Sari la conținut
Forum Roportal

Postări Recomandate

15 hours ago, Abbie3 said:

Pai asa zi, in loc sa ma trimiti sa caut linkuri pentru asa ceva. Cum am scris mai sus, singura certitudine e cea biologica. Altele nu exista. Sunt concepte arbitrare.

Păi exact asta te-am întrebat: Care-i certitudinea biologică pe care o statuezi, cu privire la momentul în care, după concepție, se poate vorbi de ființa umană? Sau altfel spus, în ce moment sau când se poate vorbi de „însufleţirea fătului” în sensul de a fi devenit: finită individuală? Care sunt certitudinile biologice la care faci referire în acest sens și ce spun acestea strict în legătură cu această problemă? 

Te întreb asta, deoarece problema este foarte importantă în economia thread-ului delicat pe care l-ai deschis. Ca avortul sa fie considerat omucidere trebuie ca cel avortat sa fie persoană, ființă individuală mai mult sau mai puțin conștientă de sine sau, mă rog, cum vrem s-o numim.

 

Editat de Vriies
  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Amesteci aici concepte juridice ("omucidere") si spirituale ("insufletire", "fiinta umana") cu realitatea biologica incontestabila. Ori nu se "pupa" intotdeauna (vezi cazul sclaviei). Revin cand am timp sa postez informatiile, desi avand in vedere varza facuta in aceste concepte, presupun ca e inutil.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca ce vrea sa spuna Abbie e legat punctual de aspectul biologic. Nu s-a legat de aspectul juridic sau spiritual. Ovulul a fost fecundat si, dpdv biologic, organic, este ceva viu (sunt celule in viata) si reprezinta fiinta umana in forma ei initiala. De aici inainte au loc o dezvoltare si o crestere continue pana rezulta fatul. Eu asa am inteles.

  • Like 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Legea criminala a Poloniei

https://www.abc.net.au/news/2021-11-07/death-pregnant-woman-ignites-debate-abortion-ban-poland/100601190

https://www.reuters.com/world/europe/her-heart-was-beating-too-poles-protest-against-strict-abortion-law-2021-11-06/

 

Conform legii antiavort din Polonia, medicii nu au facut cezariana sau extractie a fatului de 485 de grame, asteptand ca bataile inimii acestuia sa se opreasca, desi femeii i se rupsese apa. Femeia a murit din cauza socului septic, in drum spre sala de operatie.

Asta nu este respect pentru viata, este dispret pentru viata.

 

  • Like 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si ipocrita societate americana a interzis avortul. Sub pretextul ca viata trebuie protejata de la concepție. Aceeasi societate care permite oricui sa detina arme letale. Aceeasi societate in care copii sunt uciși in scoala tocmai din cauza asta. Si aceleasi persoane care ziceau my body my choice in pandemie cand venea vorba de vaccin. Si aplicau sloganul la nivel colectiv, desi nu a existat nicio obligație si tot la decizia personala se rezuma, dar in cazul avortului il interzic sI nu se mai aplica my body my choice.

Atat.

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

corect ar fi fost ...
my body my choice 
in orice context!


dar ce sa vezi, ipocrizie...
de ce este ok cand este lege sa faci ceva ( ex sa porti masca, sa te vaccinezi) ?
de ce nu este ok cand este lege sa NU faci ceva (ex. avort)?

universal valabil:
my body my choice 
in orice context!

cat despre avort, decizia nu este a fatului.....

Editat de Rayn
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Fa diferenta intre

-un context punctual si temporar in cazul unei boli contagioase si nerespectarea legii ii afecteaza si pe ceilalti

-context individual si personal in cazul avortului care duce la afectarea pe viata a femeilor respective

Iar ipocrizia vine din doua directii. O societate care permite portul de arme letale, si interzicerea avortului susținută de aceiasi oameni care ziceau my body my choice la vaccin.

Sper ca este suficient de clar pt tine pentru ca mai multa atentie de atat nu am de gand sa iti acord cu alte lămuriri.

Editat de Enki
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
34 minutes ago, Enki said:

Fa diferenta intre

O societate care permite portul de arme letale, si interzicerea avortului susținută de aceiasi oameni care ziceau my body my choice la vaccin.

...alte lămuriri.

simplu
my body my choice
este alegerea mea ce fac cu corpul meu si voi apara acest drept cu o arma chiar letala
dar nu pot decide pentru fatul din pantecele mamei, trebuie sa fie alegerea lui si chiar sa apeleze la o arma letala de-ar avea...

Editat de Rayn
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca situațiile punctuale sunt exceptate, deși nu cunosc sentința aia, nu am citit, am auzit doar la știri ca o instanta de judecata a decis... 

Sper ca aceasta măsură să conștientizeze femeile mai mult și sa nu mai fie obligate sa recurgă la avort. În acesnt sens găsesc ca e o măsură bună. Pentru ca femeile sa recurgă la numeroasele și accesibilele masuri contraceptive pentru a evita sarcina nedorita. Ceea ce e un semn de civilizație, pana la urma. 

Deoarece discuția este foarte ampla, drepturile celui nenăscut nu sunt încă bine stabilite în societate. Nu știu dacă societatea este pregătită pentru a acorda aceste drepturi. 

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu știu încă dacă bărbații care se bagă în discuții despre avort mă enervează sau mă fac să râd, mă mai gândesc. 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×