Sari la conținut
Forum Roportal
ciuboda

Reincarnare, karma

Credeti in reincanare si karma?  

153 membri au votat

  1. 1. Credeti in reincanare si karma?

    • DA
      124
    • NU
      55


Postări Recomandate

Nu v-ati pus niciodata intrebarea ca atat timp cat nu exista dovezi, toate aceste teorii sa fie doar rodul imaginatiei bogate a unor oameni ?

 

Ai dreptate, pina si faptul ca nu exista dovezi este rodul imaginatiei celor care nu cunosc dovezile. ::x:

 

Sa inteleg de aici ca tu sustii ca sunt dovezi ? :socca:

Detalii.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Universul pare sa nu fie tridimensional. Iar structura pe parti pare desueta. Din acest motiv, modelul Aquarium nu este potrivit! Cercetarile asupra anizotropiei microundelor (MAP) pune in lumina anumite aspecte ale rugozitatii universului timpuriu. Cum interpretam aceste rugozitati care par mici valuriri cuantice? Valuririle cuantice ne povestesc un lucru straniu: universul nu este structurat ca o mobila sau ca o bicilceta dar nici ca o fictiune Fantasy sau un fictional Science Fiction!

 

 

 

Acvariu? Principiul lumilor incluse? Planuri subtile? Poti nuanta? Si incearca sa iesi din arestuirea Principiului mai sus enuntat ca te duci intr-o directie gresita.

::x:  

 

Tot universul asta tridimensional este doar o mica parte a unuia mai mare in care (foarte probabil) spatiul nu se mai regaseste asa cum il stim noi. Entitatile care locuiesc in universul cel mare au nevoie de o anume forma fizica pentru a interactiona cu elementele interioare din portiunea de univers in care ne regasim. Cu alte cuvinte, sintem asemenea pestilor dintr-un acvariu.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Vad ca discutiile sunt foarte aprinse. Eu am votat cu "nu" exista caarma si asta e parerea mea. Cred ca asta e singura viata pe care o avem si ar fi cazul sa o traim CAT mai bine putem :x

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Sa inteleg de aici ca tu sustii ca sunt dovezi? Detalii.

 

Poti sa intelegi ce vrei, dar ceea ce cred eu ca se intelege din ce am spus este ca, daca nu ai dovezile la indemina cind cercetezi ceva, asta nu inseamna obligatoriu ca ele nu exista. Trebuie doar sa le cauti... Unii au obosit cautindu-le, sau le cauta aiurea, si atunci imaginatia lor a decis ca nu exista dovezi. Totusi, simplul fapt ca esti in cautarea unui lucru spune deja ca acel lucru exista.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vad ca discutiile sunt foarte aprinse. Eu am votat cu "nu" exista caarma si asta e parerea mea. Cred ca asta e singura viata pe care o avem si ar fi cazul sa o traim CAT mai bine putem :x

 

Modul in care ne traim viata conteaza si nu daca crezi in legea caarmei. Ea actioneaza fara a fi nevoie sa crezi in ea. O poti respinge sau o poti ignora.

Daca tu consideri ca aceasta este singura viata atunci foarte bine! Important este ceea ce faci cu ea si modul in care traiesti.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Aiurea, de ce?

Multumesc, scuze de interventie.

:x

 

Sa inteleg de aici ca tu sustii ca sunt dovezi? Detalii.

 

Poti sa intelegi ce vrei, dar ceea ce cred eu ca se intelege din ce am spus este ca, daca nu ai dovezile la indemina cind cercetezi ceva, asta nu inseamna obligatoriu ca ele nu exista. Trebuie doar sa le cauti... Unii au obosit cautindu-le, sau le cauta aiurea, si atunci imaginatia lor a decis ca nu exista dovezi. Totusi, simplul fapt ca esti in cautarea unui lucru spune deja ca acel lucru exista.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Aiurea, de ce?

 

Unii au obosit cautindu-le, sau le cauta aiurea, si atunci imaginatia lor a decis ca nu exista dovezi.

 

 

Aiurea, in sensul ca le cauta in alta parte decit ar trebui, pe cai care nu duc la ceea ce cauta, sau ii poarta prin multe ocolisuri.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca nu ar exista reincarnarea si legea caarmei atunci ce logica ar avea viata?Unde ar fi echitatea?De ce un om sa se nasca in niste conditii ce niciodata nu-i vor aduce decat suferinta ,pe cand altii se nasc intr-un mediu ce le va permite oarecum sa gaseasca fericirea.De ce mor copii de cancer?De ce se nasc oameni cu o spiritualitate foarte dezvoltata?

Se pare ca toate aceste diferente nu au nici o legatura cu mediul in care traim sau codul genetic.

 

Daca am pune in discutie reincarnarea,atunci mi se pare normal ca cel ce in alta viata a incalcat legile Divine ,in aceasta viata sa suporte consecintele (pana va invata ca ceea ce a facut nu e bine).

Scopul nostru este acela de a cunoste Universul si toate legile sale.Viata este scoala noastra,iar daca nu ne facem temele cum trebuie vom primi un 4. :socca:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Daca nu ar exista reincarnarea si legea caarmei atunci ce logica ar avea viata?Unde ar fi echitatea?De ce un om sa se nasca in niste conditii ce niciodata nu-i  vor aduce decat suferinta ,pe cand altii se nasc intr-un mediu ce le va permite oarecum sa gaseasca  fericirea.De ce mor copii de cancer?De ce se nasc oameni cu o spiritualitate foarte dezvoltata?

Se pare ca toate aceste diferente nu au nici o legatura cu mediul in care traim sau codul genetic.

 

Daca am pune in discutie reincarnarea,atunci mi se pare normal ca cel ce in alta viata a incalcat legile Divine ,in aceasta viata sa suporte consecintele (pana va invata ca ceea ce a facut nu e bine).

Scopul nostru este acela de a cunoste Universul si toate legile sale.Viata este scoala noastra,iar daca nu ne facem temele cum trebuie vom primi un 4. :socca:

 

Ar fi o problema cu "incalcarea legilor divine": nu toti oamenii gindesc la fel, nu toti se supun acelorlasi legi. In plus, acum 200 de ani in America sclavia era un mod normal de viata, iar acum acel lucru e considerat rau. Crezi ca proprietarii de sclavi au pacatuit cumva?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ar fi o problema cu "incalcarea legilor divine": nu toti oamenii gindesc la fel, nu toti se supun acelorlasi legi. In plus, acum 200 de ani in America sclavia era un mod normal de viata, iar acum acel lucru e considerat rau. Crezi ca proprietarii de sclavi au pacatuit cumva?

 

Pentru cine era un mod normal de viata? Pentru stapani probabil...nu pentru sclavi. Si sa nu comparam sclavia din America de Nord cu sclavia din antichitate. Sunt lucruri total diferite.

Pacatuire este un termen care nu prea are legatura cu caarma, este mult prea religios. Implica raportarea la un anumit standard, la o anumita moralitate.

Legea caarmei nu are de a face cu morala ci potrivit ei: ori actiune realizata de tine se va rasfrange tot asupra ta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×