Sari la conținut
Forum Roportal
ciuboda

Reincarnare, karma

Credeti in reincanare si karma?  

153 membri au votat

  1. 1. Credeti in reincanare si karma?

    • DA
      124
    • NU
      55


Postări Recomandate

Ar fi o problema cu "incalcarea legilor divine": nu toti oamenii gindesc la fel, nu toti se supun acelorlasi legi. In plus, acum 200 de ani in America sclavia era un mod normal de viata, iar acum acel lucru e considerat rau. Crezi ca proprietarii de sclavi au pacatuit cumva?

 

Pentru cine era un mod normal de viata? Pentru stapani probabil...nu pentru sclavi. Si sa nu comparam sclavia din America de Nord cu sclavia din antichitate. Sunt lucruri total diferite.

 

Dar este un mod de a gindi foarte diferit de al nostru. Ceea ce unora dintre ei li se parea bun, corect, normal, noua ni se pare foarte straniu sau chiar rau, malefic.

 

Pacatuire este un termen care nu prea are legatura cu caarma, este mult prea religios. Implica raportarea la un anumit standard, la o anumita moralitate.
Dar este o cale prin care actiunile se pot intoarce impotriva ta, o portita deschisa acestei actiuni.

 

Legea caarmei nu are de a face cu morala ci potrivit ei: ori actiune realizata de tine se va rasfrange tot asupra ta.

 

Ai dreptate. Insa cine realizeaza aceasta "oglindire" a actiunilor (adica le va rasfringe asupra celor care le-au initiat)? Ei insisi? Ceilalti? Vreun zeu sau altul?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca as sti eu cine sau ce aplica aceasta lege a caarmei nu cred ca as mai fi pe aici... :dee ...pe pamant... :winca:

Parerea mea este ca noi nu suntem capabili a intelege mai mult decat conditia noastra umana ne permite. Atat timp intreaga noastra viata este in mare parte materiala si se raporteaza la notiuni ca spatiu fizic si timp nu cred ca vom reusi sa accedem la cunostiinte mai evoluate.

Din acest motiv scopul oricaror tehnici, metode spirituale (sau cum vrei sa le spui) este de a transcende materialul si a ne purifica mintea si spiritul.

Indiferent daca practici yoga, zen, arte martiale sau esti un om religios si ai un anumit crez pana la urma scopul este acelasi.

Fiecare este liber sa-si aleaga calea!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Daca as sti eu cine sau ce aplica aceasta lege a caarmei nu cred ca as mai fi pe aici... :dee ...pe pamant...  :winca:
Bine zis. ::): :pee :winca:

 

Parerea mea este ca noi nu suntem capabili a intelege mai mult decat conditia noastra umana ne permite. Atat timp intreaga noastra viata este in mare parte materiala si se raporteaza la notiuni ca spatiu fizic si timp nu cred ca vom reusi sa accedem la cunostiinte mai evoluate.

 

Nu sint complet de acord cu asta. Unul dintre motivele pentru care sintem aici este sa trecem peste partea materiala si sa cautam sa accedem la informatii care acum nu ne sint accesibile.

 

Din acest motiv scopul oricaror tehnici, metode spirituale (sau cum vrei sa le spui) este de a transcende materialul si a ne purifica mintea si spiritul.

Indiferent daca practici yoga, zen, arte martiale sau esti un om religios si ai un anumit crez pana la urma scopul este acelasi.  

Fiecare este liber sa-si aleaga calea!

 

Corect.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Parerea mea este ca noi nu suntem capabili a intelege mai mult decat conditia noastra umana ne permite. Atat timp intreaga noastra viata este in mare parte materiala si se raporteaza la notiuni ca spatiu fizic si timp nu cred ca vom reusi sa accedem la cunostiinte mai evoluate.

 

Nu sint complet de acord cu asta. Unul dintre motivele pentru care sintem aici este sa trecem peste partea materiala si sa cautam sa accedem la informatii care acum nu ne sint accesibile.

 

 

Ai dreptate. Nu uita ca am scris "Atat timp...". Nu am spus ca nu este posibila accederea la aceste cunostiinte si informatii in aceasta viata.

 

Am gasit si noi un lucru pentru care suntem de acord amandoi! ::): :dee

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ai dreptate. Nu uita ca am scris "Atat timp...". Nu am spus ca nu este posibila accederea la aceste cunostiinte si informatii in aceasta viata.

 

Am gasit si noi un lucru pentru care suntem de acord amandoi!  ::):  :de

 

Sint sigur ca sint si alte asemenea lucruri. ::): :dee

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Iertati mata care isi vara codita unde nu prea ii fierbe oala?! Stiu ca sunt off-topic, dar rar vezi 2 Sensei cazand de acord dupa o disputa atat de apriga!!! Vedeti numai sa nu va loviti (cand cadeti...).

 

 

On-topic: pana la urma urmei sa pricep ca prin caarma intlegeti principiul universal valabil in fizica - al actiunii & reactiunii (citat: "ce faci se rasfrange asupra ta")?? Sau mai mult decat atat?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Iertati mata care isi vara codita unde nu prea ii fierbe oala?! Stiu ca sunt off-topic, dar rar vezi 2 Sensei cazand de acord dupa o disputa atat de apriga!!! Vedeti numai sa nu va loviti (cand cadeti...).

 

 

On-topic: pana la urma urmei sa pricep ca prin caarma intlegeti principiul universal valabil in fizica - al actiunii & reactiunii (citat: "ce faci se rasfrange asupra ta")?? Sau mai mult decat atat?

 

E mai mult decit atit.

 

PS Asculta, turcoaico, cind iti schimbi prefixul cu cel romanesc?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Off-topic

Cand ma lamuresti tu, dan-marius, care prefix trebuie sa mi-la schimb.

Edit: stiu: .tca vine de la insulele Tocaelau, nu de la Turcaey :)...

 

On-topic - Atunci pentru cunostintele mele, poti sa definesti mai precis caarma?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Off-topic

Cand ma lamuresti tu, dan-marius, care prefix trebuie sa mi-la schimb.

Edit: stiu: .tca vine de la insulele Tocaelau, nu de la Turcaey :)...

 

On-topic - Atunci pentru cunostintele mele, poti sa definesti mai precis caarma?

 

O discutie purtata cu cei din jur pe parcursul a mai multor vieti.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×