Sari la conținut
Forum Roportal

Postări Recomandate

Acum 22 minute, Enki a spus:

Nici cand postau toti indoctrinatii si habotnicii pe la religie nu a fost atat de low nivelul forumului cand vine vorba de ce se posteaza. Atunci era un echilibru. Acum suntem ingropati de ineptii si nu mai face nimeni fata sa le raspunda sau de atata lehamite nici nu ne mai dam interesul. A devenit locul asta ca un birt cu mese impuțite in care tot ce se mai consuma e pufoaica. S-aveti pofta.

Na, și de ce te consumi așa? Nu e asta imaginea româniei la scară redusă?

Eu, ca moderator, dacă aș începe să sancționez derapajele de pe forum, n-ar mai fi aproape nimeni pe-aici.

Selectează ce merită să citești și scrie mai departe, că scrii bine. Fac eu cinste.

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 2 minute, Rodica` a spus:

 

Chiar daca lumea e bolnava si lipseste de la slujba toata treaba se face, mai incet, dar se face. Nu e ca daca lipseste o persoana se aprinde biroul. Niciodata nu s-a intamplat asta si nici nu se va intampla. Hai sa nu ne inchipuim ca suntem buricul treburilor. Suntem o rotita fara de care toata treaba merge, nu se opreste instant, sa nu ne amagim chiar asa.

 

Uite o mostră perfectă de gândire de bugetar, care nu se teme că-și va pierde obiectul muncii dacă lipsește o săptămână.

La privat e mai greu, sunt joburi unde, dacă ai închis biroul trei zile, poți să mergi direct să-ți depui cererea de șomaj. Sunt domenii de activitate unde concurența abia așteaptă un asemenea prilej. Iar privații din românia nu sunt protejați de nimeni, ei doar trebuie să plătească aproape jumătate din munca lor la stat, care plătește milioane de bugetari, mulți dintre ei corupți, incompetenți și inutili, dar relaxați, că îndată vine vara și mergem în vacanță pe banii fraierilor care contribuie la buget.

  • Like 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 2 ore, gargbird a spus:

Iar privații din românia nu sunt protejați de nimeni, ei doar trebuie să plătească aproape jumătate din munca lor la stat

Aproape jumatate?

Daca intram in aia 55% sa vedem cat TVA platim la orice, accize, impozite pe bunuri...

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 3 ore, gargbird a spus:

Uite o mostră perfectă de gândire de bugetar, care nu se teme că-și va pierde obiectul muncii dacă lipsește o săptămână.

La privat e mai greu, sunt joburi unde, dacă ai închis biroul trei zile, poți să mergi direct să-ți depui cererea de șomaj. Sunt domenii de activitate unde concurența abia așteaptă un asemenea prilej. Iar privații din românia nu sunt protejați de nimeni, ei doar trebuie să plătească aproape jumătate din munca lor la stat, care plătește milioane de bugetari, mulți dintre ei corupți, incompetenți și inutili, dar relaxați, că îndată vine vara și mergem în vacanță pe banii fraierilor care contribuie la buget.

Subscriu! Și la o anumita parte din ceea ce ai zis in postul anterior (nimeni nu are dreptul sa considere ca stomacul lui e mai sensibil decat al altora). Sta dracului acasa cine își permite, la mine a fost adusă una cu bubat pe ea sa faca ceva ce nu se pricepea nimeni sa faca. Si hai să o zic până la capăt, că tot am timp, mergeți pe principiul Rodicai, să fie câți mai multi trantori, plătiți regeste, din banii vostri, ai contribuabililor,  3, 5, 10,  fără numar, care se prefac că muncesc sau muncesc puțin și fac munca unui singur om eficient. Si asta se întâmplă și in marile corporații private, nu numai la stat. Nu, nimeni nu ar trebui sa fie de neinlocuit si nimeni nu ar trebui sa fie abuzat, dar nici trantori platiti regeste, din banii fraierilor, fireste, nu ar trebui sa existe. Daca tot vreti sa mearga Romania mai bine. Nu rezisti, treci frate la sapa! Nu rezisti nici acolo? Iesi din peisaj! Stai acasa! Dar pe banii tai. Ce zici, garg?

Editat de Fiero
  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nici la privat nici la stat nu se da un scuipat pe angajat. Asa ca eu ma păzesc cum pot. Am trimis acasă pe una nevaccinata, netestata și cu tuse de se zguduie biroul. Ca ea are de lucru. Sa ma lase cu lucrul ei ca nu sufăr zilnic cu masca FFP2 pe nas 10 ore ca are ea de lucru. 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
1 oră în urmă, Fiero a spus:

Subscriu! Și la o anumita parte din ceea ce ai zis in postul anterior (nimeni nu are dreptul sa considere ca stomacul lui e mai sensibil decat al altora). Sta dracului acasa cine își permite, la mine a fost adusă una cu bubat pe ea sa faca ceva ce nu se pricepea nimeni sa faca. Si hai să o zic până la capăt, că tot am timp, mergeți pe principiul Rodicai, să fie câți mai multi trantori, plătiți regeste, din banii vostri, ai contribuabililor,  3, 5, 10,  fără numar, care se prefac că muncesc sau muncesc puțin și fac munca unui singur om eficient. Si asta se întâmplă și in marile corporații private, nu numai la stat. Nu, nimeni nu ar trebui sa fie de neinlocuit si nimeni nu ar trebui sa fie abuzat, dar nici trantori platiti regeste, din banii fraierilor, fireste, nu ar trebui sa existe. Daca tot vreti sa mearga Romania mai bine. Nu rezisti, treci frate la sapa! Nu rezisti nici acolo? Iesi din peisaj! Stai acasa! Dar pe banii tai. Ce zici, garg?

În teorie sună bine, dar românia nu funcționează pe principii capitaliste, așa că n-o să stea nimeni acasă pe banii lui, atâta timp cât are "spate" să stea pe banii noștri.

 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 2 ore, Motorină a spus:

Aproape jumatate?

Daca intram in aia 55% sa vedem cat TVA platim la orice, accize, impozite pe bunuri...

Ai dreptate, eu ziceam de banii grămadă pe care îi plătesc în fiecare lună la bugetul sulii.

De fiecare dată când dau drumul la plată, îmi vine să urlu de draci, pentru că sunt banii mei munciți pe care îi dau de pomană unor neisprăviți care urmează să-i toace pe sporuri de ecran, sporuri de stres, tichete de vacanță și pensii speciale.

Să-și ia din pensiile speciale numai lumânări și pastile, băga-le-aș un par în cur.

  • Like 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 30 minute, Rodica` a spus:

Nici la privat nici la stat nu se da un scuipat pe angajat. Asa ca eu ma păzesc cum pot. Am trimis acasă pe una nevaccinata, netestata și cu tuse de se zguduie biroul. Ca ea are de lucru. Sa ma lase cu lucrul ei ca nu sufăr zilnic cu masca FFP2 pe nas 10 ore ca are ea de lucru. 

Ce nu pricepi tu, si multi ca tine, e ca eu nu am nimic, lucru dovedit si de testul pcr, nu tuseam, nu baseam, nu imi curgeau mucii, iar aia vaccinati cu mască ori ba, cad pe capete, ei tusesc, le curg ochii, mucii etc., nevax daca mai sunt 0,2%, restul sunt full sau aproape full vax.

Si te contrazic, dau bani pe tine daca esti pila cuiva, nepoata, fiica, sotia, amanta (iti desfaci cracii larg, daca iti permite si fizicul si esti taratura, normal, ai un loc caldut asigurat, iti poti plimba bretonul) etc.

Acum 12 minute, gargbird a spus:

În teorie sună bine, dar românia nu funcționează pe principii capitaliste, așa că n-o să stea nimeni acasă pe banii lui, atâta timp cât are "spate" să stea pe banii noștri.

 

Vezi? Asa e.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 10 minute, gargbird a spus:

Ai dreptate, eu ziceam de banii grămadă pe care îi plătesc în fiecare lună la bugetul sulii.

De fiecare dată când dau drumul la plată, îmi vine să urlu de draci, pentru că sunt banii mei munciți pe care îi dau de pomană unor neisprăviți care urmează să-i toace pe sporuri de ecran, sporuri de stres, tichete de vacanță și pensii speciale.

Să-și ia din pensiile speciale numai lumânări și pastile, băga-le-aș un par în cur.

De aia e "bine" sa nu fiscalizezi tot. As fi mers pe nimic, dar peste 50 de ani vreau si eu pensie... :laugh:

 

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 10 minute, gargbird a spus:

Ai dreptate, eu ziceam de banii grămadă pe care îi plătesc în fiecare lună la bugetul sulii.

De fiecare dată când dau drumul la plată, îmi vine să urlu de draci, pentru că sunt banii mei munciți pe care îi dau de pomană unor neisprăviți care urmează să-i toace pe sporuri de ecran, sporuri de stres, tichete de vacanță și pensii speciale.

Să-și ia din pensiile speciale numai lumânări și pastile, băga-le-aș un par în cur.

Baga si spor de covid, 85%. :))) Stii câte institutii au beneficiat de el? Nu, nu ma refer la spitale, ca acolo il iau doar aia de la infectioase. Nici alora nu le-as fi dat nimicuta. Nu mai comentez de ce, o sa imi dai dreptate cu timpul, acum zi doar ca-s nebuna si conspirationista si punem cruce pe partea asta de subiect. :)

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×