Sari la conținut
Forum Roportal
NicolaeT

Conteaza trecutul fetelor ?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

12 minutes ago, Vriies said:

He, he, marfă asta!

I-auziți Stu și King! Mai că v-a făcut să făcut să vă îndoiți, măcar oleacă, de stoicismul în sine. :smile:

Aaaaa, nu. Cu atat mai putin de stoicismul in sine :smile:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

și ca să încerc ți io un răspuns, așa, rapid, la întrebarea din capul topicului...

da, contează trecutul și în cazul fetelor și în cazul băieților. 

însă mai important e prezentul!...

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Conteaza si nu conteaza in aceeasi masura. Doar timpul e o idee in constiinta, o qualie....................

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Just now, King1 said:

Conteaza si nu conteaza in aceeasi masura. Doar timpul e o idee in constiinta, o qualie....................

Aoliu! Zisăși cumva „qualie”? 

Hmm, eterna reîntoarcere...

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 20 ore, Fiero a spus:

nu credeam ca pentru tine sexul e cel mai important lucru intr-o relatie, desi nu ii neg importanta, are si el rolul lui, dar oricat ar fi de grozav, sunt multe alte chestii care sudeaza un cuplu si il fac sa reziste timpului. Ma refer la relatiile adevarate, nu la cele care in care doi oameni raman impreuna in virtutea inertiei sau de frica singuratatii.

Una dintre cele mai cumplite erori in istoria ideilor este diabolizarea sexualitatii de catre religii. Ele au etichetat actul sexual ca fiind rau, vinovat, murdar, pentru ca astfel sa controleze mintile celor simpli. Toti fac sex, asa ca religiosii i-au injosit pe cei naivi, incat sa-i poata domina mai lesne si mai puternic. Asta s-a petrecut in foarte multe civilizatii  antice, iar ideile eronate s-au transmis prin contacte si aculturatie. 

Religiosii au rupt sexualitatea de viata plenara, mintind ca sexul e vicios, iar sacrul e tangibil doar prin renuntarea la el. Astfel au putut convinge oamenii ca sunt vinovati si trebuie sa se rusineze. Asta a dus in istorie la idei si mai nebunesti, cu consecinte funeste. In natura insa e evident ca nu poti rupe sexualitatea de existenta in sine. 

O intelegere mai corecta a conceptului de sex ar fi cea de libido. In psihologie, libidoul nu inseamna doar coit, ci e instinctul vietii, forta vitala ce permeaza toate planurile fiintarii. Totul este sexualizat, intr-o acceptiune ce tine de cresterea individului in orice forma de exprimare a sa, de-a lungul etapelor de intelegere tot mai largita a existentei. 

Din pacate, intelegerea termenilor astazi sufera din cauza impreciziei lingvistice. Sfera semantica a unui cuvant a acumulat sensuri vagi si cateodata chiar contradictorii. 

Pentru ca tu esti dornica de cunoastere autentica, Fiero, iti recomand sa citesti orice carte a filosofului Krishnamurti, cu multa rabdare si pace launtrica. Chiar azi citesc "Unica revolutie" de el. E uimitor cum a mers la radacina lucrurilor, eliminand erorile, spre cea mai simpla si mai frumoasa cunoastere. 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 3 ore, Vriies a spus:

Că nu ești fascinată de stoicism, te înțeleg. Dar că „Socrate avea obiceiul sa faca ochi dulci nevestelor prietenilor lui”...p'asta de unde ai scos-o? De la Radio Erevan? :laugh:

astept si eu raspuns la asta.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 2 ore, observant a spus:

Una dintre cele mai cumplite erori in istoria ideilor este diabolizarea sexualitatii de catre religii. Ele au etichetat actul sexual ca fiind rau, vinovat, murdar, pentru ca astfel sa controleze mintile celor simpli. Toti fac sex, asa ca religiosii i-au injosit pe cei naivi, incat sa-i poata domina mai lesne si mai puternic. Asta s-a petrecut in foarte multe civilizatii  antice, iar ideile eronate s-au transmis prin contacte si aculturatie. 

Religiosii au rupt sexualitatea de viata plenara, mintind ca sexul e vicios, iar sacrul e tangibil doar prin renuntarea la el. Astfel au putut convinge oamenii ca sunt vinovati si trebuie sa se rusineze. Asta a dus in istorie la idei si mai nebunesti, cu consecinte funeste. In natura insa e evident ca nu poti rupe sexualitatea de existenta in sine. 

O intelegere mai corecta a conceptului de sex ar fi cea de libido. In psihologie, libidoul nu inseamna doar coit, ci e instinctul vietii, forta vitala ce permeaza toate planurile fiintarii. Totul este sexualizat, intr-o acceptiune ce tine de cresterea individului in orice forma de exprimare a sa, de-a lungul etapelor de intelegere tot mai largita a existentei. 

Din pacate, intelegerea termenilor astazi sufera din cauza impreciziei lingvistice. Sfera semantica a unui cuvant a acumulat sensuri vagi si cateodata chiar contradictorii. 

Pentru ca tu esti dornica de cunoastere autentica, Fiero, iti recomand sa citesti orice carte a filosofului Krishnamurti, cu multa rabdare si pace launtrica. Chiar azi citesc "Unica revolutie" de el. E uimitor cum a mers la radacina lucrurilor, eliminand erorile, spre cea mai simpla si mai frumoasa cunoastere. 

Si nu ti se pare ca s-a trecut de la demonizare la viceversa, ca traim intr-o lume hipersexualizata? Mie da, nici macar nu mai suntem capabili sa savuram placerea in goana nebuna de a avea parte de mai multa placere, am devenit un fel de robotei controlati de dereglarile hormonale pe care ni le provocam de cele mai multe ori chiar noi insine. Eu iti recomand Dopamina. :) Nu-s de acord sa privim intreaga viata doar prin prisma sexualitatii, suntem fiinte complexe si rationale pe deasupra, iar asta ne confera, spre deosebire de alte specii, sansa rara de a avea posibilitatea sa ne extragem satisfactia din placeri diverse, nu doar din sex. Si chiar ar fi trist sa nu profitam de alte frumuseti.

  • Like 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 17 minute, Stu' a spus:

astept si eu raspuns la asta.

Alti filozofi. Care nu il aveau la inima, poate. Nu stiu sa le dau numele, nu-mi amintesc ca Taleb sa fi mentionat numele lor in cartea sa. 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
14 minutes ago, Fiero said:

Alti filozofi. Care nu il aveau la inima, poate. Nu stiu sa le dau numele, nu-mi amintesc ca Taleb sa fi mentionat numele lor in cartea sa. 

Alo! Fiero, pliiizzz, nu mă uita! De unde o scoseși pe aia cum că „Socrate avea obiceiul sa faca ochi dulci nevestelor prietenilor lui”? N-o știam p'asta, pe bune. Dă-mi și mie un link, ceva. 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 4 minute, Vriies a spus:

Alo! Fiero, pliiizzz, nu mă uita! De unde o scoseși pe aia cum că „Socrate avea obiceiul sa faca ochi dulci nevestelor prietenilor lui”? N-o știam p'asta, pe bune. Dă-mi și mie un link, ceva. 

Ii raspusei lui Stu. Eu nu stiu cand ma citeaza cineva, am dezactivate notificarile de ani de zile, daca nu mai trageam cu ochiul pe forum, nu stiam ca m-ai citat.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×