati dintre noi suntem capabili de o astfel de dragoste?

 

Toti,nu toti insa au norocul sa afle asta ,sau mai bine zis sa creada.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

uneori ma gandesc ca trebuie sa invatam sa iubim. unii din noi nu reusesc sa invete nimic niciodata, altii stiu totul instinctiv...

 

sau poate sa invatam sa iubim in ritmul zilelor noastre...

Editat de Dally

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×