Sari la conținut
Forum Roportal
Rayn

A fost sau nu război în Ucraina?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

4 minutes ago, Vriies said:

Aici cred că exagerezi, punând pe tapet niște date care nu știu  cât sunt reale, mă refer la numărul de școli. N-am văzut o statistică a școlilor din România, însă evident că situația din învățământul românesc, este una departe de a fi satisfăcătoare. Sigur că orice om conștient ar vrea mai multe școli.

Într-un articol din Ziarul Financiar, din 2020, se spunea: „Într-o ţară cu 14.000 localităţi, dintre care doar 319 sunt oraşe, restul sunt comune şi sate, au mai rămas cel mult 21.000 şcoli,”

Pe edupedu ni se spune că :

„În anul școlar 2021-2022 au fost 16.627 de școli și grădinițe cu personalitate juridică și structuri arondate, potrivit Raportului privind starea învățământului preuniversitar 2022. Dintre acestea, 10.896 sunt structuri arondate. *Structuri Arondate (AR) – sunt locații ale unităților de învățământ cu personalitate juridică, denumite în lege unități de învățământ fără personalitate juridică.”

 

 

Du-te prin sate cu 100-200 de case maxim, sa vezi cum arata scoala (vai si amar) si cum arata biserica. Ca sa nu mai mentionez ca din acei copii nu iese nimic decat viitori alcoolici si mai nou drogati. 

Ce conteaza statistica, esenta e in acele poze care izbesc privirea prin contrast. 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
4 minutes ago, Vriies said:

Aici cred că exagerezi, punând pe tapet niște date care nu știu  cât sunt reale, mă refer la numărul de școli. N-am văzut o statistică a școlilor din România, însă evident că situația din învățământul românesc, este una departe de a fi satisfăcătoare. Sigur că orice om conștient ar vrea mai multe școli.

Într-un articol din Ziarul Financiar, din 2020, se spunea: „Într-o ţară cu 14.000 localităţi, dintre care doar 319 sunt oraşe, restul sunt comune şi sate, au mai rămas cel mult 21.000 şcoli,”

Pe edupedu ni se spune că :

„În anul școlar 2021-2022 au fost 16.627 de școli și grădinițe cu personalitate juridică și structuri arondate, potrivit Raportului privind starea învățământului preuniversitar 2022. Dintre acestea, 10.896 sunt structuri arondate. *Structuri Arondate (AR) – sunt locații ale unităților de învățământ cu personalitate juridică, denumite în lege unități de învățământ fără personalitate juridică.”

 

 

Du-te prin sate cu 100-200 de case maxim, sa vezi cum arata scoala (vai si amar) si cum arata biserica. Ca sa nu mai mentionez ca din acei copii nu iese nimic decat viitori alcoolici si mai nou drogati. 

Ce conteaza statistica, esenta e in acele poze care izbesc privirea prin contrast. 

1 minute ago, Vriies said:

He, dacă o luăm așa... iudaismul, islamismul, hinduiusmul etc., n-ar fi tot „boli ale vanității”? 

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
12 minutes ago, Vriies said:

He, dacă o luăm așa... iudaismul, islamismul, hinduiusmul etc., n-ar fi tot „boli ale vanității”? 

Ba, sunt, prin sinagogi si temple.

(crestinismul), adica Isus a dat un raspuns bogatului ajuns în Iad care voia ca cineva din morți sa fie inviat și trimis sa-i avertizeze frații sa nu ajunga si ei acolo: îi au pe Moise și pe proroci! Sa asculte de ei!

Acum vin si intreb, unde a zis Moise (Iudaismul), sau Isus (Crestinismul), oamenilor, sa cladeasca cladiri mari spre pomenirea numelui lor si al apostolilor? A fost decizia oamenilor. In afara de templul din Ierusalim, Dumnezeu nu a mai zis nimanui sa faca cladiri care sa imite organizarea acelui templu, cum o fac bisericile crestine.

Dar nu-i bai, ca Dumnezeu zice ca-si arata judecatile Lui prin sabie, ciuma si dezastre. Ca supravietuitorii sa invete din greseli.

Este predictibil de pe acum de ce ultima batalie dintre om si Dummnezeu (evrei) va fi la Armaghedon, pentru ca ei, evreii, vor fi ultimul bastion al Legii.

Si acum sa revenim la topic.

Sa nu se supere putinienii. Estimez ca sfarsitul lor si nu numai va fi acolo, in jurul lui 2033. Adica in campia orasului Meghido.

Parca au mai vrut asta toamna dupa 7 octombrie sa se intalneasca acolo (Rusia, China, Iran), sa salveze adeptii lui Muhamad predofilul si talharul.

Editat de Avalon73

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am vorbit aici cu directori de scoli din Sighet care mi-au spus multe noutati si se mirau ca eu cunosteam pe toti profesorii despre care-mi vorbeau

si avem si alte povesti legate de ei.   Erau 12 scoli generale la Sighet in 1968, eram copiii foarte multi, din fiecare nivel erau 4 clase @ 40 de copiii

del putin, A, B, C, D.   In clasele A, erau copiii elitilor exclusiv, doctori, profesori, avocati, politisti, calai in puscarii, militari cu rang inalt, etc. 

Clasa B era sectia Maghiara, dar al membrilori de PCR copiii erau acolo aliniati care nu vorbeau nici cu mine desi stiam maghiara mai bine ca ei!!!

Clasa C era ocupat de copiii meseriasilor de zugravi, zidari, croitori, ochelaristi, soferi de autobuze, conducatori de trenuri si TAXI, iar clasa D era cu

restul nedoritilor ca mine: - anti COMMUNISTI, Tigani,  Evrei, Ukrainieni, Tarani locali cu miros de oaie si balegar, al Kurvelor fara tata, divortati, etc.

Foarte educativ era, erau concentrati sa persecute pe cei ca mine prin orice metoda sa ma distruga, dar ei au muri deja demult, nu eu!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
3 minutes ago, Avalon73 said:

Du-te prin sate cu 100-200 de case maxim, sa vezi cum arata scoala (vai si amar) si cum arata biserica. Ca sa nu mai mentionez ca din acei copii nu iese nimic decat viitori alcoolici si mai nou drogati. 

Ce conteaza statistica, esenta e in acele poze care izbesc privirea prin contrast. 

 

Nu a zis nimeni că acele școli ar arăta bine, dimpotrivă. Toți suntem de acord că școlile ar trebui să arate mult mai bine. Însă ideea era că sunt mai multe școli decât 4 700.

Iar dacă unii evrei consideră că, el, creștinismul, ar fi o boală a vanității, cu siguranță că și iudaismul ar fi tot pe acolo. 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
10 minutes ago, Avalon73 said:

 

Si acum sa revenim la topic.

Sa nu se supere putinienii. Estimez ca sfarsitul lor si nu numai va fi acolo, in jurul lui 2033. Adica in campia orasului Meghido.

Parca au mai vrut asta toamna dupa 7 octombrie sa se intalneasca acolo (Rusia, China, Iran), sa salveze adeptii lui Muhamad predofilul si talharul.

Nu știu când va fi sfârșitul lor, că nu sunt profet. Însă aș estima că putineii de pe acest forum vor veni cât de curând cu „argumentele” lor. :biggrin:

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ceea ce este un fapt real ca religiosii doar graiesc aiurea, prevad viitorul altora, insa ei NU lupta!!!

Angajeaza pe altii sa lupte pentru ei, care nu vor sa puna mana pe arme, predictiile lor n-au nici o valoare

decat de intimidare al naivilor care le-ar crede!!! 

Editat de The Unknown
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
26 minutes ago, Vriies said:

Nu a zis nimeni că acele școli ar arăta bine, dimpotrivă. Toți suntem de acord că școlile ar trebui să arate mult mai bine. Însă ideea era că sunt mai multe școli decât 4 700.

Iar dacă unii evrei consideră că, el, creștinismul, ar fi o boală a vanității, cu siguranță că și iudaismul ar fi tot pe acolo. 

Nu stiu cate scoli sunt. Acum 40-50 de ani fiecare sat avea scoala lui primara. Acum, o comuna sa zicem cu 12-14 sate, mai are doar o scoala centrala, satele sunt depopulate.

Moise a lasat Legea. Isus a lasat Legea si iertarea pacatelor prin credinta. Budhismul a lasat speranta reincarnarii in soricei. 

Religiile insa daaa, religiile si sectele sunt expresia vanitatii umane. S-au imbogatit multi din bani literalmente cazuti din cer.

Editat de Avalon73
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
7 minutes ago, Vriies said:

Nu știu când va fi sfârșitul lor, că nu sunt profet. Însă aș estima că putineii de pe acest forum vor veni cât de curând cu „argumentele” lor. :biggrin:

pe spusele profetilor (si pe estimarile ecologistilor) ma bazez si eu, nu pe ale popilor care bat din poarta in poarta dupa bani cu o cruce in mana :biggrin:

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
3 minutes ago, Avalon73 said:

Nu stiu cate scoli sunt. Acum 40-50 de ani fiecare sat avea scoala lui primara. Acum, o comuna sa zicem cu 12-14 sate, mai are doar o scoala centrala, satele sunt depopulate.

Moise a lasat Legea. Isus a lasat Legea si iertarea pacatelor prin credinta. Budhismul a lasat speranta reincarnarii in soricei. 

Religiile insa daaa, religiile si sectele sunt expresia vanitatii umane. S-au imbogatit multi din bani cazuti literalmente cazuti din cer.

Corect, cum spuneam și eu. Numărul școlilor a scăzut, din nefericire, în ultimii ani. 

Bun. Mi-ai dat dreptate, deci, că majoritatea covârșitoare a religiilor sunt expresia vanității umane.

În legătură cu budismul, te înșeli. Nu sunt budist, ca să stabilim din start, însă având în vedere răspunsul tău, cu reîncarnarea în șoricel, pentru mine este evident că nu prea te-ai străduit să înțelegi ce este budismul și ce vrea el. :biggrin:

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×