Sari la conținut
Forum Roportal
Ana2019

De ce familia mea se poarta asa?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

La 10.09.2020 la 12:47, Ana2019 a spus:

Si nu inteleg cum anume e posibil ca ea sa imi spuna tot timpul ca ea mereu si-a dorit o sora, iar in practica atunci cand mergeam in concediu sa ii vad se arata foarte conflictiva cu mine, si crea doar tensiune, incat uneori parintii mei mi-au zis sa nu mai vin acolo pentru ca ei nu suporta atata tensiune.

Ti-a spus doar jumatate de adevar, insa ea dorea o sora de care sa-si bata joc si de care sa profite financiar. O sora care sa-i ofere totul fara sa primeasca nimic ... bun.

Sfatul meu este sa te concentrezi asupra faptelor, nu asupra vorbelor, ca unii oameni mint de ingheata apele.

Una peste alta, familia ta este toxica si abuziva, asa ca cel mai bun lucru (pentru tine) este sa te rupi de ei. 

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
La 14.09.2020 la 15:24, Ana2019 a spus:

Eu ma intreb daca vor sa imi spuna ca nu simt nimic pentru mine, ca am fost un deranj pentru ei, ca acum au gasit in mine o vaca de muls si atat, ori eu nu inteleg nimic?

Tu ai spune asa ceva „vacii tale de muls”? Nu prea cred, deoarece din acel moment n-ai mai avea ce mulge :o:

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc pentru raspunsuri. E realitatea pe care eu refuzam sa o recunosc...

Azi m-a Sunat nepotul meu cu camera web. Copilul are 8 ani. A lasat camera indreptata spre tavan, evitand sa apara in camera. Mi-a zis ca ma vede trista si ca nu ma lasa pana nu zambesc. I-am zis ca lucrez, chiar eram concentrata pe o problema de servici. Si l-am intrebat despre scoala, insa mi-a taiat scurt conversatia, spunand ca vrea sa stie de ce sunt trista. 

Mi s-a parut (sunt sigura) ca era cu mama mea acolo. I-am cerut copilului ca atunci cand vorbeste cu mine sa apara in camera, iar daca el insusi nu vrea sa vorbim sa-mi spuna. Iar copilul mi-a zis pe un ton taios ca sunt foarte rea si ca inchide. Si mi-a inchis. Eu am sunat dupa jumatate de ora si nu mi-a raspuns. 

I-am scris mamei mele ca asta nu e nici respect, nici iubire si ca sunt foarte dezamagita, dar cred ca m-a blocat pe WhatsApp. 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Te-a blocat? Perfect, blocheaza-i si tu pe ei, pe toti. Cand vor considera ca te-au perpelit suficient si ca te-ai chinuit cu remuscarile si te vor debloca, vor avea o mare surpriza.

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 6 ore, Ana2019 a spus:

Azi m-a Sunat nepotul meu cu camera web. Copilul are 8 ani. A lasat camera indreptata spre tavan, evitand sa apara in camera. Mi-a zis ca ma vede trista si ca nu ma lasa pana nu zambesc. I-am zis ca lucrez, chiar eram concentrata pe o problema de servici. Si l-am intrebat despre scoala, insa mi-a taiat scurt conversatia, spunand ca vrea sa stie de ce sunt trista. 

Mda, cunosc genul de oameni care baga copiii la înaintare. Las-o mai ușor și cu  copilul deoarece este manipulat și tras de limba de ai tai. Sunt conștienți ca ai o slăbiciune pentru el, și îl privesc doar un mijloc de a obține informații de la tine. 

Oi fi eu mai insensibil, dar ce treaba am cu copiii altora (chiar și rude apropiate)? 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Le-am blocat pe mama si pe sora, insa pe copil Inca nu putusem sa il blochez. Azi copilul mi-a trimis mesaj sa imi spuna ca merge la doctor sa Ia reteta pentru tatal meu ca are hipertensiune (nu stiu cum poate merge copilul singur...). Atat a scris, nici nu m-a salutat, nici nu a intrebat ce mai fac, nimic.

Eu i-am zis ca ieri cand mi-a inchis telefonul in nas s-a purtat foarte urat, lipsit de respect si desi il iubesc si l-am iubit mereu nu ii permit sa se poarte fara respect cu mine. I-am zis ca poate SA imi scrie din nou atunci cand va avea respect pentru mine. Si l-am blocat si pe el. Sunt satula de mesajele lor negative. 

Mama stie ca am problemele mele aici si imi creeaza si ea astfel de probleme si tensiune psihica. Nu mai pot. 

Azi pana sa primesc mesajul de la el ma simteam foarte bine. Acum din nou ma simt deprimata. Nu mai pot, toata aceasta tensiune imi creeaza probleme de sanatate si simt ca nu mai pot 

Editat de Ana2019
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Foarte bine ai facut. Cand n-o sa mai poata sa te deprime, sa te santajeze, sa te ameninte si sa te tina in tensiune cu telefoanele lor, vei avea si tu liniste.

Bun venit in noua ta viata! Enjoy it!

  • Like 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 44 minute, Ana2019 a spus:

Azi pana sa primesc mesajul de la el ma simteam foarte bine. Acum din nou ma simt deprimata. Nu mai pot, toata aceasta tensiune imi creeaza probleme de sanatate si simt ca nu mai pot 

Ai un simt al datoriei de speriat. Te-au educat sa te simti obligata fata de ei si sa te poata manipula. Si le-a reusit.:smile:

Hey, wake up and live your life.

 

 

 

  • Like 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
La 15.09.2020 la 1:06, Enki a spus:

Foarte bine ai decis ca nu le mai trimiți bani. Opreste insa si legatura daca vrei liniște pt tine si sotul tau. Vedeti-va de viata voastra de familie.

Din State te ajuta FBI sau CIA, nu stiu exact care firma urmareste unde se duc banii castigati acici,  si nu mai trece 1 banut de pe cont in buzunarul altuia!!!  A patit sotul, ca el trimita aiurea la cine-i cerea cand s-a facilitat cu Western nu mai stiu ce firma ca era foarte convenient.  Abia a primit inapoi ultima suma si n-a murit nimeni din lipsa de bani.   Familia in aceste cazuri este cea mai scarboasa institutie, am trecut si eu prin asta, si nu am legatura cu nimeni ca n-ar da nici un semn de viata fara bani.   Ma inrtreb, de ce nu se duc si ei AFARA sa traiasca???   este deschis inca drumul din cate stiu.   Una din rude a transmis clar ca n-o sa-mi dea adresa fetei lor dintr-un oras mic din Ungaria de langa granita cu romania ... 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 4 ore, Ana2019 a spus:

Azi copilul mi-a trimis mesaj sa imi spuna ca merge la doctor sa Ia reteta pentru tatal meu ca are hipertensiune (nu stiu cum poate merge copilul singur...). Atat a scris, nici nu m-a salutat, nici nu a intrebat ce mai fac, nimic.

Esti sigura ca mesajul a fost scris de copil? :pardon:

Eu nu prea cred asta :no:

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×