Sari la conținut
Forum Roportal
The Unknown

Qatar - 2022 - FIFA WORLD CUP

Postări Recomandate

4 minutes ago, alexandru_al3c said:

Se pare totusi ca si Liga Natiunilor ne-ar putea duce la baraj,https://www.google.com/amp/s/amp.gsp.ro/article/584559

Da, așa e, am greșit mai sus. Sistemul e mai complicat. 

Europa trimite 13 naționale la turneul final.

Se califică automat câștigătoarele celor zece grupe europene, adică 10 naționale/echipe.

Mai rămân, așadar 3 locuri disponibile, pentru care vor concura 12 echipe: 

  • 10 echipe clasate pe locul 2 în grupele preliminare
  • 2 echipe – cele mai bune câștigătoare de grupă în Liga Națiunilor 2020/21 care nu s-au clasat pe primele două locuri în preliminariile CM 2022

Urmează baraj, într-un singur tur, după care vor rămâne 6 echipe, după care urmează încă un baraj în urma căruia vor rămâne cele încă 3 locuri disponibile. 

Dacă mă întrebi pe mine, un sistem de tot kktul. 

 

 

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 2 minute, Vriies a spus:

Dacă mă întrebi pe mine, un sistem de tot kktul. 

 

 

Ai dreptate. Incepand cu 2026,se vor califica 48 de echipe,ma intreb cum va fii atunci sistemul,ar trebui sa fie mai usor pt Romania, zic eu.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu știu cum va fi din 2026. Rămâne de analizat. Dar cert e că sistemul de acum e unul de tot rahatul. Și hai să detaliem.

Din Europa se califică 13 echipe la un CM și asta după multe lupte de stradă! Din câte? Ei bine, din 53. Deci cam 24%. În schimb, din America de Sud, dintr-un total de 10 echipe, se califică 5. Adică, 50%! Pardon? Adică, din Europa, care e arealul fotbalului și toți fotbaliștii din Americi, Asia și Africa dau năvală colea să se desăvârșească și să ia banu greu, se duc la Mondiale doar un procent de 24% de echipe. În schimb, din America de Sud se duc la Mondiale 50% din echipe. Deci poți să-mi explici unde-i echitatea și măsura colea? 

  • Like 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Corectitudinea politica pretinde ca jucatorii de fotbal din Bora-Bora, Trinidad-Tobago, Belize, Lesotho, Guyana de Nord-Vest si insula Pastelui sa participe si ei la Campionatul Mondial, ca doar echipele europene destul si-au facut aparitia la editiile precedente.

 

Ce parere aveti de victoria Macedoniei acasa la echipa Germaniei?

 

Editat de observant
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mizez, spun ca CP va integra toti acei jucatori din tarile enumerate de tine in echipele europene. :o:

N-am apucat sa vad meciurile, unele nu se transmit la tv, iar de altele nu am avut timp.:sad:

  • Like 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 12 ore, observant a spus:

Ce parere aveti de victoria Macedoniei acasa la echipa Germaniei?

 

Da,am ramas uimit,macedonenii au castigat pe meritate,Germania nu e in cea mai buna forma,dovada ca si pe noi ne-au invins la limita.Daca ii bateam si noi pe armeni,aveam 6 puncte alaturi de Germania si Armenia.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ma intrebam in timpul meciului de ce joaca bine Armenia, si ma gandeam ca echipele din fostul areal sovietic aduc profesionisti din Europa de Vest pentru a ridica nivelul fotbalului lor. La noi l-au adus pe pacaliciul Daum, care era lipsit de personalitate si incompetent, iar afaceristii fotbalului pot acum sa spuna: "dar la ce vreti straini care sa antreneze echipa nationala? Doar ati vazut ca n-a mers cu Daum." Astfel pot sa-si faca in continuare supraevaluarile jucatorilor slabuti, introdusi in nationala pe baza de cumetrii si prietenii.

Azi citesc urmatorul articol care imi confirma intuitia.

https://www.sport.ro/fotbal-extern/armenia-are-selectioneri-si-director-sportiv-spanioli-cine-sunt-oamenii-care-au-reinventat-nationala-caucaziana.html

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Victoria Macedoniei în Germania, a fost pentru noi cireașa de pe tort. Dacă după înfrângerea cu Armenia șansele noastre erau mici, acum sunt și mai mici.

  • Like 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 2 ore, Vriies a spus:

Victoria Macedoniei în Germania, a fost pentru noi cireașa de pe tort. Dacă după înfrângerea cu Armenia șansele noastre erau mici, acum sunt și mai mici.

Ca sa vin cu o doza de umor,putem privi lucrurile din urmatoarea perspectiva:Noi am invins Macedonia, iar Germania a pierdut,in concluzie noi suntem peste nemti ca valoare.:o:

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×