Sari la conținut
Forum Roportal
Mallorca

Nesimtirea oamenilor politici

Postări Recomandate

Va mai amintiti din cartile de istorie ce faceau haiducii in Tarile Romane acum 2-3-400 de ani? Ei bine, ACUM avem nevoie de niste haiduci moderni, adaptati secolului XXI... :flowers:

 

Un Robin Hood al secolului XXI ? :friends:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Un Robin Hood al secolului XXI ? :flowers:

Da, de ce nu? Acum cativa ani de zile chiar a existat un personaj similar in Germania, in persoana unui mic manager al unei companii bancare f binecunoscute acolo. Acel functionar sustragea anumite sume de pe cardurile unor oameni de afaceri ff prosperi, clienti ai acelei banci, dar personaje obscure si dubioase in rest. Doar ca, asa cum s-a dovedit si in urma anchetelor, peste 75% din acei bani au fost transferati electronic in conturile unor oameni nevoiasi si cu cazier curat! Doar o mica parte din acesti bani sustrasi "si-a facut si el parte" fapt pt care, din cate imi amintesc a fost sanctionat dar cu o pedeapsa sub minimul admis de legea penala germana pt infractiunile de furt calificat, delapidare si uz de fals. Desi, initial s-a dorit pedepsirea lui la modul cel mai strict posibil, totusi, la presiunile presei si a foarte multor cetateni germani, autoritatile au facut o exceptie, cetateanul respecitv fiind, din cate imi amintesc si invitat la cateva televiziuni foarte audiate pe la nemtzi. Chiar imi pare rau ca nu-mi amintesc numele neamtzului. :friends:

 

Pe cand si la noi un asemenea Robin Hood informatizat?

Editat de e-X-plorer

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da, am auzit de acest neamt. :friends:

Sincer, tin minte ca parca anul trecut, niste parlamentari in frunte cu Mona Musca au facut un fel de experiment. Au adunat 2 salarii minime pe economie a doi soti cu un copil, plus alocatia copilului (parca in total erau vreo opt milioane, daca mai tin eu bine minte :friends: ) si au calculat tot ceea ce este de platit/cumparat intr-o luna de zile.

 

Concluzia: cu acesti bani nu se poate trai o luna de zile!

 

Masurile? Eu nici pana in ziua de azi nu le-am vazut. :flowers:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu parca am vazut-o pe Mona Musca ca isi lua masurile intr-o emisiune TV.

 

Eu cred ca am pierdut emisiunea aia... :flowers:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

in primul rand ideea cu o miscare organizata gen gherila,grupare terorista sau haiducie cade......este imposibil de aplicat.

in al 2 lea rand....cu riscul de a jigni...90% dintre romanii au furat ,fiecare cum a putut,iar daca ar fii avut inteligenta si resursele pt a deveni parlamentari...ar fii furat ''la greu''.

deci pana la urma ramane sa fii sinucigas,si chiar si asa nu ai sanse sa reusesti,deoarece paza este foarte buna,asigurata inclusiv[pana acum] de soldatii in termen....vrea cineva,in incercarea de a pedepsi un parlamentar,sa ucida un copil????autoritatea se ascunde in spatele oamenilor..iar in spatele autoritatilor... coruptia.

singura solutie este sa te poti apropia de el si neanarmat sa poti ucide,si sa nu tremuri de emotie la ce urmeaza sa faci...doar sa o faci.si cum nu sunt prea multe persoane de genul asta...parlamentarii vor sta linistiti,iar ei stiu aceasta situatie...si vor rade in nas oricarui individ care doreste dreptate.

sorry ca va dezamagesc :flowers:

Editat de blackkkarma_83

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

nu ne dezamagesti inca :cry: optiunea aia a ta, de ucidere, este intr-adevar cam indepartata de scopul initial al topicului!! eu ziceam doar de a le speria pe aceste figurine numite parlamentari, de a ii face sa priceapa ca nu sunt alesi doar pentru a fi marionete. prin orice metode.

nu-mi place sa ma ascund dupa deget si sa spun ca "toti au furat" si altele de genul asta. Pentru ca ma raportez la mine :cry: nu spun ca sunt sfant, si eu am dat spaga cand a fost nevoie..dar asta a trecut. Eu vorbesc aici de marea coruptie.

Cand vezi ca ai la conducere pe careva capabil, si care face efort sa te ajute (helping you to help yourself), altfel iti pui problema daca merita sa fii si tu corupt, ca persoana mica. Si peste granota se fura, si la strainezi sunt probleme, dar diferenta intre ei si noi este de atitudine. Minerii au fost destepti si au iesit in strada; profesorii la fel; am avut si fakeri, ca cei de la metrou. Dar asta e tot :yahoo: ce putem face? In secunda cand orice angrenaj al sistemului se defecteaza, tot sistemul cade - si grevele au demonstrat-o cu succes. Dar eu plecasem de la intrebarea daca violenta impotriva politicienilor (si prin extenso: al marilor corupti) este benefica.

 

De exemplu :P : Cine va ridica primul piatra sa arunce in vinovatii afacerii fregatelor?? Sa va vad.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

intai trebuie sa-i cunosti....iar ce scrie-n presa nu inseamna adevarul[asta pt a cita un clasic al roportalului-''harald'']....apoi chiar daca i-ai cunoaste....trebuie sa poti,ceea ce-i alta problema.

si gandeste-te la consecinte,uneori nu merita :yahoo:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
intai trebuie sa-i cunosti [...] apoi chiar daca i-ai cunoaste....trebuie sa poti, ceea ce-i alta problema.

si gandeste-te la consecinte, uneori nu merita :yahoo:

 

Depinde despre ce consecinte e vorba.

 

Dacă e vorba despre consecintele suportate de propria persoană, uneori merită. Pe vremea lui Ceausescu, lucrurile ajunsesera

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×