Sari la conținut
Forum Roportal
Rayn

A fost sau nu război în Ucraina?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

7 minutes ago, Vriies said:

Corect, cum spuneam și eu. Numărul școlilor a scăzut, din nefericire, în ultimii ani. 

Bun. Mi-ai dat dreptate, deci, că majoritatea covârșitoare a religiilor sunt expresia vanității umane.

În legătură cu budismul, te înșeli. Nu sunt budist, ca să stabilim din start, însă având în vedere răspunsul tău, cu reîncarnarea în șoricel, pentru mine este evident că nu prea te-ai străduit să înțelegi ce este budismul și ce vrea el. :biggrin:

Budhismul are aceleasi precepte morale ca si crestinismul. Insa daca budhismul avea profetii, sa stii ca mi-ar fi atras atentia.:biggrin:

Gandeste-te ca ne apropiem de vremea cand toti oamenii vor fi infranti (ca sa nu se faleasca nimeni - zice Pavel) doar ca cei imorali mult mai repede (zice karma). Gata, ma duc sa-mi fac sepucu ca un bun budhist care s-a pocait.

Editat de Avalon73

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
36 minutes ago, Avalon73 said:

Budhismul are aceleasi precepte morale ca si crestinismul. Insa daca budhismul avea profetii, sa stii ca mi-ar fi atras atentia.:biggrin:

Gandeste-te ca ne apropiem de vremea cand toti oamenii vor fi infranti (ca sa nu se faleasca nimeni - zice Pavel) doar ca cei imorali mult mai repede (zice karma). Gata, ma duc sa-mi fac sepucu ca un bun budhist care s-a pocait.

Nu există așa ceva ca „să-ți faci seppuku ca un bun budist care s-a pocăit”. Tu aici amesteci niște chestii despre care nu ai prea mult habar. Religia tradițională a Japoniei este șintoismul. Prin secolul al șaselea pătrunde într-adevăr budismul, care avea să coexiste cu șintoismul. Seppuku este metoda onorabilă de a-ți lua viața, practicată de clasa samurailor din Japonia. N-are treabă cu esența budismului. 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
6 hours ago, Vriies said:

Nu există așa ceva ca „să-ți faci seppuku ca un bun budist care s-a pocăit”. Tu aici amesteci niște chestii despre care nu ai prea mult habar. Religia tradițională a Japoniei este șintoismul. Prin secolul al șaselea pătrunde într-adevăr budismul, care avea să coexiste cu șintoismul. Seppuku este metoda onorabilă de a-ți lua viața, practicată de clasa samurailor din Japonia. N-are treabă cu esența budismului. 

Le-am amestecat ca sa fiu ironic.

Nu te poti căi și corecta (care este sensul pocăinței) numai prin budhism care nu ofera și o motivație, care se găsește doar în creștinism. Faptul ca preoții creștinilor sunt așa cum sunt (ca sa nu zic de lideri care și-au aservit clericul) asta nu inseamna ca budhismul a fost mai eficient in corectie. Dupa cum s-a vazut, datorita crestinilor Japonia si-a deschis granitile spre comert si tehnologie, crestinii americani i-au imbogatit pe chinezi, India se zbate in saracie inca.

Deci, Dumnezeu se spune ca da Imparatia lumii cui voiește, și spre finalul resurselor si spartul targului a dat-o anglo-saxonilor (germanicilor) prin SUA. Lucru pe care acum, ca sa revin ON TOPIC, Putin si BRICS-ul vor sa-l rastoarne. Profetiile crestine ne spun insa ca toate incercarile lor vor esua la Armaghedon, unde oamenii razvratiti impotriva Lui si a poporului lui (evreii), vor avea un final groaznic.

 

440749419_499828449037783_6482222749100517403_n.jpg

Editat de Avalon73
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 8 ore, Avalon73 a spus:

In ortodoxia rusă și românească ca și in islam - NO ONE IS LEFT BEHIND !!! (aparent OFF TOPIC) 

438145301_403716022638012_5710965794676350951_n.jpg

Gigi Becali, gest incredibil de Paște.   Pentru ce a donat 25.000.000 de euro???  "Visul din fiecare sezon al lui Gigi Becali de a fi campion de Paște s-a împlinit în 2024. Iar acest lucru îl face mâdru pe omul care nu se uită la bani atunci când vine vorba despre donații destinate unor lăcașe de cult sau în vederea ridicării altora noi."

*Marele religios arunca banul in gunoi la popi, dar la copiii saraci n-ar da nimic.  Sa nu creada ca RAI-ul se deschide pentru el.*

 

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
16 hours ago, The Unknown said:

*Marele religios arunca banul in gunoi la popi, dar la copiii saraci n-ar da nimic.  Sa nu creada ca RAI-ul se deschide pentru el.*

 

 

Am discutat cu cei ce sunt implicati in acest proces al slavei deșarte, ei spun ritos ca parintii acelor copii saraci sunt de vina pentru starea materiala deplorabila a propriilor lor copii, pentru ca sunt lenesi, nu i-a dus capul, pt ca consuma alcool, etc. 

Editat de Avalon73

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
On 5/7/2024 at 8:46 AM, The Unknown said:

Gigi Becali, gest incredibil de Paște.   Pentru ce a donat 25.000.000 de euro??? .....

*Marele religios arunca banul in gunoi la popi, dar la copiii saraci n-ar da nimic.  Sa nu creada ca RAI-ul se deschide pentru el.*

 

sunt banii lui, face ce vrea cu ei....

pe cand nenorocitii astia de guvernanti fac ce vor cu banii poporului

au cumparat vaccinuri criminale, iar acum cheltuie alti bani ca sa le distruga

tot asa cum aceeasi nenorociti tradatori de guvernanti vor sa doneze ucrainei, ""la ordin"",  singura instalatie antiracheta cu status functional

asta dupa ce occidentalii ne-au cerut, pentru intrarea in nato, renuntarea la sistemele antirachete precedente

 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×